Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Stačí len malá strata koncentrácie. Zrazu si v dave nevšimnete prichádzajúceho lyžiara a už ste tvárou práve v tom sviežom prašane.

Idylický začiatok lyžiarskej sezóny sa končí v momente, keď okrem chladného snehu na tvári cítite aj trpkú bolesť v kolene. Ani hore, ani dole. Ste radi, že odopnete lyže. Bolesť je prenikavá a vám nezostáva nič iné, ako volať na tiesňovú linku. Ešte šťastie, že ste si pred cestou do Álp zakúpili to cestovné poistenie. Ak vás budú musieť odviezť z vrcholu strediska rakúski záchranári, nebude to lacný špás, pomyslíte si.

Základ pre každú lyžovačku

Takéto situácie na svahu nie sú ničím výnimočné a môžu postihnúť aj skúseného lyžiara. Netreba preto zabúdať na cestovné poistenie, ktoré by malo byť základom pre každú lyžovačku. Či ho máte alebo nie, záchranári pri zásahu nerozlišujú. Na lámanie chleba prichádza až pri preberaní faktúry a následnej platbe. Ako však takýto zákrok prebieha a koľko vás bude stáť, ak nemáte poistenie?

Kto to zaplatí?

Prvé, čo pri nehode napadne asi každému, je volať na tiesňovú linku. Tí vám pošlú pomoc, ošetria vás a zabezpečia prevoz z miesta nehody do bezpečia. „V prípade, že ošetrovaná osoba nemá cestovné poistenie, je povinná uhradiť všetky náklady spojené so záchrannou činnosťou z vlastného vrecka,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová. Priemerná cena zásahu horskej záchrannej služby bez použitia leteckej techniky sa pohybuje na úrovni 400 eur. V prípade, že je nutné volať vrtuľník, takáto akcia môže stáť približne 4 500 eur. „Ak má zachraňovaný klient zakúpené poistenie, hneď, ako to okolnosti dovolia, mal by kontaktovať okrem tiesňovej linky aj asistenčné služby poisťovne. Asistenčná služba tak môže koordinovať záchrannú činnosť so záchranármi a pomôcť tak klientovi čo najrýchlejšie a najjednoduchšie,“ informuje M. Cvachová.

Cena poistenia je neporovnateľná s nákladmi na záchrannú činnosť

Cestovné poistenie do zahraničia s krytím zásahu horskej služby pritom nestojí v priemere viac ako 1,50 eur na deň. Napríklad, ak máte 35 rokov a idete lyžovať do zahraničia, štandardný balík poistenia vás v poisťovni Groupama na štyri dni vyjde v plnej sume 4,35 eur. Suma, ktorá sa nedá porovnať so stoeurovými nákladmi pri zásahu záchranárov. Nehovoriac o tom, aké následky môže mať nehoda v prípade, keď zraníte či poškodíte majetok niekomu inému. „Aj keď sa klientovi nič nestane, môže zraniť či poškodiť majetok tretej strane. Cestovné poistenie preto kryje aj zodpovednosť za škodu na majetku či zdraví iných osôb,“ dodáva M. Cvachová.

Značky: