Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Tohtoročné Vianoce boli aj napriek pandémii na Slovensku relatívne bohaté.

Podľa štatistík Slovenskej sporiteľne sme zaplatili kartou v potravinách počas štyroch decembrových týždňov približne o 10 % viac ako vlani. Priemerná platba v potravinách medziročne narástla z 20 na 22 eur. Poklesol však objem platieb za nákup oblečenia či topánok, a to približne o 20 %. O desatinu poklesli platby za športové potreby, knihy, hračky, papiernictvo či ďalšie potreby a doplnky. Celkovo však decembrové platby kartou klientov najväčšej banky v obchodoch a na internete dosiahli vyše 733 miliónov eur, čo je iba o jedno percento menej ako počas rovnakého obdobia minulého roku.

„Adventné víkendy patria tradične medzi najsilnejšie dni v roku, kedy sa Slováci pripravujú na Vianoce. Tento rok najviac míňali počas tretieho adventného víkendu, teda 12.až 13. decembra. Okrem toho, že išlo o posledný víkend, kedy boli otvorené obchody, bol to zároveň aj po-výplatný termín. Celkovo bol však najsilnejším decembrovým dňom piatok 18. decembra, počas ktorého naši klienti zaplatili v kamenných obchodoch kartou nákupy za viac ako 20 miliónov eur,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Neprekvapí, že najslabším dňom v kamenných obchodoch bol piatok 25. december a v e-shopoch Štedrý deň.

Pokiaľ ide o kamenné prevádzky, Slováci v decembri najviac míňali na jedlo, nasledovalo oblečenie a obuv, a na tretej priečke boli pohonné hmoty. V e-shopoch je už tradične na prvom mieste oblečenie a obuv, ľudia však nakupovali vo veľkom aj darčeky na trávenie voľného času a koníčkov, míňali aj na drogériu, kozmetiku, skrášľovacie služby či na lekársku starostlivosť.

Značky: