Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na jednej strane ide o krajinu, ktorá častokrát medzi prvými v Európe využíva moderné technológie v mestách, športe, či priemysle. Na strane druhej ich vie ale aj ignorovať. Reč je o Taliansku. Štáte, kde ešte stále ľudia preferujú hotovosť pred kartami a s nimi spojenými inováciami. Na porovnanie: kým na Slovensku tvoria bezhotovostné platby 40 percent zo všetkých zrealizovaných platieb, v Taliansku je to len 14 percent.

Samostatnou „špecialitou“ sú v Taliansku bezkontaktné platby. Kým Slováci si na ne privykli extrémne rýchlo a považujeme ich za platobnú inováciu desaťročia, u Talianov je tomu presne naopak. Ich rozmach tu sťažujú dve veci. Prvou je rýchlosť. Bezkontaktné platby trvajú dlhšie ako platby v hotovosti. „Hlavný problém však vidím predovšetkým v nedostatočnom informovaní verejnosti aj obchodníkov. Mnohí ani nevedia, že POS terminál môže akceptovať aj bezkontaktné platby,“ vysvetlil na druhom ročníku akcie DEŇ BEZ HOTOVOSTI Geronimo Emili. Ide o jedného z najvplyvnejších bojovníkov za bezhotovostné platby v Taliansku a zakladateľa vôbec prvej asociácie pre bezhotovostné platby v tejto krajine CashlessWay, ktorý do Bratislavy zavítal na pozvanie organizátora – Združenia pre bankové karty.

Na Slovensku teda platí, že zo všetkých platieb, ktoré sa u nás zrealizujú, je 40 percent bezhotovostných. A toto číslo by malo neustále narastať. „Postarajú sa o to zavádzanie nových technológií v bezhotovostnom svete, ako aj zmena nastavenia Slovákov. Tí začali platiť kartami oveľa častejšie aj za menšie nákupy,“ vraví Rasťo Vallo, predseda Združenia pre bankové karty s tým, že priemerná suma nákupu zaplateného kartou klesla z 37 eur v roku 2008 na 25 eur v súčasnosti.“

Na akcii DEŇ BEZ HOTOVOSTI, ktorú Združenie pre bankové karty organizovalo už druhýkrát, sa riešilo aj to, či je budúcnosť bezhotovostného sveta otázkou generačnej výmeny.  Odborníci vravia: nie celkom.

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že mladší ľudia majú k novým technológiám bližší vzťah a ich využívanie je pre nich prirodzenejšie, rozhodujúcu úlohu zohráva skôr mentálne nastavenie krajiny.

Geronimo Emili  odpozoroval, paradoxne, pozitívnejší vzťah k novým technológiám aj k bezkontaktným platbám práve u skôr narodených Talianov. „Chcú ísť s dobou a zostať v kontakte s rodinou, tým pádom sú otvorenejší novým metódam. Mnohí mladí Taliani naopak často nechcú používať ani len platobné karty,“ tvrdí Geronimo Emili. Rasťo Vallo dodáva, že v tomto prípade nerozhoduje ani tak vek, ale skôr chuť, finančná gramotnosť a menší strach z bezhotovostného platobného sveta.

Vzorom v bezhotovostnom platení sú pre svet škandinávske krajiny. Hoci nás čaká ešte dlhá cesta, aby sme ich dobehli, podľa expertov napredujeme rýchlo. „Patríme k najdynamickejším krajinám, kde počet bezhotovostných transakcií neustále rastie. Podľa našich odhadov by sme v tomto roku mali u obchodníkov zrealizovať až 560 miliónov transakcií, kým vlani to bolo 480 miliónov a v roku 2016 „len“ 420 miliónov transakcií,“ uzatvára Rasťo Vallo.

Značky: