Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nemecká spoločnosť Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe dnes zverejnila podrobnosti o svojich plánoch na výstavbu nového závodu na východnom Slovensku a masívnej investícii do slovenskej ekonomiky. Spoločnosť je účastníkom tendra na dodávku 152 pásových bojových vozidiel, pričom v rámci programu prezbrojenia slovenských ozbrojených síl ponúka vozidlo Lynx KF41.

Spoločnosť Rheinmetall tiež predstavila firmy patriace do jej siete slovenských priemyselných partnerov. Títo partneri sa majú, rovnako ako nový závod na východnom Slovensku, podieľať na plnení požiadaviek slovenskej armády na pásové bojové vozidlá. Zároveň budú začlenení do globálneho dodávateľského reťazca spoločnosti Rheinmetall pre vozidlá Lynx a budú sa podieľať na exporte ďalších produktov.

Slovenské ministerstvo obrany vyčlenilo 1,7 miliardy eur na výmenu flotily slovenských vozidiel BVP-2 zo sovietskej éry. Spoločnosť Rheinmetall preinvestuje viac než polovicu tejto sumy do slovenského hospodárstva, pričom nový závod vyprodukuje 80 % flotily nových obrnených vozidiel pre Ozbrojené sily SR.

Výrobný závod v Moldave nad Bodvou

Rheinmetall oznámil, že nový závod sa bude nachádzať v Moldave nad Bodvou. Závod bude pozostávať z výrobných liniek na ploche 12 000 m2 a testovacích priestorov s rozlohou 15 000 m2. Celý projekt predstavuje pre Rheinmetall investíciu vo výške 30 miliónov eur.

Primátor Moldavy nad Bodvou Slavomír Borovský iniciatívu spoločnosti Rheinmetall ocenil: „Mesto Moldava nad Bodvou vidí veľkú príležitosť na ďalšiu prosperitu a ekonomický rast, ako aj možnosť zvýšiť bezpečnosť Slovenskej republiky. Máme záujem podporiť tento projekt a poskytnúť súčinnosť pri budovaní nového závodu.“

Závod v Moldave nad Bodvou sa stane hlavným centrom spoločnosti Rheinmetall na Slovensku. Bude spájať jej rozsiahlu celoslovenskú sieť priemyselných partnerov.

Nové pracovné miesta

Rheinmetall plánuje na Slovensku zamestnať 150 ľudí. V rokoch 2023 a 2024 bude prebiehať najmä ich školenie, aby bolo možné v roku 2025 naplno spustiť výrobu. Pôjde predovšetkým o kvalifikované pracovné miesta v oblasti strojárstva a elektrotechniky.

Moldavský závod bude vyrábať podvozky a veže pre vozidlá Lynx. Navyše zabezpečí integráciu manipulačných systémov, testovanie, lakovanie a údržbu pre flotilu pásových bojových vozidiel. Závod je navrhnutý tak, aby dokázal reagovať na ďalšie požiadavky zo strany slovenskej armády, ako aj na exportné príležitosti.

„Toto je len začiatok,“ povedal Oliver Mittelsdorf, výkonný viceprezident pre predaj taktických vozidiel. „Lynx sa osvedčil na svetových obranných trhoch a s pribúdajúcimi objednávkami na tieto vozidlá vytvorí závod v Moldave nad Bodvou ešte viac pracovných miest.“

Celoštátna sieť slovenských priemyselných partnerov

Rheinmetall nadviazal dlhodobé partnerstvá so slovenskými spoločnosťami, ktoré pôsobia v oblasti obranného systémového inžinierstva. Spoločnosť navyše identifikovala viac ako 70 potenciálnych slovenských priemyselných partnerov.

Viaceré významné spoločnosti už boli začlenené do dodávateľského reťazca düsseldorfskej skupiny. Napríklad CSM Industry z Tisovca, ktorá dodáva spoločnosti Rheinmetall motory, prevodovky, káble, strešné moduly a ďalšie špecializované komponenty; EVPÚ z Novej Dubnice, ktorá poskytuje laserové výstražné systémy; Ray Service zo Žiliny, ktorá prispieva špecializovanými káblovými systémami, elektronickými zostavami a mobilným maskovacím systémom; dlhodobý partner Kinex z Veľkej Bytče; VRM z Trenčína zaisťujúca simulácie; Aliter Technologies z Bratislavy ako dodávateľ komunikačných systémov; MSM Land Systems z Trenčína; či spoločnosť DMD Group z Dubnice nad Váhom, ktorá sa má stať partnerom Rheinmetallu v moldavskom závode.

Spoločný podnik Rheinmetall s DMD Group a integrácia hlavných partnerov slovenského obranného priemyslu zabezpečia maximálny ekonomický prínos a znižovanie rizík pre Slovensko.

Výsledky v oblasti priemyselnej integrácie

Rheinmetall má za sebou hrdú históriu investícií a nadväzovania spolupráce s priemyselnými partnermi v strednej Európe. Spoločnosť je už dvadsať rokov významným zamestnávateľom v Ústí nad Labem. Nedávno tiež oznámila výstavbu nového závodu v maďarskom Zalaegerszegu.

„Máme konkrétny plán na vytvorenie silnej stredoeurópskej siete obranného priemyslu,“ hovorí Paul Walf, Head of Corporate Coordination spoločnosti Rheinmetall v strednej Európe. „S partnermi postupne prehlbujeme spoluprácu a funguje to: získavame zákazky na svetových trhoch, ktoré prinášajú ekonomický prospech zamestnancom a našim partnerom na lokálnych trhoch.“

„Tento projekt je rozsiahly a dlhodobý,“ vysvetľuje Paul Walf. „Spolupráca spoločnosti Rheinmetall s lokálnymi partnermi vytvára stredoeurópsky komplex vzájomne prepojených špecialistov, ktorý už teraz ukazuje, že dokáže konkurovať etablovaným spoločnostiam na svetových obranných trhoch.“

Viac informácií o Lynx KF41

Značky: