Situácia sa postupne zlepšuje, ale alternatívam sa stále nevyhnete.

Doplnené 22. 10. 2021: Tento článok bol pôvodne publikovaný koncom roka 2020 a odzrkadľoval moje skúsenosti s používaním Huawei telefónov v danom roku. K dátumu 22. októbra 2021 som ho zaktualizoval, aby popisoval aktuálny stav ku koncu októbra 2021.

Huawei predáva na Slovensku telefóny bez Google služieb. Tieto telefóny sa označujú ako AG smartfóny, pretože obsahujú predinštalovaný obchod Huawei AppGallery (AG), ktorý nahrádza dobre známy obchod Google Play. Osobne som používal AG telefón ako svoje primárne zariadenie vyše roka a v tomto článku zhrniem svoje dlhodobé skúsenosti.

O Huawei telefónoch bez Google služieb som už na webe touchit.sk viackrát písal. Koncom marca 2020 som publikoval rozsiahly článok s názvom Huawei telefóny bez Google služieb: Takéto sú naše skúsenosti s používaním AG zariadení, v rámci ktorého som zhrnul úvodnú situáciu okolo nového ekosystému, jeho výhody a nevýhody a tiež stav, ktorý platil v dobe uvedenia telefónov radu P40 na náš trh.

V tomto článku sa zameriam na to, aká je situácia v roku 2021. Tieto informácie môžu byť pre vás užitočné a to aj z toho dôvodu, že na Slovensku sa čoskoro začne predávať nový telefón od Huawei model Huawei nova 9.

Huawei AppGallery
V obchode Huawei AppGallery nájdete množstvo slovenských aplikácií

Huawei telefóny v roku 2021: AppGallery rastie, avšak bez zdrojov tretích strán sa nezaobídete. Odporúčam obchod Aurora Store

Absencia Google služieb sa na prvý pohľad prejaví absenciou aplikácií Gmail či YouTube v telefóne. Chýbajúce Google služby môžu priamo alebo nepriamo ovplyvňovať aj aplikácie tretích strán, pokiaľ tieto aplikácie využívajú mapové podklady od Googlu alebo majú v sebe zabudované push notifikácie na Google platforme či iné služby.

Chýbajúce Google služby však väčšina používateľov najvýraznejšie pocíti z dôvodu absencie obchodu Google Play. Huawei síce ponúka vlastný obchod AppGallery, ktorého aktuálnu ponuku si môžete pravidelne kontrolovať cez môj článok Huawei AppGallery: Tieto slovenské a bankové aplikácie v ňom nájdete. Faktom však je, že AppGallery ešte nie je na úrovni Google Play.

Dôvod je ten, že hoci je AppGallery dobre vybavený obchod z hľadiska slovenských aplikácií, viacero svetových aplikácií v ňom chýba. Príkladom je Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Spotify, Netflix. Tieto aplikácie si budete musieť stiahnuť a aktualizovať zo zdrojov tretích strán. Huawei odporúča jeho Vyhľadávanie Petal, ja odporúčam obchod Aurora Store.

Aurora Store sťahuje inštalačné súbory aplikácií priamo zo serverov obchodu Google Play, čo minimalizuje riziko, že by niekto tento súbor upravil. Čo je však nevýhoda a môže to spôsobiť mierny diskomfort – aplikácie, ktoré zatiaľ nie sú v AppGallery, si musíte cez Auroru (resp. cez iný zdroj tretích strán) aktualizovať manuálne. Aplikácie z AppGallery sa aktualizujú automaticky.

Z praktických skúseností dodám, že aplikácia Mapy Google funguje aj v Huawei telefónoch, avšak do svojho Google účtu sa neprihlásite. Alternatívne môžete využiť Petal Mapy priamo od Huawei alebo HERE Mapy. A YouTube sledujem cez nástroj YouTube Vanced, ktorý odstráni reklamy a umožňuje prihlásenie do účtu.

Počas používania Huawei telefónov som našiel viacero atraktívnych aplikácií, ktoré som si stiahol z obchodu AppGallery a používal som ich počas dlhšej doby, resp. doteraz:

 • Business Kalendár 2 – umožňuje synchronizáciu Google kalendára so systémovou aplikáciou Kalendár
 • Film Maker – na strihanie a editovanie videí priamo v telefóne
 • GoOut – aplikácia na hľadanie kultúrnych podujatí
 • Hue Essentials – na ovládanie inteligentných svietidiel Philips Hue a ďalších
 • Mapy.cz – skvelé turistické mapy
 • Menučka.sk – informácie o obedových menu vo vašom okolí
 • Minúta po minúte – krátke správy Denníka N s najdôležitejšími udalosťami
 • Replaio Rádio – skvelá aplikácia na počúvanie rádia cez internet
 • SHMUapp – aktuálne informácie o počasí a predpoveď
 • Solid Explorer File Manager – špičkový správca súborov
 • Spark Email – výborný emailový klient
 • Interval Timer – jednoduchá aplikácia pre odpočet času, ktorú využívam pri cvičení
 • Tubio – nástroj na bezdrôtový prenos webových alebo lokálnych videí z telefónu do televízora

Na konci článku nájdete zoznam ďalších aplikácií, ktoré vo svojom Huawei telefóne takisto používam a odporúčam ich vyskúšať.

Huawei telefóny bez Google služieb
Huawei telefóny bez Google služieb používame v redakcii dlhodobo

Huawei telefónom už zaplatíte aj bezkontaktne

Jedna z častých pripomienok, ktorým musel Huawei čeliť, bola absencia bezkontaktných platieb telefónom. Absencia Google služieb znamenala, že Huawei nemohol použiť obľúbený platobný systém Google Pay. A kvôli obmedzeniam zo strany USA nemohol v Európe naplno rozbehnúť ani svoje riešenie Huawei Pay.

Našťastie, v roku 2021 už existujú dva spôsoby, ako platiť bezkontaktne Huawei telefónom. Prvým riešením, ktoré je pomerne špecifické, je platenie cez DOXX kartu. Druhým riešením je platenie pomocou služby Curve Pay. Táto služba predstavuje výborné a všestranné riešenie a nebojím sa ju označiť za plnohodnotnú alternatívu k Apple Pay a Google Pay.

Treba si však vytvoriť používateľské konto v službe Curve (pokiaľ ho ešte nemáte) a priradiť si k vašej Curve karte ostatné platobné karty. Curve Pay používam aj ja a úprimne ma toto riešenie potešilo, nakoľko Curve kartu využívam od jej príchodu na Slovensko už niekoľko rokov. Moje poznatky som zhrnul v samostatnom článku, TU.

Mimochodom, Curve predstavuje ukážkový príklad aplikácie, ktorá v dobe uvedenia Huawei AG telefónov na trh vôbec nefungovala. Jej vývojári ju však v spolupráci s Huawei postupne upravili tak, aby fungovala aj na nových Huawei telefónoch bez Google služieb a koncom roka 2020 pridali podporu pre push notifikácie. Teraz je Curve plnohodnotne fungujúca banková aplikácia, ktorú dennodenne používam a od októbra 2021 pomocou nej aj bezkontaktne platím.

Vyhľadávanie PetalZdroj: Samuel Hindy / TOUCHIT
Vyhľadávanie Petal vám umožní jednoducho nainštalovať obľúbené aplikácie, ako je Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a ďalšie

Huawei telefóny v roku 2021: Čo sa zatiaľ nezmenilo

Potešilo ma, že počas rokov 2020 a 2021 sa v obchode AppGallery objavilo viacero slovenských bankových aplikácií. S výnimkou 365.bank má svoju aplikáciu v Huawei obchode prakticky každá dôležitá slovenská banka. A viaceré z nich podporujú aj push notifikácie – tie využívam v prípade mBank aplikácie a fungujú bezchybne.

Niektoré veci sa však ešte nezmenili. Či už ide o reklamy na aplikácie, ktoré sa niekedy častejšie a niekedy menej často zobrazujú pri spúšťaní obchodu AppGallery. Môže to byť otravné a funguje to podobne, ako keď zapínate aplikáciu AliExpress. Na 3 sekundy sa zobrazí reklama na celú obrazovku a buď počkáte na jej zatvorenie alebo ju zrušíte ťuknutím na ikonu v pravom hornom rohu.

Čiastočným obmedzením pre niektorých používateľov môže byť aj negarantovaná funkcionalita aplikácií, ktoré si stiahnete zo zdrojov tretích strán. Treba dodať, že prípadné problémy z hľadiska funkcionality sa budú týkať iba veľmi malého percenta aplikácií, avšak môžu sa objaviť. 

V mojom prípade to boli v roku 2020 aplikácie App in the Air, Journey či Magio GO. Aplikácia Journey však prišla v priebehu roka 2021 priamo do AppGallery a teraz funguje bezchybne. App in the Air či Magio GO však na Huawei telefónoch stále nefungujú a nie je jasné, či a kedy začnú fungovať.

Huawei telefóny bez Google služieb
Huawei telefóny bez Google služieb využívajú operačný systém Android

Aké aplikácie používam v Huawei telefónoch v roku 2021 a aké aplikácie odporúčam nainštalovať

V Huawei telefónoch používam tieto aplikácie. Uvádzam ich v abecednom poradí a prikladám moje poznatky z ich používania. Do pozornosti dávam aplikácie Aurora Store a microG, ktoré odporúčam ako alternatívny zdroj aplikácií, resp. ako riešenie pre sfunkčnenie push notifikácií v špecifických prípadoch, ako je napríklad Microsoft Authenticator.

Obchody s aplikáciami:

 • AppGallery primárny zdroj aplikácií a systémový obchod s aplikáciami
 • Aurora Storedoplnkový zdroj aplikácií, z ktorého sťahujem všetky aplikácie, ktoré nie sú v AppGallery. Rovnako ho používam na aktualizáciu niektorých aplikácií, ktoré som si stiahol z AppGallery, avšak dlho tam nedostali aktualizáciu. Aurora Store si môžete stiahnuť z oficiálneho webu, TU

Aplikácie z AppGallery:

 • AliExpress – oficiálna aplikácia obchodu AliExpress
 • Alza – oficiálna aplikácia obchodu Alza
 • Booking.com – oficiálna aplikácia služby Booking
 • Calm – táto aplikácia vám pomôže meditovať a obsahuje hudbu, ktorá vám môže pomôcť zaspať
 • Curve – pomocou tejto aplikácie môžete bezkontaktne platiť Huawei telefónmi
 • eznamka – oficiálna aplikácia na kontrolu diaľničnej známky
 • Film Maker – nástroj na strihanie a editovanie videí priamo v telefóne
 • GoOut – aplikácia vás upozorní na podujatia vo vašom okolí
 • Ideme vlakom – pomocou tejto aplikácie si môžete kúpiť lístky na vlak
 • IDS BK – pomocou tejto aplikácie si môžete kúpiť lístky na MHD v rámci bratislavskej integrovanej dopravy
 • Inoreader – túto aplikáciu využívam na sledovanie správ zo sveta
 • Journey – aplikácia na písanie denníka
 • Kaufland – oficiálna aplikácia Kauflandu, funguje bez problémov aj s mapami
 • Lidl Plus – oficiálna aplikácia Lidlu, funguje bez problémov aj s mapami
 • mBank SK – oficiálna banková aplikácia aj s podporou push notifikácií
 • Microsoft Office – kancelársky balík
 • Microsoft SwiftKey – skvelá softvérová klávesnica
 • Minúta po minúte – aktuálne spravodajstvo najmä zo Slovenska
 • OpenVPN – nástroj na pripojenie cez VPN
 • Protake – šikovný nástroj na záznam videa
 • Replaio Rádio – aplikácia na počúvanie rádia cez internet
 • SmartBanking – oficiálna aplikácia ČSOB
 • SmartToken – oficiálna aplikácia ČSOB
 • SofaScore – využívam ju na kontrolu športových výsledkov
 • Solid Explorer File Manager – špičkový správca súborov
 • Stocard – správa vernostných kariet, funguje bez problémov
 • TeamViewer – aplikácia na vzdialenú správu počítačov
 • Telekom – oficiálna aplikácia operátora
 • Tubio – nástroj na bezdrôtový prenos webových alebo lokálnych videí z telefónu do televízora
 • Viber – obľúbená komunikačná aplikácia
 • Windscribe – VPN služba, ktorú používam

Aplikácie z Aurora Store:

 • Blinkist – užitočná aplikácia, pomocou ktorej získavam praktické informácie z literatúry faktu
 • Facebook – obľúbená sociálna sieť
 • Garmin Connect – oficiálna aplikácia Garmin hodiniek. Nakoľko využíva mapové podklady od Googlu, tie sa v aplikácii na Huawei telefóne nezobrazujú. Neviete si tak pozrieť mapu vášho tréningu. Je to jedna z mála z aplikácií, ktoré používam, kde som zaznamenal nejaké obmedzenie z hľadiska funkcionality
 • Instagram – obľúbená sociálna sieť
 • Komoot – aplikácia na turistiku
 • LinkedIn – pracovná sociálna sieť
 • Mapy Google – Mapy Google fungujú aj na Huawei telefónoch, avšak neumožňujú prihlásenie do vášho Google účtu. Nemôžete si teda synchronizovať dáta
 • Medium – aplikácia na čítanie článkov
 • Messenger – obľúbená komunikačná aplikácia
 • Microsoft Authenticator – táto aplikácia mi pôvodne nefungovala. V kombinácii s microG mi však teraz funguje korektne. Používam ju na správu hesiel a dvojfaktorovú autentifikáciu
 • Microsoft Edge – môj obľúbený webový prehliadač
 • Microsoft OneDrive – aplikáciu využívam pre účely cloudového úložiska
 • Microsoft OneNote – využívam ju na písanie poznámok
 • Microsoft Outlook – Outlook využívam na prístup k emailom a kalendárom z viacerých účtov, ako je Gmail, Outlook a pracovné účty
 • Microsoft To Do – sťahujem a aktualizujem z Aurora Store. Využívam ju na značenie úloh
 • Netflix – obľúbená video služba
 • Polarr – aplikácia na úpravu fotiek
 • Reddit – obľúbená sociálna sieť
 • Signal – Signal v pravidelných intervaloch upozorňuje na absenciu Google služieb a s tým súvisiace bezpečnostné riziko. Je to otravné
 • Spotify – obľúbená hudobná služba
 • Twitter – obľúbená sociálna sieť
 • Union – aplikácia poisťovne
 • Waze – obľúbená navigácia
 • WhatsApp – obľúbená komunikačná aplikácia
 • WordPress – túto aplikáciu využívam na pracovné účely
 • Xiaomi Home – aplikácia na správu robotického vysávača

Ostatné aplikácie, ktoré odporúčam:

 • microG – pomocou nástroja microG je možné aktivovať posielanie push notifikácií pre niektoré aplikácie, ktoré na tento účel využívajú Google služby. Do Google účtu sa netreba prihlasovať. Stiahnete si ho TU
 • YouTube Vanced – upravená verzia aplikácie YouTube, ktorá nezobrazuje reklamy a umožňuje prihlásenie do Google účtu aj na Huawei zariadení. Stiahnete si ju TU
Huawei nova 9Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT
Huawei nova 9 a moja domovská obrazovka

Ako sa vyvíjali Huawei telefóny bez Google služieb

Ako už bolo spomenuté, Huawei telefóny bez Google služieb podrobne sledujem od uvedenia modelu Mate 30 Pro na náš trh. V krátkosti by som ich vývoj definoval nasledovne:

 • Začiatok roka 2020 – AppGallery je slabo použiteľný obchod a skoro všetky aplikácie budete brať zo zdrojov tretích strán a manuálne ich aktualizovať. Viacero aplikácií má obmedzenia kvôli chýbajúcim Google službám, či už z hľadiska máp alebo push notifikácií. Telefónmi sa nedá platiť
 • Koniec roka 2020 – AppGallery sa počas roka 2020 viditeľne rozrástol a to najmä z hľadiska slovenských aplikácií. Postupne sa zlepšuje funkcionalita z hľadiska mapových podkladov v aplikáciách a push notifikácií. Telefónmi sa nedá platiť
 • Október 2021 – AppGallery má dobrú ponuku slovenských aplikácií. Nechýbajú ani aplikácie ako Lidl Plus či Kaufland. Postupne pribúdajú aj zahraničné aplikácie, ale viaceré svetové aplikácie treba stále inštalovať zo zdrojov tretích strán a manuálne ich aktualizovať. Telefónmi sa už dá platiť cez DOXX kartu alebo Curve Pay

Verdikt

V pôvodnej verzii tohto článku som napísal, že Huawei telefóny sa v roku 2020 vyvíjali pozitívnym smerom. Chválil som slovenské zastúpenie Huawei za naplnenie obchodu AppGallery slovenským obsahom. Toto tvrdenie platí aj v roku 2021. Hlavnou novinkou tohto roka je spustenie bezkontaktných platieb cez Curve Pay.

V AppGallery sa počas roka 2021 objavilo niekoľko aplikácií, ktorých príchod ma potešil a používam ich. Či už ide o Spark Email, Calm alebo Journey. Objektívne však treba povedať, že bez zdrojov tretích strán sa zatiaľ nezaobídete, nakoľko v AppGallery stále chýbajú niektoré kľúčové svetové aplikácie.

Takmer všetky aplikácie si môžete bez problémov stiahnuť cez Vyhľadávanie Petal alebo pomocou obchodu Aurora Store, ktorý používam aj ja. V prípade aplikácií, ktoré si takýmto spôsobom nainštalujete, treba počítať aj s tým, že si ich budete aktualizovať manuálne. Je to trochu diskomfort, ale dá sa s tým žiť – ak sa rozhodnete to akceptovať.

Je však logické, že pokiaľ si neviete alebo nechcete predstaviť život bez obchodu Google Play a zaužívaného komfortu, ktorý ponúka, potom pre vás Huawei AG telefóny nebudú atraktívne. V opačnom prípade vám tento článok ponúka aktuálny pohľad na to, kde sa Huawei telefóny bez Google služieb nachádzajú a čo od nich môžete očakávať.

Huawei telefóny majú v roku 2021 špecifické miesto na trhu so smartfónmi – pokiaľ si ich kúpite, robíte to kvôli tomu, že máte radi túto značku, jej dizajn alebo niektoré funkcie. Alebo žijete v jeho ekosystéme, pretože prepojenie Huawei smartfón a Huawei MateBook funguje naozaj dobre. Zároveň si však uvedomujete výhody a aktuálne obmedzenia jeho ekosystému.

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit