Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Zimné starosti na cestách. Letné pneumatiky, námraza a zasnežené autá

Zima dorazila v plnej sile už aj na Slovensko. Teploty pod nulou, sneženie a šmykľavé cesty, s tým sa stretávame posledné dni takmer každé ráno. Obzvlášť opatrní by mali byť najmä vodiči, ktorých na cestách môžu prekvapiť nečakané zimné nástrahy. Ešte pred tým, ako nasadnete do auta, dbajte na jeho odmrazenie.  Pre dobrú viditeľnosť odhrňte z celého auta sneh a zoškriabte ľad zo všetkých okien. Odborníci neodporúčajú trápiť motor voľnobehom, najskôr sa teda postarajte o úpravu vozidla, až potom naštartujte a pomaly sa vydajte na cestu.

Nebezpečný ľad a námraza

Veľmi dôležité sú zimné pneumatiky. Ak ste doteraz váhali a čakali na väčšiu dávku snehu, neriskujte a určite prezujte letné pneumatiky za zimné. Cesta môže byť nebezpečná aj bez súvislej vrstvy snehu, keďže ľad a námraza tiež robia svoje. Zimné pneumatiky sa navyše vyrábajú z inej gumovej zmesi, sú mäkšie a lepšie dosadnú na vozovku. Majú iný dezén, vďaka čomu zvládajú mokré, či zľadovatené cesty lepšie. Lepšie reagujú na brzdenie, či zmeny smeru, čo má veľký vplyv na bezpečnosť jazdy. Navyše, podľa zákona o cestnej premávke platí, že osobné autá musia mať prezuté zimné gumy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza.

Nehoda na letných môže vyjsť draho

Nedodržanie týchto pravidiel vás môže vyjsť poriadne draho. Polícia vás môže pokutovať až do výšky 60 eur a na používanie zimných pneumatík pozerajú aj poisťovne, ktoré tento dôležitý faktor zohľadňujú aj pri vyplácaní poistného plnenia v prípade nehody. „Poisťovne môžu pri skúmaní nehody zohľadniť aj súvislosť medzi tým, keď mal poistený na vozidle letné pneumatiky v zimnom období a vzniknutou škodou,“ vysvetľuje Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama.

Značky: