Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ceny učebníc, školských tašiek a školských potrieb každým rokom stúpajú. Pozrite sa aké ceny na školské potreby sú na Slovensku a v iných krajinách sveta.

Začiatok školského roka je často spájaný so stresom: nie iba pre prvákov, ktorí zrazu potrebujú trošku dospieť, ale aj pre rodičov, ktorí sa na toto obdobie musia pripraviť po finančnej stránke.

Prinášame analýzu cien školských potrieb pre prvákov na rok 2018 a porovnať výdavky Slovákov s výdavkami rodičov z ďalších 36 krajín, kde školský rok začína v auguste alebo v septembri.

Aby sme pri porovnaní boli objektívni, zamerali sme sa iba na základné, ale podstatné, produkty zo zoznamu školských potrieb. Neporovnávali sme napríklad ceny obuvi alebo školských uniforiem, keďže tieto sú často určené úradmi alebo vedením školy. Taktiež sme vynechali učebnice. Naše údaje sú založené na aktuálnych cenách vo vybraných online obchodoch z 36 analyzovaných krajín. Aby sme vypočítali priemernú hodnotu, zohľadnili sme produkty stredného a nízkeho cenového rozsahu. Na prepočet cudzích mien sme použili priemerný kurz z júla 2018.

Desiatky eur na začiatok

KOĽKO STOJA ŠKOLSKÉ POTREBY?

Keďže analyzovaný nákup pozostával z viac ako 27 produktov, rozdelili sme tento zoznam do 4 kategórií: školské tašky, základné školské potreby, produkty na výtvarnú výchovu a oblečenie na telesnú výchovu.

Každý prvák potrebuje kvalitnú školskú tašku, ktorá poskytne dostatočnú podporu a neohrozí zdravie žiaka kvôli tomu, že v nej má veľa vecí. Aj keď je v prvom ročníku počet predmetov nižší v porovnaní s vyššími ročníkmi základnej školy, školská taška musí mať dostatok miesta na peračník, dosku so zošitmi a učebnicami, desiatu a fľašu vody. V slovenských obchodoch je priemerná cena za kvalitnú školskú tašku 11,23€.

Za základné školské potreby (zošity, obaly na knihy, zakladač, peračník, perá, ceruzky, gumu, struhadlo a pravítko) zaplatí priemerná slovenská rodina 17,06€, čo je vyššia cena ako za školskú tašku.

Samozrejme, otázka cien je individuálna a závisí najmä od finančných prostriedkov rodiny a rozhodnutí rodičov, keďže niektoré obchody ponúkajú veľmi lacné alebo naopak veľmi drahé a značkové produkty.

Výtvarná výchova je dôležitá hlavne kvôli tomu, aby sa stal vyučovací proces pre deti zábavnejším a príjemnejším. Základné potreby na výtvarnú výchovu sú nožnice, lepidlo, výkresy, rôzne druhy farieb, ceruzky, zvýrazňovače a plastelína. Priemerná cena za tieto produkty je 24,97€, čo z výtvarnej výchovy robí najdrahšiu kategóriu.

Štandardná súprava na telesnú výchovu pre prvákov sa skladá z športových kraťasov, cvičiek a dvoch obyčajných bielych tričiek. Po analýze augustových ponúk z rozličných internetových obchodov sme prišli na to, že táto časť nákupu bude stáť priemerne 23,20€. Priemerná cena celej školskej výbavy prváka na Slovensku je 76,45€.

Viac ako 10% z výplaty Slováka pôjde na školské potreby. Kto minie viac?

KOĽKO PEŇAZÍ RODIČIA PRIEMERNE MINÚ NA ŠKOLSKÉ POTREBY V RÔZNYCH KRAJINÁCH

Rozhodli sme sa porovnať, koľko stoja školské potreby v rôznych krajinách a porovnať ich s priemernou mzdou. Zistili sme, že v roku 2018 sa bude hodnota školských potrieb pre prváka rovnať 10,68% priemernej výplaty Slováka.

Spomezdi ostatných krajín sa oveľa menej míňa vo Švajčiarsku (2,99%), Česku (7,80%) alebo Poľsku (8,44%), avšak v Rusku (18,91%), Maďarsku (15,19%) alebo Grécku (11,30%) sa míňa viac.

Najhoršie je na tom Nigéria a Moldavsko, kde sú školské potreby veľmi drahé a vyjdú až na 54,74% (Nigéria) a 36,66% (Moldavsko) z výplaty . Opačným prípadom sú Švédsko, Kanada, Francúzsko, USA, Saudská arábia a Spojené arabské emiráty, kde cena školských potrieb nepresahuje 4% z priemernej výplaty.

Metodika

Všetky zobrazené údaje sú založené na ponuke internetových obchodov v 36 štátoch severnej pologule, v ktorých sa školský rok začína v období augusta a septembra. Na zozname školských pomôcok, ktoré sme preskúmali, bolo 27 položiek i: batoh, základné školské potreby, výtvarné potreby a cvičebný úbor na telocvik. Pri výpočte priemernej ceny jednotlivých produktov sme zohľadnili výrobky z nižšej a strednej cenovej kategórie. Pri prevode mien boli použité priemerné výmenné kurzy pre júl 2018.

Zdroj: Picodi

Značky: