Huawei telefóny: Toto sú moje skúsenosti zo života bez Google služieb v roku 2020

0

Situácia sa postupne zlepšuje, ale alternatívam sa niekedy nevyhnete.

Huawei začal na jar 2020 predávať na Slovensku telefóny bez Google služieb. Tieto telefóny sa označujú ako AG smartfóny, pretože obsahujú predinštalovaný obchod Huawei AppGallery (AG), ktorý nahrádza dobre známy obchod Google Play. Osobne používam AG telefón ako svoje primárne zariadenie už takmer rok a v tomto článku zhrniem svoje dlhodobé skúsenosti.

O Huawei telefónoch bez Google služieb som už na webe touchit.sk viackrát písal. Koncom marca 2020 som publikoval rozsiahly článok s názvom Huawei telefóny bez Google služieb: Takéto sú naše skúsenosti s používaním AG zariadení, v rámci ktorého som zhrnul úvodnú situáciu okolo nového ekosystému, jeho výhody a nevýhody a tiež stav, ktorý platil v dobe uvedenia telefónov radu P40 na náš trh.

V tomto článku sa zameriam na to, ako sa situácia menila počas roka 2020 a kde sa Huawei telefóny bez Google služieb nachádzajú na začiatku roka 2021. Pretože objektívne treba uznať, že za posledných viac ako 9 mesiacov sa toho zmenilo pomerne dosť.

Huawei AppGallery

V obchode Huawei AppGallery nájdete množstvo slovenských aplikácií

Huawei telefóny v roku 2020: Viditeľná expanzia obchodu AppGallery

Absencia Google služieb, to nie je iba chýbajúci obchod Google Play či neprítomnosť aplikácií typu Gmail a YouTube v telefóne. Chýbajúce Google služby môžu priamo alebo nepriamo ovplyvňovať aj aplikácie tretích strán, pokiaľ tieto aplikácie využívajú mapové podklady od Googlu alebo majú v sebe zabudované push notifikácie na Google platforme či iné služby.

Realita je taká, že množstvo aplikácií sa na Google služby vo väčšej či menšej miere spolieha a aj preto bolo plnenie obchodu Huawei AppGallery spočiatku veľmi pomalé. Tieto služby bolo potrebné nahradiť tými od Huawei. Prvé mesiace sa zdalo, že sa prakticky nič nedeje – v AppGallery neboli slovenské ani mnohé svetové aplikácie a chýbali takisto bankové aplikácie, ktoré sú kľúčové takmer pre všetkých používateľov a ktoré si len tak jednoducho z alternatívneho zdroja nenainštalujete.

Pri mojom prvom stretnutí s AG telefónom som preto inštaloval takmer všetky aplikácie ručne a zo zdrojov tretích strán. Zlom nastal na prelome leta a jesene, odkedy sa začal obchod AppGallery viditeľne rozširovať. V jeho ponuke sa objavovalo čoraz viac slovenských aplikácií. Aktuálnu situáciu vám priblíži môj článok Huawei AppGallery: Tieto slovenské a bankové aplikácie v ňom nájdete.

Pozrite si video: Aké slovenské aplikácie ponúkajú Huawei telefóny?

Vo svojom pôvodnom článku o skúsenostiach s Huawei telefónmi bez Google služieb som vypísal aplikácie, ktoré som používal v Huawei P30 Pro a ktoré som si následne preniesol do Mate 30 Pro a následne do P40 Pro. Zoznam aplikácií som pri príležitosti tohto článku oprášil a aktualizoval o aktuálny stav.

V zozname sa nachádza celkovo 54 aplikácií, ktoré používam. Okrem masovo používaných aplikácií sa v mojom zozname nachádzajú aj špecifické služby, ako je nástroj na písanie denníka alebo aplikácia na sledovanie letov. Zo spomenutých 54 aplikácií sú 4 aplikácie priamo od Googlu. Z ostatných 50 aplikácií sa 27 nachádza priamo v AppGallery.

Zo zvyšných 23 aplikácií funguje 19 aplikácií bez problémov, treba si ich však nainštalovať z iného zdroja, ako je AppGallery, keďže tam zatiaľ nie sú. Zaujímavosťou je, že fungujú aj Mapy Google – do svojho Google účtu sa však neprihlásite. A YouTube využívam cez nástroj YouTube Vanced, ktorý odstráni reklamy a dokonca podporuje prihlásenie do účtu.

Aplikácie, ktoré som používal v Huawei P30 Pro s Google službamiFunguje bez problémov na P40 Pro? / Je v AppGallery? (stav k 25. marcu 2020)Funguje bez problémov na P40 Pro? / Je v AppGallery? (stav k 31. decembru 2020)
AliExpressÁno / ánoÁno / áno
Alza.skÁno / nieÁno / áno
App in the AirNie / nieNie / nie – Nenašiel som zatiaľ alternatívu, ale nebol ani dôvod hľadať
AquaMailÁno / ánoÁno / áno
AuthyÁno / nieÁno / nie
BlinkistÁno / nieÁno / áno, ale zatiaľ iba pre GMS telefóny
BoltNie / nieÁno / áno (chýba podpora pre kolobežky)
Booking.comÁno / ánoÁno / áno
CP.skÁno / nieÁno / áno, ale zatiaľ iba pre GMS telefóny
CurveNie / nieÁno, aj s push notifikáciami / áno
ČSOB SmartBankingÁno / ánoÁno / áno
DiaroÁno / nieÁno / nie
FacebookÁno / nieÁno / nie
FeedlyÁno / nieÁno / nie
Fotky GoogleNie / nieNie / nie – zálohujem fotky do OneDrive
Google PayNie / nieNie / nie – platím cez kartu Curve
HBO GOÁno / nieÁno / nie
HOPINTAXIÁno / ánoÁno / áno
Ideme vlakomÁno / nieÁno / áno
InoreaderÁno / nieÁno / áno
InstagramÁno / nieÁno / nie
JourneyNie / nieNie / nie – používam Diaro
Lepší.TVÁno / ánoÁno / áno
Lístky RegioJetÁno / nieÁno / áno
Magio GOS občasnými pádmi / nieNie / nie – pristupujem k službe cez web magiogo.sk
Mapy GoogleÁno, bez prihlásenia do Google účtu / nieÁno, bez prihlásenia do Google účtu / nie
mBank SKÁno, ale nechodia push notifikácie / nieÁno, ale nechodia push notifikácie / áno, ale iba pre GMS telefóny, AG verzia príde čoskoro
MessengerÁno / nieÁno / nie
Microsoft AuthenticatorNie / nieNie / nie – používam Authy
Microsoft EdgeÁno / nieÁno / nie
Microsoft OfficeÁno / ánoÁno / áno
Microsoft OneDriveÁno / nieÁno / nie
Microsoft OutlookÁno / nieÁno / nie
Microsoft TranslatorÁno / ánoÁno / áno
NetflixÁno, ale iba v SD kvalite / nieÁno, ale iba v SD kvalite / nie
PolarrÁno / nieÁno / nie
RedditÁno / nieÁno / nie
RevolutÁno, ale nechodia push notifikácie / NieÁno, ale nechodia push notifikácie / Nie
RyanairÁno / ánoÁno / áno
ShazamÁno / nieÁno / nie
Slovak LinesÁno / ánoÁno / áno
SofaScoreNie / nieÁno / áno
SoundHoundÁno / nieÁno / áno
SpotifyÁno / nieÁno / nie
Sticky PasswordÁno / nieÁno / nie
StocardÁno / ánoÁno / áno
TeamViewerÁno / ánoÁno / áno
TelekomÁno / ánoÁno / áno
UberNie / nieRýchla aplikácia / Rýchla aplikácia
WazeÁno / nieÁno / nie
WhatsAppÁno, bez zálohovania v Google cloude / nieÁno, bez zálohovania v Google cloude / nie – zálohy správ je možné preniesť ručne medzi zariadeniami
WindscribeÁno / nieÁno / áno
YouTubeNie / nieNie / nie – používam YouTube Vanced (vancedapp.com)
365.bankNie / nieRýchla aplikácia / Rýchla aplikácia pre AG telefóny, áno pre GMS telefóny, AG verzia v príprave

*Boldom sú označené aplikácie, ktoré sú dostupné v AppGallery. Štandardným písmom sú označené aplikácie, ktoré nie sú v AppGallery, ale na Huawei P40 Pro fungujú bez problémov. Kurzívou sú označené aplikácie, ktoré mi na P40 Pro nefungujú

Huawei telefóny bez Google služieb

Huawei telefóny bez Google služieb používame v redakcii dlhodobo

Reálne mi v AG telefóne nefungujú 4 aplikácie, ktoré som používal v telefóne s Google službami – ak nepočítam tie od Googlu. Journey a App in the Air kvôli synchronizácii dát cez Google cloud a Microsoft Authenticator, ktorý ma kvôli absencii Google služieb takisto odmieta prihlásiť do môjho účtu v rámci aplikácie. Na potvrdzovanie prihlasovania využíva Google push notifikácie a na zálohovanie dát využíva Google cloud.

Špecifickým prípadom je aplikácia Magio GO, ktorá neustále padá pár sekúnd po spustení. Túto službu preto využívam cez webový prehliadač na magiogo.sk. Nie je to tak pohodlné, ako cez aplikáciu, avšak v prípade potreby si viem pozrieť futbal či inú reláciu aj takýmto spôsobom.

Okrem vyššie spomenutých aplikácií som časom začal používať aj tieto aplikácie, ktoré som si stiahol z obchodu AppGallery:

 • Business Kalendár 2 – umožňuje synchronizáciu Google kalendára so systémovou aplikáciou Kalendár
 • Film Maker – na strihanie a editovanie videí priamo v telefóne
 • GoOut – aplikácia na hľadanie kultúrnych podujatí
 • Hue Essentials – na ovládanie inteligentných svietidiel Philips Hue a ďalších
 • Mapy.cz – skvelé turistické mapy
 • Menučka.sk – informácie o obedových menu vo vašom okolí
 • Minúta po minúte – krátke správy Denníka N s najdôležitejšími udalosťami
 • Replaio Rádio – skvelá aplikácia na počúvanie rádia cez internet
 • SHMUapp – aktuálne informácie o počasí a predpoveď
 • Interval Timer – jednoduchá aplikácia pre odpočet času, ktorú využívam pri cvičení
 • Tubio – nástroj na bezdrôtový prenos webových alebo lokálnych videí z telefónu do televízora
Huawei AppGallery

Huawei má vlastné mobilné služby. Okrem systémových aplikácií sú to aj technológie na pozadí, ako sú napríklad mapové podklady

Push notifikácie prichádzajú aj do bankových aplikácií

Kľúčová informácia z pohľadu používania Huawei telefónov je, že teraz ponúkajú výrazne viac aplikácií priamo v obchode AppGallery, ako tomu bolo koncom marca 2020. Z pohľadu slovenského používateľa je lokálna ponuka veľmi dobrá, keďže v AppGallery sa podľa mňa nachádza 90% kľúčových slovenských aplikácií (resp. aplikácií pre slovenské publikum), ktoré by ste mohli potrebovať.

V aplikačnom obchode od Huawei nájdete prakticky všetky slovenské banky, pričom chýbajúca mBank dostane svoju AG aplikáciu už čoskoro. Pracuje sa tiež na plnohodnotnej aplikácii pre 365.bank, ktorá by mala pribudnúť do AppGallery v priebehu roka 2021. A nechýbajú ani operátorské aplikácie. Z aplikácií, ktoré sú určené pre slovenské publikum a považujem ich za kľúčové pre určitý segment používateľov, mi tak v AppGallery chýba už iba Lidl Plus.

Počas používania Huawei telefónov v roku 2020 som videl, ako sa budovanie Huawei služieb prejavuje v praxi. Postupne sa objavovali aplikácie, ktoré v sebe využívali mapové podklady od Huawei a koncom roka 2020 prišli aj bankové aplikácie s podporou push notifikácií – či už ide o slovenskú aplikáciu pre OTP Banku alebo o zahraničnú službu Curve, ktorá funguje aj na Slovensku a používam ju.

Očakávam, že v roku 2021 dostanú push notifikácie aj ďalšie bankové aplikácie a niektoré ostatné, ktoré sa spoliehajú na push notifikácie od Googlu. Faktom je, že za 9 mesiacov používania Huawei AG telefónov som si uvedomil absenciu push notifikácií iba v prípade mBanky a Curve, pričom Curve už notifikácie posiela. Z komunikačných a emailových aplikácií mi chodili notifikácie vždy, takže v tomto smere ma Huawei telefón neobmedzoval.

Mimochodom, Curve predstavuje ukážkový príklad aplikácie, ktorá v dobe uvedenia Huawei AG telefónov na trh vôbec nefungovala. Jej vývojári ju však v spolupráci s Huawei postupne upravili tak, aby fungovala aj na nových Huawei telefónoch bez Google služieb a koncom roka 2020 pridali podporu pre push notifikácie. Teraz je Curve plnohodnotne fungujúca banková aplikácia, ktorú dennodenne používam.

Nakoľko Huawei AG telefóny zatiaľ neumožňujú bezkontaktné platenie, využívam na tento účel platobnú kartu Curve, s ktorou mám spárované ostatné moje platobné karty. Výhodou je, že nemusím nosiť viacero platobných kariet v peňaženke a Curve takisto ponúka aj bezplatné výbery hotovosti z bankomatov.

Pozrite si video: Sú Huawei telefóny nepoužiteľné?

Častejšie aktualizácie v AppGallery a jednoduchšia inštalácia aplikácií zo zdrojov tretích strán

Jednou z vecí, ktorá mi vadila počas prvých mesiacov používania obchodu AppGallery, bola slabá podpora z hľadiska aktualizácií aplikácií. Mnohé aplikácie, ktoré používam a našiel som ich v aplikačnom obchode od Huawei, boli dostupné v starších verziách a vývojári ich neaktualizovali. Česť výnimkám.

Situácia sa však od jesene 2020 začala viditeľne zlepšovať. A hoci sa ešte stále nájde nejaká aplikácia, ktorú som si stiahol z AppGallery a manuálne ju aktualizujem – príkladom je Stocard, ide o vzácny prípad. Teraz nehovorím, že všetky aplikácie v AppGallery dostanú rovnakú podporu ako v obchode Google Play. Osobne mi však neprekáža, ak je napríklad niektorá aplikácia v AppGallery aktualizovaná raz či dvakrát mesačne a nie každý týždeň ako jej verzia v Google Play.

Huawei takisto viditeľne zapracoval na tom, aby používateľom uľahčil inštaláciu aplikácií, ktoré zatiaľ nenájdete v AppGallery. Na tento účel je určená systémová aplikácia Vyhľadávanie Petal, ktorá funguje rovnako ako tradičný vyhľadávač – s tým rozdielom, že vám automaticky vyhľadá aj zdroje tretích strán, z ktorých si môžete stiahnuť aplikácie.

Vďaka Vyhľadávaniu Petal je inštalácia aplikácií typu Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, Spotify, Netflix a ďalších jednoduchá a rýchla. Je jasné, že ak by boli tieto aplikácie dostupné priamo v obchode AppGallery, bolo by to ešte pohodlnejšie a bezproblémovejšie aj z hľadiska ich aktualizovania. Avšak v aktuálnej situácií, v ktorej sa Huawei nachádza, je Vyhľadávanie Petal to najlepšie dostupné riešenie.

Osobne, keďže som náročnejší používateľ, využívam aj aplikáciu Aurora Store – viac sa o tomto obchode dočítate v samostatnom článku, TU – avšak z pohľadu bežného používateľa je Vyhľadávanie Petal dobré a viac ako dostatočné riešenie.

Vyhľadávanie Petal

Vyhľadávanie Petal vám umožní jednoducho nainštalovať obľúbené aplikácie, ako je Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a ďalšie

Huawei telefóny v roku 2020: Čo sa zatiaľ nezmenilo

Ako používateľ Huawei telefónov bez Google služieb môžem povedať, že v roku 2020 sa viacero vecí zlepšilo. Rozšírila sa ponuka obchodu AppGallery, zlepšila sa podpora vývojárov z hľadiska aktualizácií a prvé bankové aplikácie začali dostávať push notifikácie. Rovnako sa zjednodušil spôsob, ako sa inštalujú aplikácie zo zdrojov tretích strán – postačí vám Vyhľadávanie Petal, ktoré je systémovou súčasťou telefónu.

Niektoré veci sa však zatiaľ nezmenili. Huawei AG telefónom bezkontaktne nezaplatíte, pretože čínsky gigant nemôže v aktuálnej situácii obchodovať s vydavateľmi kariet Visa a Mastercard a teda jeho platobný systém Huawei Pay v blízkej dobe na Slovensko nezavíta.

Niekomu môžu takisto prekážať reklamy na aplikácie, ktoré sa niekedy častejšie a niekedy menej často zobrazujú pri spúšťaní obchodu AppGallery.

A čiastočným obmedzením, pre niektorých používateľov, môže byť aj negarantovaná funkcionalita aplikácií, ktoré si stiahnete zo zdrojov tretích strán. Prípadné problémy z hľadiska funkcionality sa budú týkať iba veľmi malého percenta aplikácií, ale môžu sa objaviť – v mojom prípade to boli aplikácie App in the Air, Journey či Magio GO. Je možné, že niektoré z takýchto aplikácií budú časom optimalizované pre Huawei telefóny a budú dostupné priamo v obchode AppGallery, avšak takýto prísľub vám nikto nedá.

Huawei telefóny bez Google služieb

Huawei telefóny bez Google služieb využívajú operačný systém Android

Verdikt

Objektívne treba povedať, že Huawei telefóny sa v roku 2020 vyvíjali pozitívnym smerom. Pochvalu si zaslúži najmä slovenské zastúpenie spoločnosti Huawei, ktoré dokázalo do AppGallery dostať 90% z kľúčových slovenských aplikácií. Huawei zlepšil aj nástroj Vyhľadávanie Petal, ktorý zabudoval do svojich telefónov a ktorý pomáha s hľadaním a inštaláciou aplikácií, ktoré zatiaľ nie sú dostupné v jeho aplikačnom obchode.

Objektívne však treba povedať aj to, že používanie Huawei telefónov môže u niektorých používateľov a v niektorých špecifických prípadoch vyžadovať menšie či väčšie hľadanie alternatív. Sám som sa stretol s tým, že mi nefunguje aplikácia Microsoft Authenticator a tak som sa vrátil k nástroju Authy. A platenie smartfónom som nahradil platením pomocou platobnej karty Curve, s ktorou mám spárované všetky svoje ostatné karty.

Potreby používateľov sú však odlišné a mnohým bude možnože stačiť aktuálna ponuka obchodu AppGallery z hľadiska slovenských aplikácií v kombinácii s globálnymi aplikáciami, ako je Facebook, WhatsApp či Spotify, ktoré používam vo svojom telefóne aj ja a ponúkajú mi plnohodnotný zážitok. Záleží iba na vašich potrebách.

Rovnako je logické, že pokiaľ si neviete alebo nechcete predstaviť život bez obchodu Google Play a zaužívaného komfortu, ktorý ponúka, potom pre vás Huawei AG telefóny nebudú atraktívne. V opačnom prípade vám však tento článok ponúka aktuálny pohľad na to, kde sa Huawei telefóny bez Google služieb nachádzajú a čo od nich môžete očakávať.

Pozrite si video: Ako Attila Végh využíva Huawei telefón a chýba mu v ňom niečo?

Prečítajte si aj:

Huawei AppGallery: Tieto slovenské a bankové aplikácie v ňom nájdete (DOPLNENÉ k 28. 12.)

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

Pridaj komentár