Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Premýšľate nad zmenou zdravotnej poisťovne? Na rozhodnutie vám ostávajú presne dva mesiace.

Ľudia môžu prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne len raz za rok a vlani tak urobilo 152-tisíc Slovákov. „Najväčším motivátorom na zmenu zdravotnej poisťovne bývajú práve finančné benefity, vďaka ktorým ľudia vedia ušetriť. Porovnávať však treba aj iné dôležité parametre a u každého z nás môže zavážiť niečo iné,” hovorí analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda. Ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne v roku 2022?

Na Slovensku pôsobia tri zdravotné poisťovne. Patrí k nim štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa a dve súkromné, Dôvera a Union zdravotná poisťovňa. Všetky poisťovne musia poskytovať rozsah služieb zdravotnej starostlivosti definovaný zákonom, ale v benefitoch, finančných príspevkoch, zľavách a celkovo vo svojich službách nad rámec zákona sa poisťovne líšia.Ak chcete zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, môžete tak urobiť raz za rok. Prihlášku do novej poisťovne je potrebné podať najneskôr do 30. septembra a po jej akceptovaní sa poistencom novej poisťovne stanete od 1. januára,” opisuje František Burda, analytik FinGO.sk. 

Ktoré výhody reálne môžete využiť

Podľa analytika pri zmene zdravotnej poisťovne netreba konať unáhlene len na základe jednej reklamy. Podstatné je porovnať si benefity, ktoré môžu ľudia reálne využiť. Podrobné informácie o výhodách, rôznych finančných príspevkoch, zľavách či iných akciách poisťovní nájdu ľudia na pobočkách alebo internetových stránkach poisťovní.

„Pri porovnávaní benefitov poisťovní odporúčam zohľadniť aj zdravotný stav poistenca a jeho blízkych, za ktorých zodpovedá. Niekto potrebuje zdravotnú starostlivosť vo väčšom rozsahu a okrem všeobecného lekára či zubára pravidelne navštevuje aj ambulancie špecialistov. Iný si možno len raz za 2 roky spomenie na preventívnu prehliadku. Rozdiel je aj v tom, že u starších ľudí sa vyskytuje viac ochorení, preto sa častejšie zaujímajú o doplatky za lieky, čakacie lehoty na vyšetrenia a plánované operácie. Naopak, mladé rodiny s deťmi môžu zaujať výhody, s ktorými vedia ušetriť desiatky eur na detských okuliaroch, zubnom strojčeku, dobrovoľných očkovaniach či rôznych testoch. Ľudia by sa mali zaujímať a porovnávať hlavne benefity a zľavy, ktoré reálne môžu potrebovať a využijú ich. A na základe toho sa rozhodnúť, či sa im oplatí zmeniť poisťovňu a do ktorej sa prepoistiť,” opisuje František Burda.  

Nejde len o benefity, ale aj sieť lekárov

Odborník zároveň pripomína, že ľudia by nemali zvažovať len atraktívne benefity a finančné príspevky. „Poisťovne sa líšia aj pokrytím a rozsahom siete zazmluvnených lekárov a nemocníc. Od toho sa potom odvíjajú aj čakacie lehoty na vyšetrenia alebo operačné zákroky. Každá poisťovňa má aj rôzny počet pobočiek a zároveň sa snaží vylepšovať elektronické služby, aby svojim poistencom zjednodušila komunikáciu. Ľudia cez mobilnú aplikáciu môžu mať vždy poruke svoj preukaz poistenca, prehľad zdravotných výkonov, predpísaných receptov alebo zaplatiť poistné len na pár klikov,” opisuje odborník. 

Vybavovačky sú pomerne jednoduché

Zmena zdravotnej poisťovne je jednoduchá. „Prihlášku do novej poisťovne si môžete podať osobne priamo na pobočke, o niečo pohodlnejšie je vyplniť prihlášku online alebo osloviť finančného sprostredkovateľa, ktorý zmenu vybaví za vás. Stačí si ustriehnuť termín do konca septembra. Z pôvodnej poisťovne sa potom odhlasovať nemusíte, lebo nová poisťovňa všetko vybaví za vás. Nová poisťovňa vám koncom roka pošle preukaz zdravotného poistenia a jej poistencom sa oficiálne stanete od januára,” dodáva analytik František Burda zo spoločnosti FinGO.sk. 

6 rád, ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne

Radí František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk: 

1. Zdravotnú poisťovňu môžete zmeniť raz za rok. Prihlášku do novej poisťovne si môžete podať do 30. septembra 2022 a poistencom novej poisťovne sa stanete od 1. januára 2023. 

2. Porovnajte si v poisťovniach benefity nad rámec zákona. Ide o rôzne zľavy, finančné príspevky na očnú či zubnú starostlivosť, očkovania, testy a podobne. Viac informácií nájdete na pobočkách a internetových stránkach poisťovní, poradiť sa môžete aj s finančným sprostredkovateľom.

3. Prihlášku do zdravotnej poisťovne môžete vyplniť a podpísať na pobočke poisťovne, o niečo pohodlnejšie je vyplniť prihlášku online alebo osloviť finančného sprostredkovateľa, ktorý zmenu vybaví za vás. 

4. Po akceptovaní prihlášky vám nová poisťovňa pošle nový preukaz zdravotného poistenia a jej poistencom sa stanete od 1. 1. 2023. Ak už vlastníte občiansky preukaz s elektronickým čipom, poisťovňa vám vystaví iba európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý môžete využiť v zahraničí. 

5. V januári potom stačí zmenu nahlásiť svojmu zamestnávateľovi do 8 dní. Ak nie ste zamestnancom, ale podnikáte, v januári si upravíte trvalý príkaz, aby ste presmerovali svoje zdravotné odvody do novej poisťovne. 

6. Zmenu poisťovne v novom roku nemusíte nahlasovať vášmu všeobecnému lekárovi, pediatrovi či špecialistom, ktorých navštevujete. Stačí im to spomenúť pri vašej najbližšej návšteve.  

Značky: