Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podľa opýtaných IT správcov zostala aj po COVID-19 časť pracovníkov na home office

Spoločnosť GFI Software, dodávateľ riešení bezpečnosti v podnikových sieťach, uviedla, že podľa jej prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi partnermi v ČR a na Slovensku, zostala aj napriek odzneniu pandémie nezanedbateľná časť pracovníkov na home office. Podľa 80 % opýtaných lokálnych IT správcov je najúčinnejšou ochranou firemnej siete pri práci z domu virtuálna privátna sieť (VPN).

Hoci sa počas pandémie väčšina podnikov a organizácií dokázala vyrovnať s reštrikciami rozšírením práce z domu a posilnením IT bezpečnosti, po jej odznení sa zamestnanci väčšinou vrátili späť do kancelárií. Jedným z motívov je všeobecné presvedčenie, že v kancelárii sú pracovníci produktívnejší než pri práci z domu. Avšak podiel pracovníkov na home office je vyšší než pred pandémiou, čo pre IT správcov znamená udržiavať vysokú úroveň zabezpečenia pomocou kombinácie technických nástrojov a organizačných opatrení.  

K najzaujímavejším zisteniam patrí:

  • Podľa 20 % oslovených IT správcov sa do kancelárií vrátili všetci pracovníci, podľa 61 % väčšina, podľa 12 % polovica a podľa 6 % zostala väčšina či všetci pracovníci firmy na home office.
  • 53 % IT správcov je presvedčených, že zamestnanci sú produktívnejší v kancelárii, 11 % z domu a 36 % nevidí rozdiel v produktivite.
  • Z kombinácie využívaných nástrojov na zabezpečenie práce z domu je podľa 80 % najúčinnejšia VPN sieť, podľa 63 % dvojfaktorová autentizácia, podľa 55 % komplexná ochrana koncových bodov. 47 % tiež uviedlo pravidelné školenia pracovníkov v IT bezpečnosti.

„Pri nástupe lockdownu v roku 2020 sa mnoho kancelárskych pracovníkov ocitlo na home office, čo väčšina organizácií riešila posilnením ochrany vlastných sietí,“ hovorí Marie Baranová, sales manažérka pre riešenia GFI Software v Českej republike a na Slovensku v spoločnosti ZEBRA SYSTEMS. „Ale návrat zamestnancov do kancelárií neznamená, že organizácie v ochrane svojich sietí môžu poľaviť. Väčšina IT správcov naďalej odporúča kombináciu opatrení, ktorých kľúčovými prvkami sú VPN sieť, dvojfaktorová autentizácia a školenie IT užívateľov.“

Značky: