Zodpovedá tomu aj ich názov.
Huawei Watch GT sú inteligentné hodinky so zameraním na športovanie. Huawei vydal už tri generácie týchto hodiniek a vybudoval si pomerne slušnú reputáciu. Môžem to sám potvrdiť, prvé Watch GT ma nakopli k športovaniu a naučili ma behať.
Watch GT Runner je najnovší prírastok do rodiny športových hodiniek a zároveň sú to prvé hodinky od Huawei, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre bežcov. Faktom však je, že v ich výbave nájdete viacero spoločných prvkov s hodinkami Watch GT 3, ktoré prišli na trh koncom roka 2021, a takisto aj zopár rozdielov.
Najľahšie hodinky od Huawei
Watch GT Runner majú 46 mm veľkosť a dotykový AMOLED displej s uhlopriečkou 1,43 palca. Rozlíšenie je 466 × 466 pixelov. Kvalita displeja je špičková a takisto aj maximálny jas, ktorý podľa mojich odhadov dosahuje 800 až 1000 nitov. S čitateľnosťou na priamom slnku som nemal problém.
Subjektívne preferujem na behanie hodinky s menším displejom, avšak Huawei treba pochváliť, že dokázal minimalizovať hmotnosť hodiniek Watch GT Runner na jeho doterajšie maximum. Watch GT 3 majú hmotnosť 42,6 gramu bez remienka, Watch GT Runner sú o 4 gramy ľahšie (38,5 gramu).
Výrobca to dosiahol použitím ľahkých materiálov, ako je telo z polymérových vlákien, ultraľahký rám a korunka z titánovej zliatiny. Priložený silikónový remienok je antibakteriálny a vodeodolný a ocenil som, že v balení sú dve veľkosti remienku.
Špeciálne bežecké ciferníky
Watch GT Runner sú štýlové a funkčné hodinky. Porovnanie so športovou verziou Watch GT 3 si môžete pozrieť na priložených fotografiách. Osobne sa mi o trochu viac páči bežecká verzia hodiniek a oceňujem mierne vystupujúci rámik okolo displeja.
Hodinky je možné ovládať dotykom a takisto hlavným tlačidlom s otočnou korunkou. Tá uľahčuje listovanie medzi položkami a prepínanie sa medzi obrazovkami v režime cvičenia a to aj v prípade, že si uzamknete dotykový displej. Hlavné tlačidlo dopĺňa druhé tlačidlo, ktoré umožňuje rýchle spustenie niektorej z aplikácií a využijete ho aj počas monitorovania cvičenia.
V porovnaní s Watch GT 3 chválim aj špeciálne bežecké ciferníky, ktoré sú predinštalované v hodinkách. Osobne som si obľúbil dva ciferníky – jeden s veľkým množstvom údajov a druhý s dominantným zobrazením času a informáciami o pokojovom tepe, tréningovej záťaži a dobe regenerácie.
Pokročilé bežecké funkcie
Huawei Watch GT Runner ponúkajú pokročilé bežecké funkcie. Faktom je, že prakticky všetky tieto funkcie nájdete aj vo výbave hodiniek Watch GT 3, takže ak sa vám viac páči dizajn štandardných GT 3, resp. vás bude lákať ich nižšia cena, pokojne si môžete kúpiť aj tie. Na zriedkavé rozdiely vo funkcionalite upozorním.
Hodinky od Huawei ponúkajú funkciu Bežecké kurzy a plány. Nájdete ju po spustení aplikácie Cvičenie v hodinkách. Predinštalovaných je niekoľko bežeckých kurzov rôznych náročností, pričom v aplikácii Huawei Zdravie si môžete vytvoriť svoje vlastné tréningy. Táto funkcia je vhodná pre začínajúcich aj pokročilých bežcov.
V aplikácii Huawei Zdravie si takisto môžete vytvoriť tréningový bežecký plán. K dispozícii je ich viacero – od tréningu na 3 km trať cez 5/10 km trate až po polomaratónový a maratónový tréning. V rámci tvorby plánu zadáte základné údaje o vás (vek, výška, hmotnosť), bežnú odbehnutú vzdialenosť za mesiac a najlepší čas na určitú vzdialenosť za posledného polroka.
Takisto si zvolíte začiatok tréningu, prípadný dátum preteku a váš cieľový čas, na ktorý sa chcete vytrénovať. Následne zadáte, ktoré dni môžete trénovať a aplikácia vám vytvorí niekoľkotýždňový tréningový plán. Osobne som si zvolil tréning na maratón, v rámci ktorého mi Huawei vygeneroval kombináciu aeróbnych, HIIT a regeneračných behov.
Pokročilá analýza tréningov
Huawei Watch GT Runner (a takisto aj Watch GT 3) ponúkajú pokročilú analýzu viacerých typov cvičenia, ako je beh, bicyklovanie, plávanie, lyžovanie či golf. V prípade behu vám hodinky vyhodnotia vzdialenosť, tep, tempo, rytmus, rýchlosť, zmenu nadmorskej výšky, tréningovú záťaž z aeróbneho a anaeróbneho hľadiska a odporučia aj dobu regenerácie do ďalšieho náročného tréningu.
Hodinky takisto vypočítajú VO2 max a tzv. RAI index – Index bežeckých schopností. Tento index by mal predstavovať presnejšie zhodnotenie vašich bežeckých schopností a kondície v porovnaní s VO2 max. Ide o technológiu, ktorú vymyslel Huawei a v iných hodinkách som sa s ňou doteraz nestretol.
Watch GT Runner a GT 3 analyzujú aj tréningovú záťaž a index tréningu. Ten porovnáva tzv. index únavy s indexom kondície. Neviem, akú metriku využíva Huawei, avšak štandardne sa tieto indexy vypočítavajú ako exponenciálne vážený priemer tréningovej záťaže za posledných 7 dní (únava) s tréningovou záťažou za posledných 42 dní (kondícia). Predpokladám, že v tomto prípade to bude tak isto.
Tieto metriky sa bežne používajú v rámci tréningového procesoru a existuje viacero nástrojov na webe, ktoré vám ich vypočítajú, napr. runalyze.com. V prípade hodiniek Watch GT Runner a Watch GT 3 je výhodou, že tieto nástroje máte priamo v hodinkách, pričom Watch GT Runner majú tieto metriky zakomponované do widgetu v hodinkách. V prípade Watch GT 3 sú tieto dáta dostupné iba cez aplikáciu Huawei Zdravie > Ja > Moje údaje.
Pre koho je to dobré?
Bežecké kurzy, niekoľkotýždňové bežecké plány a pokročilá analýza tréningov sú funkcie, ktoré môžu byť užitočné pre začínajúcich bežcov a aj pre tých pokročilých. Ide totiž o nástroje, ktoré vám dávajú spätnú väzbu a môžu vás upozorniť na prípadné prílišné (alebo slabé) trénovanie.
Hodinky sa vďaka týmto funkciám stanú vašim osobným virtuálnym trénerom. Záleží však iba na vás, či ich budete využívať a brať na ne ohľad v rámci vášho behania alebo sa ich rozhodnete ignorovať a budete behať iba na základe vašich pocitov.
Faktom je, že tieto funkcie predstavujú pridanú hodnotu a Huawei sa vďaka nim dokázal odlíšiť od ostatných „ľudových“ inteligentných hodiniek, s ktorými môžete športovať (Apple Watch, Samsung, Amazfit, Xiaomi, Fitbit hodinky, atď.) a viac sa priblížil k špecializovaným fitness hodinkám značiek, ako je Garmin, Coros či Polar.
Zmerajú prah laktátu, avšak nie teplotu pokožky
Hodinky Huawei Watch GT Runner sa z hľadiska funkcionality odlišujú od Watch GT 3 iba minimálne. Do výbavy dostali novú funkciu, ktorá je určená na meranie prahovej hodnoty laktátu. Celý proces trvá necelú polhodinu a ide o fyzicky náročné cvičenie, v rámci ktorého vám hodinky zmerajú prahovú hodnotu laktátu. Čo však hodinkám Watch GT Runner chýba v porovnaní s Watch GT 3, je celodňové meranie teploty pokožky. Senzor teploty sa v ich výbave nenachádza.
V súvislosti s meraním hodnoty laktátu a takisto aj z hľadiska analýzy tréningu je dôležité spomenúť presnosť merania tepu. Tá totiž priamo ovplyvňuje, nakoľko budú analýzy presné, resp. skreslené. V tejto súvislosti však musím Watch GT Runner pochváliť. Ich testovanie ma utvrdilo v tom, čo som písal už v recenzii na Watch GT 3 a síce, že nový optický senzor tepu Huawei TruSeen 5.0+ patrí medzi najlepšie na trhu.
Watch GT Runner som testoval počas behania, ale aj v rámci kardio a HIIT cvičení. Hodinky merali tep s výbornou presnosťou a prakticky neustále korelovali s hodnotami, ktoré mi nameral aj hrudný pás Polar H10. V tomto smere dosiahli lepšie výsledky ako moje hodinky Garmin Venu 2, ktoré mali občasné odchýlky. V prípade Watch GT Runner boli tieto odchýlky minimálne.
Presnosť merania GPS v praxi
Huawei Watch GT Runner majú GPS senzor, ktorý vyzerá podľa papierových špecifikácií dokonalo. Ide totiž o dvojpásmový päťsystémový (GPS + Beidou + GLONASS + Galileo + QZSS) GNSS polohovací čip s novým dizajnom zavesenej skrytej antény z polymérového vlákna, čo by malo znižovať rušenie polohovacieho signálu spôsobeného kovovým materiálom.
Na základe tohto popisu by som očakával kvalitu niekde na úrovni prémiových hodiniek Garmin Fénix 7 či Epix 2 v zafírovej verzii, ktoré majú taktiež dvojpásmové GPS. Realita je však trochu triezvejšia. Watch GT Runner majú rýchle a stabilné meranie GPS a aj v porovnaní s Garmin Venu 2 či Garmin Instinct 2, ktoré práve testujem, sa dokázali rýchlejšie pripojiť ku GPS satelitom.
Keď sa však pozriete na výslednú mapu, kde je vidieť namerané hodnoty GPS, hodinky od Huawei majú drobné až väčšie odchýlky v porovnaní s tým, kde ste sa reálne pohybovali. Je pravda, že čisto z hľadiska analýzy športového výkonu sú tieto odchýlky väčšinou zanedbateľné, nakoľko nameraná hodnota zvyčajne zodpovedá s veľkou presnosťou odbehnutej trase.
Avšak pokiaľ by ste na základe papierových parametrov očakávali rovnakú presnosť, ako ponúkajú vlajkové lode od Garminu, tak realita je iná. Watch GT Runner sa z hľadiska celkovej presnosti GPS záznamu nevyrovnajú ani lacnejším Garmin hodinkám, ako je Venu 2 či Solar 2. Faktom však je, že tieto hodinky sú drahšie ako Huawei Watch GT Runner.
Huawei je oranžovou farbou
Výdrž batérie až dva týždne
V súvislosti so záznamom GPS dát je potrebné spomenúť ešte jeden dôležitý fakt. Watch GT Runner fungujú tak, že pokiaľ sú pripojené k telefónu, na získanie GPS dát sa používa pripojený telefón. Nedá sa to zmeniť v nastaveniach, a tak jediným riešením, ako vynútiť záznam GPS dát pomocou hodiniek, ak je v blízkosti spárovaný smartfón, je vypnutie Bluetooth konektivity v telefóne.
Hodinky nemajú ani letecký režim a ani nastavenie, ktoré by umožnilo odpojiť ich od telefónu. Považujem to za nedostatok. Výdrž na jedno nabitie dosahuje 14 dní, avšak pokiaľ budete s hodinkami pravidelne cvičiť a využívať ich naplno, výdrž sa môže pohybovať na úrovni 8 až 10 dní.
V rámci testovania som sa zameral na spotrebu batérie v režime záznamu GPS pomocou hodiniek + prehrávania hudby z hodiniek. Výdrž v takomto prípade dosahovala takmer 9 hodín neustáleho používania. V prípade záznamu GPS dát bez prehrávania hudby odhadujem výdrž na úrovni 24 hodín.
Úplné nabitie pomocou priloženej bezdrôtovej nabíjačky trvá necelých 90 minút, hodinky podporujú bezdrôtové nabíjanie cez štandard Qi.
Fungujú s Androidom aj iPhonom (s obmedzeniami)
Watch GT Runner sú kompatibilné s platformami Android a iOS. Je potrebné stiahnuť aplikáciu Huawei Health (Huawei Zdravie), pomocou ktorej hodinky spárujete s telefónom.
V prípade Android telefónov inej značky, ako je Huawei, môžete aplikáciu stiahnuť aj z obchodu Google Play, avšak následne je potrebné ju manuálne zaktualizovať cez nastavenie Huawei Health > Ja > Skontrolovať aktualizácie. V opačnom prípade nebude aplikácia poznať vaše hodinky. Alternatívne si môžete aplikáciu Huawei Health stiahnuť aj z oficiálneho webu Huawei, TU.
V prípade iPhonu je aplikácia dostupná v App Store a ponúka dobrú funkcionalitu s určitými obmedzeniami. iOS verzia neumožňuje kopírovanie hudby do hodiniek ani inštaláciu aplikácií tretích strán. Absencia aplikácií tretích strán mi nevadila, ich prínos je diskutabilný. Avšak nemožnosť kopírovať hudbu považujem za nedostatok. Riešením je spárovanie hodiniek s Androidom, skopírovanie hudby a opätovné spárovanie s iPhonom.
V prípade iOS verzie mi osobne prekážala pomerne vysoká spotreba aplikácie, keďže tá na pozadí často pristupovala k aktuálnej lokalite. Dá sa to síce optimalizovať zmenou nastavení pre danú aplikáciu v iOS, avšak treba na to myslieť.
Už aj s exportom trás
Aplikácia Huawei Zdravie od začiatku roka 2022 umožňuje priamy export trás a údajov o cvičení vo formáte .tcx a .gpx. Exportované súbory však nefungujú so všetkými službami tretích strán tak, ako by som očakával, a preto preferujem prepojenie dát z Huawei Zdravie so službami ako Strava či Runalyze pomocou nástroja Health Sync. Ten je však dostupný iba pre Android.
Hodinky obsahujú úložisko na hudbu o veľkosti približne 2 GB. Hudobné služby nie sú podporované, k dispozícii nie sú ani NFC platby. S Huawei Watch GT Runner môžete telefonovať cez Bluetooth a v prípade spárovania s Android telefónom si môžete vytvoriť rýchle odpovede, ktorými môžete reagovať na SMS správy a správy z niektorých komunikačných aplikácií.
Huawei bohužiaľ svoje hodinky ešte stále nenaučil zobrazovať smajlíky. Vo výbave sa nachádza aj kompas, výškomer a barometer. K dispozícii je funkcia upozornenia na búrku, avšak počas testovania mi takáto notifikácia neprišla (a ani nebola búrka).
Hodinky z hľadiska celodňového merania zdravia merajú tep, vyhodnocujú pokojový tep, SpO2 a analyzujú stres a spánok. V mojom prípade nebolo meranie spánku presné a táto funkcia mi neprinášala pridanú hodnotu. Z hľadiska analýzy spánku a stresu sú užitočnejšie hodinky značky Garmin či Fitbit.
Verdikt
Huawei Watch GT Runner sú prezlečené Watch GT 3 v bežeckej verzii. Pre mňa ako pre rekreačného bežca sú to doteraz najlepšie hodinky od Huawei na behanie a považujem ich za skvelú alternatívu k tradičným športovým hodinkám značiek Garmin, Coros či Polar.
Aj napriek tomu, že Watch GT Runner nie sú bezchybné hodinky, ponúkajú skvelý pomer cena/výbava. Nie je najlepší na trhu, tento titul by som aktuálne dal hodinkám Watch GT 3, ktoré medzičasom zlacneli na veľmi atraktívnych 225 eur. Osobne by som si však priplatil za GT Runner kvôli ich dizajnu.
Watch GT Runner chválim za presnosť merania tepu, ktorá patrí medzi najlepšie na trhu a v tejto cenovej kategórii je bezkonkurenčná. Reálnou pridanou hodnotou sú pokročilé tréningové metriky a bežecké funkcie, ktoré v segmente „ľudových“ inteligentných hodiniek s AMOLED displejom nemajú konkurenciu.
Počas testovania som ocenil rýchle a stabilné meranie GPS. Výhrady mám k jeho horšej presnosti, ktorá je však dostatočná z hľadiska analýzy tréningov. Upozorniť treba aj na obmedzenú funkcionalitu v prípade pripojenia hodiniek s iPhonom (najmä absencia kopírovania hudby) a vyššiu spotrebu iOS aplikácie v porovnaní s konkurenčnými hodinkami.
V prípade Android verzie si treba dať pozor na aktuálnosť aplikácie Huawei Health, pokiaľ máte telefón inej značky ako Huawei, a trochu otravná je tiež nutnosť použiť nástroj Health Sync pre synchronizáciu dát medzi Huawei Health a mnohými aplikáciami tretích strán. Priame prepojenie je k dispozícii iba so službami adidas Running by Runtastic a Komoot.
Cena: 279 eur (+ slúchadlá Huawei FreeBuds 4i ako darček zadarmo pri nákupe do 20. marca)
Zapožičal: Huawei
Páči sa nám
- ✓ ľahký a športový dizajn
- ✓ skvelý pomer cena/dizajn/športové funkcie
- ✓ dobrá výdrž batérie
- ✓ pokročilé bežecké funkcie
- ✓ analýza tréningového procesu, ktorá vám pomôže prispôsobiť jeho intenzitu
- ✓ Index bežeckých schopností (RAI) lepšie odzrkadľuje vašu bežeckú úroveň v porovnaní s VO2 max
- ✓ skvelá presnosť merania tepu
- ✓ rýchle a stabilné meranie GPS
- ✓ bežecký tréningový plán môžete konečne poslať aj do hodiniek
- ✓ podpora pripojenia hrudného pásu a iného príslušenstva cez Bluetooth
- ✓ lokalizácia do slovenčiny
- ✓ podpora rýchlych odpovedí v prípade SMS správ, prichádzajúcich hovorov a niektorých komunikačných aplikácií (iba Android)
- ✓ telefonovanie cez Bluetooth
- ✓ počas cvičenia môžete jednoducho zamknúť dotykový displej
- ✓ doteraz najlepšie hodinky na športovanie od Huawei
Nepáči sa nám
- ✕ absencia priameho prepojenia so Stravou a viacerými ostatnými službami (treba použiť aplikáciu Health Sync, ktorá je iba pre Android)
- ✕ ocenil by som aktualizovanú verziu aplikácie Huawei Health priamo v obchode Google Play (treba ju manuálne zaktualizovať)
- ✕ odchýlky v meraní GPS pri pohľade na mapu zaznamenaného tréningu
- ✕ zopár funkcií nie je k dispozícii, keď hodinky spárujete s iPhonom
- ✕ menej presné meranie spánku
- ✕ stále nevedia zobraziť všetkých smajlíkov
- ✕ nemajú bezkontaktné platby
Technické špecifikácie:
Huawei Watch GT Runner | |
Typ a veľkost displeja | 1,43″, 466 × 466 px, AMOLED |
Automatické / manuálne monitorovanie aktivity | Pripomienka na zapnutie tréningu / áno |
Barometer / GPS | Áno / Áno, dvojpásmové GPS (GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS) |
Odolnosť voči vode | 5 ATM |
NFC platby / úložisko na hudbu | Nie / Áno, cca 2 GB k dispozícii |
Výdrž batérie | 8 až 14 dní |
Extra funkcie | inštalácia aplikácií (iba Android), offline úložisko na hudbu (iba Android), možnosť vytvoriť si bežecký tréningový plán (3 km až maratón) a synchronizovať ho do hodiniek, pokročilé bežecké metriky, funkcia na meranie prahovej hodnoty laktátu, Bluetooth telefonovanie |
Rozmery / hmotnosť | 46,4 × 46,4 × 11 mm, 38,5 g bez remienka |
Cena | 279 eur |
Prečítajte si ďalšie články z môjho seriálu o inteligentných hodinkách:
- Ako funguje meranie tepu pomocou inteligentných hodiniek a fitness náramkov
- Ako funguje meranie stresu pomocou inteligentných hodiniek a fitness náramkov
- Ako funguje monitorovanie spánku pomocou inteligentných hodiniek a fitness náramkov
- Ako funguje meranie okysličenia krvi SpO2 pomocou inteligentných hodiniek a fitness náramkov
- Ako funguje meranie EKG pomocou inteligentných hodiniek a fitness náramkov
- Ako funguje meranie tlaku pomocou inteligentných hodiniek
- Ako funguje meranie telesnej teploty pomocou inteligentných hodiniek
- 5 užitočných športových funkcií v inteligentných hodinkách
- Tieto funkcie by ste mali zvážiť pri výbere inteligentných hodiniek
- Ako platiť inteligentnými hodinkami: Všetky informácie pokope
- Garmin Body Battery: Inteligentné hodinky dokážu vyhodnotiť batériu vo vašom tele
- Ako si pomocou inteligentných hodiniek správne merať, či ste dostatočne aktívny
- Ako funguje pokročilé monitorovanie spánku pomocou Garmin hodiniek
- Hodinky Garmin: Ako si vytvoriť tréning a zostaviť si vlastný tréningový kalendár
- Sledovanie ženského zdravia pomocou Garmin hodiniek
- Ako funguje prsteň Oura Ring na monitorovanie spánku?
- Oplatí sa kúpiť si Oura Ring 3. generácie už dnes alebo radšej počkať?
Prečítajte si aj: