Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Košický festival mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry Art & Tech Days sa nezadržateľne blíži. Profilový event projektu Košice – UNESCO Kreatívne mesto mediálneho umenia odhaľuje podrobnosti programu. Hlavným bodom programu počas šiestich dní v termíne 19. – 24. novembra 2018 bude konferencia Art & Tech Conference. Akú tému a akých rečníkov prinesie?

Art & Tech Conference sa uskutoční 22.11.2018. Je to medzinárodná konferencia, určená zvedavým dizajnérom, inovátorom, kóderom, umelcom a všetkým, ktorí chcú byť v rámci vývoja v prvom rade. Konferencia býva zameraná na osvetu v oblasti technológií, digitalizácie a ich vplyvu na umeleckú tvorbu, na druhej strane prináša príklady toho, ako umelci dokážu inšpirovať technologický vývoj a inovácie. Témou tohto ročníka je revolúcia umelej inteligencie a výzva, ktorú predstavuje pre kreatívny priemysel a spoločnosť. V súčasnosti inteligentné systémy dokážu rozpoznať tváre a miesta, porozumieť reči, písať články, tvoriť hudbu, obrazy či písať básne. Ponúka sa otázka, či budú počítače naozaj disponovať tvorivosťou alebo či táto schopnosť zostane naďalej výsadou ľudí. Umelá inteligencia (AI) nemusí nevyhnutne nahrádzať umelcov, téma sa uberá skôr tým smerom, že ľudská kreativita sa aj vďaka technológiám môže posunúť na vyššiu úroveň a novinky vo vývoji budú nevyhnutne ovplyvňovať kultúru, vzdelávanie a biznis. Svoje názory a postrehy na tému AI odprezentujú odborníci z rôznych oblastí. Poďme si ich bližšie predstaviť.

Gene Kogan (USA) je umelec a programátor z New Yorku, ktorý sa zaujíma o generatívne systémy, informatiku a softvéry pre kreativitu a umeleckú tvorbu. Gene inicioval popularizačnú publikáciu ml4a (Machine Learning for Artists). Na konferencii porozpráva o použití AI v kreatíve a na festival prinesie aj svetovo preslávený workshop Machine Learning pre umelcov.

Martin Jan Stránský (CZ) prednáša a je primárom neurológie na Yale University. Po roku 1989 založil Polikliniku na Národní v Prahe, bol poradcom významných politikov, angažoval sa v občianskej spoločnosti. Špecializuje sa na neurofyziologickú funkciu mozgu a skúma vplyvy technológií na ľudský mozog – práve tejto téme sa bude venovať vo svojej prednáške.

Merav Oren (IL) je jednou zo 100 najvplyvnejších ľudí v izraelskom hi-tech, úspešná podnikateľka založila v Tel Avive centrum WMN, určené podnikateľkám a start-upom, ktoré sú vedené ženami. Organizuje aj globálny festival spájajúci kulinárstvo s technológiami a inováciami Open Restaurants. Počas konferencie sa vyjadrí k tomu, ako AI a machine learning ovplyvňujú start-upy, biznisy a ich riešenia.

Peter Matúš (SK) je členom predstavenstva Tatra banky, kde je zodpovedný za oblasť riadenia retailového bankovníctva. Prinesie informácie z prvej ruky – ako umelá inteligencia mení finančný sektor a ako Tatra banka vidí príležitosti jej využitia v klientskej a internej sfére bankovníctva.

Filip Ruisl (SK/HU) sa venuje digitálnemu designu a multimediálnym presahom, ale aj hudbe a sound dizajnu. Momentálne pôsobí ako interaction designer v inovačnom labe Kitchen Budapest. Študoval na VŠVU v ateliéri MediaLab u Jána Šicka. Filip predstaví VR/AI inštaláciu Training 2038, ktorá otvára spoločenský dialóg o úlohe AI v situáciách, keď prevezme kontrolu. Inštaláciu Training 2038 si návštevníci budú môcť vyskúšať počas Art & Tech Days.

Karol Piekarski (PL) je programový riaditeľ Medialab Katowice. Vedie interdisciplinárne projekty zamerané na spracovanie a vizualizáciu dát. Doktorát získal prácou o znižovaní informačného preťaženia na internete. Bude hovoriť o tom, ako sa dnes už ani humanisti neboja zašpiniť si ruky kódom.

Uri Aviv (IL) je umelecký riaditeľ, konzultant a sci-fi evanjelista. Zakladateľ festivalu Utopia, filmový koordinátor pre izraelské Ministerstvo kultúry. Uri sa na konferencii bude venovať úlohe AI v médiách, kultúre a spoločnosti, a to z pohľadu, či je AI deštruktívnym prvkom alebo iba fenoménom, ktorý odvádza pozornosť od podstatného.

Adi Zamir (IL) je podnikateľka, CEO a zakladateľka start-upu Pink Of View – prvého personalizovaného prediktívneho indikátora v oblasti rizika rakoviny prsníka, ktorý je riadený AI a machine learning. Adi je tiež spoluzakladateľkou spomínaného centra WMN pre ženy podnikateľky. V Košiciach sa Adi podelí o svoje vedomosti na príklade vlastného úspešného start-upu.

Matúš Kirchmayer (SK) je spoluzakladateľom a CEO spoločnosti MATSUKO, vyvíjajúcej špičkovú 3D technológiu Telepresence, ktorá využíva zmiešanú realitu a umožňuje priamu interakciu vďaka vytváraniu a prenášaniu ľudských 3D hologramov. Predstaví svoje viac ako 20-ročné skúsenosti z oblasti gamingu a tech inovácií.

Ponúkli sme vám prierez spíkrov Art & Tech Conference, počas šiestich dní festivalu Art & Tech Days toho však môžete zažiť oveľa viac:  workshopy, výstavy, inštalácie, Game Days aj umelecké podujatia. Organizátormi podujatia sú nezisková organizácia Creative Industry Košice a klaster Košice IT Valley, ktorí dôverujú prepojeniu umenia a technológií. Festival Art & Tech Days podporili Fond na podporu umenia, Medzinárodný vyšehradský fond, Visit Košice, Ministerstvo dopravy a výstavby a Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Značky: