Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V dňoch 29. – 31. marca sa v bratislavskom dome kultúry Ružinov uskutoční už 12. ročník medzinárodného festivalu popkultúry s výstavou AnimeSHOW 2019 – 365.bank.

Festival sa koná na jar pod názvom AnimeSHOW a na jeseň ako Comics Salón. Festival organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike, SECTOR.SK a s ďalšími partnermi.

Samostatné vstupné kupované na mieste je na piatok a nedeľu 10 eur, na sobotu 15,5 eur a na celá festival 20 eur. Spomedzi okolitých štátov Česka a Rakúska je to cenovo najvýhodnejšie. Podpisy umelcov budú zadarmo.

Od svojho vzniku sa festival venuje comicsu, anime, hrám, japonskej kultúre, K-POPu, scifi, fantasy a hororu. Súčasťou festivalu je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Ponúka stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže. Výstavová časť je venovaná počítačovým hrám, video hrám, spoločenským a kartovým hrám, retro hrám a technológiám.

AnimeSHOW sa teší veľkej obľube a každý rok víta 12-tisíc návštevníkov.  Práve preto sa snaží zaujať jedinečným programom.

Cieľom akcie je poskytnúť návštevníkom edukáciu, priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času ako aj priestor na sebarealizáciu a prezentovanie sa.

Vďaka novovzniknutej 365.bank, ktorá je generálnym partnerom podujatia, festival každoročne hostí známych hercov z filmov a seriálov. Na jesennom Comics Salóne 2018 ním bol Vladimír Furdík hrajúci Nočného Kráľa v seriáli Game of Thrones a tentoraz na jar na AnimeSHOW 2019 privítame Daniela Portmana hrajúceho postavu Podrick Paynea tiež v Game of Thrones.

Pre návštevníkov sme opäť prichystali program plný toho najlepšieho z popkultúry za posledný rok až polrok. Pre festival je samozrejme veľkou cťou mať herca Daniela Portmana zo známeho seriálu Game of Thrones, netreba však zabúdať ani na veľmi populárne súťaže ako Cosplay, KPOP Contest alebo FanArt, či vyše 137 prednások a workshopo od vyše 150 spíkrov.“ uvádza Róbert Žittňan, organizátor festivalu.

Program:

AnimeSHOW 2019 ponúkne v priebehu troch dní atraktívny program. Dominuje mu veľmi obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Cosplay Champions. A medzinárodná tanečná a spevácka súťaž KPOP WORLD FESTIVAL pod záštitou Kórejského veľvyslanectva, kde výherca postupuje do finále v Kórei.

Tento ročník prináša niekoľko noviniek. Prvou je rozšírená sekcia s 10 cosplay hosťami zo zahraničia. Okrem autogramiád budú mať vlastné expertné prednášky o cosplay tvorbe a zároveň budú odbornou porotou cosplay súťaže.

Druhým novým bodom programu je Festival bojových umení, v rámci ktorého počas soboty a nedele vystúpi 12 klubov bojových umení. Z viacerých predvedú hlavne Karate, Aikido, Tai Chi, Kendo, Iaido, Kung Fu, Krav Maga a ďalšie.

Treťou novinkou je udeľovenie tzn. oscarov popkultúry v ankete Cena Popkultúry – Comics Salon Award v kategóriach Film, Hra, Kniha, Komiks, Spoločenská hra a Anime roku 2018.

Program ma ďalej silný fokus na prednášky od spisovateľov a odborných prednášajúcich.  Tento rok nás poctí svojou hojnou účasťou skupina spisovateľov František Kotleta, Juraj Červenák, Daniel Hevier, Valentína Sedileková, Františka Vrbenská, Mark E. Pocha a Petra Slováková. Pripravená je aj beseda 365.bank a portálu Omediach.com, zameraná na boj proti hoaxom, kde pozvanie prijali Marian Jaslovský, Jakub Goda.

Chýbať nebude ani strelnica z luku, vystúpenie sokoliarov a vozenie na koňoch.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na najnovšie filmové trháky, medzi ktorými nájdete filmy ako Venom, Fantastické Zvery 2, Rodinka úžasných 2, Antman & Wasp, Jurský svet 2, Star Wars: Solo ale aj množstvo filmov s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Čo eš­te náj­de­te na Ani­meS­HOW 2019:

 • Sú­ťaž o naj­lep­šie kres­le­né di­elo v ka­te­gó­riách Fa­nArt a Ori­gi­nal Art.
 • 137 prednášok a workshopo od vyše 150 spíkrov
 • Sú­ťaž o naj­lep­ší kos­tým hr­di­nu z fil­mov, hier a ani­me Cos­play, Chibi Cosplay a Cosplay Champions.
 • Sú­ťaž o naj­lep­ší vlastný neinšpirovaný kostým Original Costume.
 • Sú­ťaž o najlešiu divadelnú scénku – Cosplay Divadlo.
 • Sú­ťaž o naj­lep­šie­ho spe­vá­ka v súťaži Karaoke.
 • Sú­ťaž tanečných skupín K-POP World Festival a predstavenie KPOP Showcase
 • Sú­ťaž o naj­lep­šie fotografie v ka­te­gó­riách ActionPlay a PhotoCon.
 • Sú­ťaž o naj­lep­šie krátky film v ka­te­gó­riách Animated Music Video a Cosplay Music Video
 • Sú­ťaž o naj­lep­ších ta­neč­ní­kov v Dan­ce Dan­ce Re­vo­lu­tion.
 • Pre­zen­tá­cia naj­nov­ších ani­me fil­mov a aj fan­ta­sy, sci-fi či komiksových fil­mov.
 • Sek­cia Pop­kul­tú­ra, kto­rá bu­de ve­no­va­ná ob­ľú­be­ným se­riá­lom a kul­to­vým fil­mom.
 • Krsty a be­se­dy so zná­my­mi spisovateľmi

Herná sekcia

Veľkej popularite sa teší aj herná sekcia, ktorú zastrešuje SECTOR.sk, kde ponúkame veľké množstvo súťaží, prednášok, vystavovateľov a herných hostí. Najmä prednášková sekcia tento rok ponúkne naozaj bohatý program a považujeme ju za „Hernú konferenciu“.

Piatok prinesie 7 prednášok, z ktorých jedna bude tradične patriť komiksom. Tie herné vás poobede prevedú témami, ako napríklad League of Legends, animácia, alebo D&D. Podvečer sa ale na scénu dostanú väčšie herné projekty v prednáškach, ktoré oslovia laikov aj profesionálov. O tvorbe slovenského tycoonu socializmu Workers & Resources: Soviet Republic príde porozprávať Peter Adamčík z 3Dvision. Do pozadia tvorby úspešného poľského titulu Frostpunk vás zoberie Przemyslaw Solski z 11bit Studios. Posledná prednáška dňa bude patriť kreatívnemu vesmírnemu sandboxu Space Engineers, o ktorom porozpráva Vladislav Polgár z Keen Software House.

Sobota ponúkne s 11 prednáškami najbohatší program, ktorý otvoria ranné prednášky o MTG Arena a hernej hudbe. Naobed Štefan Pavelka zo štúdia Cypronia prezradí viac o návrate strategickej klasiky State of War po 20 rokoch. Po ňom najmä profesionálov oslovia poľskí Ice Code Games (autori kyberpunkovej stratégie Re-Legion) s prednáškou o budovaní atmosféry v hrách, ktorú povedie Bartłomiej Zajączkowski. Mišo Ivan vám prezradí, ako na fantasy ilustráciu a po ňom vás Patrik Sadloň z SCS Software prevedie tvorbou herného sveta pre kamiónový simulátor.

Následne sa spoločne pozrieme na 20 rokov so SECTOR.sk, bude nasledovať prednáška o umelej inteligencii v mobilných hrách od Tater Games a o 18:00 vám Vladimír Geršl prezradí, ako dánske štúdio NapNok Games priviedol k tvorbe exkluzívnych hier pre Sony s titulom Frantics. Po ďalšej komiksovej prednáške večer zakončí Ema Stoličná s prednáškou o svojej hre Handicats, za ktorou je aj posolstvo a pomoc útulkom.

Nedeľa ponúkne voľnejšie témy, ktoré otvorí prednáška o kreslení komiksu, po ktorej vám Juraj Bachár prezradí, ako vytvoriť hru od A po Z. Jan Frič sa vo svojej prednáške bude hlbšie venovať virtuálnej realite a Martin „Cecomasta“ Randuška prezradí viac o téme D&D. Rastislav Blažek predstaví titul Doomtrooper a nedeľný program Matej Ondruš, autor hry Hranol zabil mačku, ktorý sa na hry pozrie ako na nástroj politickej satiry.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na PC turnaje League of Legends, Heroes of the Storm a Counter Strike. Na konzolách sa bude súťažiť v hrách Tekken 7, Soul Calibur 6, Super Smash Bros: UltimateFIFA 18, Mortal Kombat X a Naruto Ultimate Ninja Storm 4.

Čo určite nebude chýbať v hernej sekcii:

 • Výstava japonských herných automatov
 • Najnovšie herné konzoly
 • sekcia Indie developerov a ich hier
 • Retro sekcia s historickými konzolami Nintendo, Sega a Sony
 • sekcie výstava, počítačové hry, spoločenské stolové hry, kartové hry a L.A.R.P.
 • Prezentácia vývojárskych štúdií a výstava histórie počítačových hier.
 • Odborné prednášky, besedy a príspevky na tému hier.
 • Turnaje a hranie najnovších počítačových hier.
 • Workshopy o tvorbe počítačových hier
 • Hranie kartových hier (MTG, World of Warcraft, Pokémon, Yu-gi-oh)
 • Hranie stolových hier (Hobit, Smallworld, Lovci noci, Dixit, a iné)
 • Casual hry (Guitar Hero, DDR, SingStar, EyeToy, a iné)
 • LaserGame aréna

Detaily:

AnimeSHOW 2019 sa uskutočnia v dňoch 29. až 31. marca 2019 v priestoroch DK Ružinov, Ružinovská 28 v Bratislave. Začína sa v piatok (29.3.) od 13:00 a končí sa v nedeľu (31.3) o 17:00.

Značky: