Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Kým je Veľká Británia v Európskej únii,  je možné na Slovensko dovážať a prihlasovať osobné autá s pravostranným riadením.

Po odchode Londýna bez dohody môže mať množstvo Slovákov vracajúcich sa domov problém s mobilitou. Peniaze, ktoré dostanú v Británii za predaj auta, im nevystačia na kúpu slušného vozidla na Slovensku. S prihlásením britského auta na okresnom úrade však môžu mať problém.

Čakali by ste, že tvrdý Brexit môže spôsobiť viacero problémov nielen Slovákom, ktorí plánujú aj naďalej ostať vo Veľkej Británii, ale aj tým, ktorí sa chcú vrátiť domov?

„Každý deň sa nám ozývajú Slováci, ktorí riešia návrat,“ konštatuje Lucia Ondrejová z TÜV SÜD Slovakia. Má na starosti skúšanie a overovanie vozidiel. To znamená, že pri dovoze áut s pravostranným riadením overuje, či plnia technické požiadavky podľa platnej legislatívy.

Britské auto si chcú Slováci doviezť hlavne z dôvodu, že peniaze utŕžené za predaj by im nevystačili na kúpu slušnej náhrady na Slovensku.

Volant na opačnej strane nie je problém

Hoci vozidlo z Veľkej Británie má volant na pravej strane, nie je dnes problém ho doviesť na Slovensko a po splnení určitých technických požiadaviek ho prihlásiť na príslušnom okresnom úrade.

„Zvyčajne treba vymeniť iba pôvodné predné svetlomety za svetlomety schválené na pravostrannú premávku a domontovať zadné svetlo do hmly na ľavú stranu vozidla. Ostatné veci, ako spätné zrkadlá či rýchlomer bývajú v poriadku,“ vysvetľuje Lucia Ondrejová.

Slovákom, ktorí si nestihnú priviezť auto pred koncom októbra, sa môže situácia výrazne skomplikovať. „Môže sa totiž stať, že sa na dovoz vozidiel z Veľkej Británie bude pozerať ako na dovoz auta z tretej krajiny (napríklad z USA či Číny), konštatuje Lucia Ondrejová.

Možno pomôžu Česi

Dovoz vozidiel z tretích krajín, ktoré neplnia technické požiadavky podľa slovenskej legislatívy, je pritom veľmi problematický. Naše zákony nepovoľujú dovoz z týchto krajín, respektíve neakceptujú schválenie vozidiel napríklad z USA z dôvodu, že sú vyrobené podľa amerických noriem. Tí, ktorí si chcú doviezť auto z Ameriky tak musia podstupovať komplikovaný proces a dať si auto schváliť napríklad v Česku, kde americkým autám bez problémov udeľujú výnimku.

Následne si auto privezú na Slovensko už ako vozidlo z krajiny Európskej únie.

Je možné, že by takouto okľukou mohli Slováci doviezť auto aj z Veľkej Británie. Na rozdiel od čínskych áut, ktoré musia podstupovať náročné skúšky a testovania, aby splnili prísne technické požiadavky, americké autá tieto prísne technické normy plnia, hoci americké.

Čo je homologizácia?

Osvedčenie je vládou vydaný certifikát, ktorý umožňuje vstup výrobku na trh. Homologizácia je názov pre celý schvaľovací proces. Začína sa vstupnými hodnoteniami, po ktorých nasledujú testy podľa noriem a smerníc, až po prípravu technických správ, ktoré sú predložené schvaľovaciemu orgánu s cieľom získať konečné schválenie.

Ako sa môžete pripraviť na homologizáciu?

Proces homologizácie vyžaduje vstupné hodnotenie a pripravený informačný dokument a homologizačný plán. Spoločnosť TÜV SÜD má bohaté skúsenosti v oblasti riešení mobility. Skúsení a vyškolení inžinieri sprevádzajú aj tým najnáročnejším homologizačným projektom.

Značky: