Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Signify, svetový líder v osvetlení, ktorá v minulosti fungovala pod názvom Philips Lighting, osvetlí do roku 2022 maximálne 15 významných londýnskych mostov. Kontrakt udelila nadácia Illuminated River Foundation s cieľom oživiť známe mosty na rieke Temža a odlíšiť Londýn ako jedno z najatraktívnejších hlavných miest. Signify vyhralo zákazku a pomocou riešenia Interact Landmark a svietidiel Philips Color Kinetics LED osvetlí mosty dynamickými a umeleckými svetelnými efektmi pomocou centrálne spravovaného softvéru. Signify tiež bude vzdialene monitorovať a spravovať pripojené osvetlenie mostov počas nasledujúcich 10 rokov.

Tento projekt predstavuje prvú holistickú stratégiu s cieľom osvetliť všetky mosty v centrálnom Londýne. Jeho cieľom je vytvoriť viacúrovňový vizuálny zážitok, ktorý si môžu vychutnať chodci na mostoch, ako aj zo vzduchu, z výškových budov a z lodí. Projekt má na starosti nadácia Illuminated River Foundation a jeho súčasťou bola aj medzinárodná dizajnérska súťaž, ktorú vyhral oceňovaný umelec Leo Villareal a londýnski architekti Lifschutz Davidson Sandilands. Signify získalo projekt po prísnom zvážení, a to z dôvodu jeho globálneho pôsobenia a odbornosti v osvetlení, ako aj v schopnostiach úspešne dodať takýto dôležitý a obrovský projekt. Kľúčovým faktorom boli aj bohaté skúsenosti spoločnosti Signify so spoluprácou s dizajnérmi a architektmi pri spravovaní dynamických architektonických svetelných scén.

,,Londýnske mosty sú svetovo známe, avšak ich potenciál premeny nášho hlavného mesta v noci bol prehliadaný,“ povedala Sarah Gaventa, riaditeľka Illuminated River Foundation. ,,Transformácia mostov a nábrežia, ktorú teraz robíme v partnerstve so Signify, je prevratná. Po prvý raz používame dynamické a energeticky efektívne LED svietidlá, a to až na 15 londýnskych mostoch, aby sme vytvorili verejné umenie v doteraz najväčších rozmeroch.“

,,Svetlo je jeden z najvýraznejších spôsobov, ako vdýchnuť nový život veľkým mestám a metropolitným zónam a oznámiť tak novú éru urbánneho dizajnu a skrášlenia. Osvetlili sme mosty na celom svete a z prvej ruky sme tak videli pozitívny dosah dynamického architektonického osvetlenia na premenu lokálnych komunít a ekonomiky. Je úžasné, že prvýkrát môžeme ponúknuť nádherne osvetlené mosty aj Londýnčanom,“ povedala Maria-Letizia Mariani, prezidentka pre Európu, SVP, Signify.

V rámci prvej fázy, ktorá už prebieha, budú do polovice roka 2019 osvetlené 4 mosty. Pripojené svietidlá Philips Color Kinetics LED sa použijú na svetoznámom moste London Bridge a tiež na mostoch Cannon Street Railway Bridge, Southwark Bridge a Millennium Bridge. Riešenie Interact Landmark bude vzdialene monitorovať a spravovať osvetlenie na všetkých štyroch mostoch. Cannon Street Railway Bridge bude osvetlený vôbec prvýkrát, ako aj horné a spodné časti ostatných troch mostov, vďaka čomu bude možné vytvoriť rozsiahle trojrozmerné svetelné efekty aj v okolí mostov a zvýšiť tak bezpečnosť.

5 najdôležitejších faktov o projekte Illuminated Rivers:

  1. Illuminated River Project bude mať po ukončení dĺžku 2,5 míle a pôjde o najdlhší projekt verejného umenia. Zodpovedá to ekvivalentu 44 futbalových ihrísk vedľa seba, rieka Temža má dĺžku 4,5 námornej míle. Všetky svetlá bude centrálne manažovať riešenie Interact Landmark.
  2. 22 000+ pripojených LED svetelných bodov Philips Color Kinetics dokáže zobraziť viac ako 16 miliónov farieb a využije sa na tvorbu svetelných efektov na maximálne 15 londýnskych mostoch: London Bridge; Southwark Bridge; Cannon Street Bridge; Millennium Bridge; Blackfriars Railway Bridge; Golden Jubilee Bridge, Waterloo Bridge; Blackfriars Bridge; Lambeth Bridge; Vauxhall Bridge; Westminster Bridge; Grosvenor Bridge; Chelsea Bridge; Albert Bridge; Tower Bridge.
  3. London Bridge: na tomto mieste alebo v jeho okolí bol most už od stredoveku. Je to obľúbené miesto pre chodcov a jeho vyhrievané chodníky zabraňujú námrazám v zime.
  4. Millennium Bridge je prvý nový londýnsky most pre chodcov za posledné storočie. Bol navrhnutý ako „svetelný meč“, ktorý cez rieku Temža spája Katedrálu sv. Pavla s Tate Modern a divadlom Globe Theatre v časti South Bank. Signify v spolupráci s firmou Foster & Partners, ktorá tento most navrhla, prvýkrát dynamicky osvetlí jeho spodnú časť.
  5. Chodci prejdú cez 15 londýnskych mostov 200-miliónkrát ročne.

Signify je odhodlané pomáhať mestám pri vytváraní ekologického podnikania a turistických pamiatok. Prechodom na pripojené LED svietidlá je v rámci architektonického osvetlenia možné ušetriť približne 50 – 70 % ročnej spotreby elektriny.

Osvetlenie je vďaka pripojeniu možné monitorovať na diaľku pomocou riešenia Interact Landmark. Softvér dokáže rozpoznať a spravovať chyby, ako aj vykonať vzdialenú diagnostiku a údržbu, čím zlepšuje celkovú správu a znižuje náklady. Na 15 miestach bude viac ako 13 000 svietidiel, ktoré budú ovládané individuálne alebo centrálne, aby vytvorili dynamické a unikátne scény. Tie sa môžu vytvoriť napr. pri špeciálnych príležitostiach, ako je narodenie kráľovského potomka alebo počas osláv Nového roka.

Značky: