Spoločnosť Huawei oficiálne ohlásila spustenie globálneho programu Huawei ICT Academy 2.0. Jeho cieľom je v spolupráci s univerzitami po celom svete, vrátane tých slovenských, vyškoliť až 2 milióny profesionálov v oblasti telekomunikačných technológií. Investícia na úrovni 50 miliónov dolárov má za cieľ zabrániť kríze nezamestnanosti v ére digitálnych technológií a automatizácie.
V prvej fáze projektu čínska technologická firma spolupracovala s viac ako 600 univerzitami a vysokými školami po celom svete. Vyškolených bolo viac ako 1500 učiteľov. V rámci ICT Academy 2.0 však prinesie niekoľko jedinečných vylepšení – zapojenie AI, teda umelej inteligencie, a super rýchlych sietí 5G.
Školy budú mať vďaka ICT Academy 2.0 prístup ku prelomovým testovacím technológiám od Huawei, vďaka ktorým si študenti zlepšia aj svoje praktické schopnosti. Medzi ďalšie prínosy patrí možnosť spolupráce s rovesníkmi z celého sveta, zriadenie fondu odmien pre študentov s výbornými výsledkami alebo ľahšia identifikácia vhodných pracovných príležitostí pre jednotlivých študentov. Krajiny tak získajú kvalitných odborníkov, schopných pokryť nedostatky na rýchlo sa meniacom pracovnom trhu. Ak by sa totiž na tieto zmeny pripraviť nestihli, môže sa stať, že budú v budúcnosti čeliť veľkým problémom s nezamestnanosťou.
Digitálne zručnosti sú nevyhnutnosťou
Podľa analýz OECD z roku 2016 bolo v členských krajinách tejto organizácie až 56 percent občanov bez základných počítačových a technických zručností. Pritom práve táto skupina obyvateľstva je najviac ohrozená digitalizáciou priemyselných sektorov, automatizáciou a nástupom nových technológií. Predpokladá sa, že až 400 miliónov pracovných miest zanikne v dôsledku postupnej automatizácie a až 375 miliónov ľudí bude musieť prejsť do iného povolania. Naopak, odhaduje sa, že digitalizácia a automatizácia vytvoria 560 až 900 miliónov nových pracovných miest.
Pod hlavičkou “5G, Bring New Value“, nedávno Huawei predstavila nový typ siete piatej generácie. Tá bude schopná prispôsobiť sa jednotlivým zákazníkom podľa ich osobných alebo pracovných preferencií. Bude tiež slúžiť ako platforma, ktorá uľahčí zamestnancom a podnikom spravovať svoje dáta a ľahšie zvládnuť technické zabezpečenie/požiadavky vo svojich odboroch. Jej výhody sa zrejme najviac prejavia vo výrobnom priemysle, multimediálnom priestore, energetickom sektore, zdravotníctve a doprave.