Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Internet prináša mnoho výhod, vylepšení a nástrojov pre nás všetkých. Prináša však nové výzvy nielen pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré sú súčasťou virtuálneho sveta prakticky už od svojho narodenia.

V odvrátenej tvári virtuálneho sveta číhajú okrem iného napr. nástrahy vo forme novodobej kyberkriminality. Rovnako ako v reálnom svete, aj v tom virtuálnom je potrebné nástrahy odhaľovať, popisovať a aktívne eliminovať.

Spoločnosť SK-NIC sa neustále snaží aktívne podporovať bezpečnosť virtuálneho Slovenska.

Iniciatívne sme preto podporili vytvorenie portálu Stalo sa TO v gescii organizácie IPčko – internetová poradňa pre mladých, ktorý aktívne priamo nadväzuje na film V sieti práve premietaný v slovenských kinách.

Snímka poukazuje na dlhodobo tabuizovanú tému zneužívania detí cez internet, pričom prináša prehľad rôznych praktík agresorov číhajúcich na sociálnych sieťach. Divákom približuje pojem grooming – vzbudzovanie dôvery u dieťaťa vo virtuálnom priestore s cieľom sexuálneho kontaktu. Je to veľmi zaujímavý a pomerne desivý pohľad na súčasnú realitu, a to, čo zdanlivá anonymita internetu vyvoláva v ľuďoch.

Táto téma na Slovensku nemala doteraz prakticky žiadne riešenie či aspoň relevantné zastrešenie, to sa však teraz zmenilo – obete budú môcť prostredníctvom portálu Stalo sa TO okamžite požiadať o pomoc. Táto internetová poradňa je anonymná, vďaka čomu môžu požiadať o pomoc aj obete, ktoré o svojom probléme nechcú hovoriť so svojimi blízkymi, rodičmi, kamarátmi či s políciou. Špecialisti z oblasti psychológie sú pripravení podať pomocnú ruku každý deň či už prostredníctvom online chatu, e-mailu alebo telefonicky. Portál Stalo sa TO je aj priamo odkazovaný vo filme V sieti.

Filmy s tematikou akú má film V sieti považujem za mimoriadne aktuálne. Preto sme v minulosti podporili aj film Kto je ďalší?, ktorý približoval problematiku kyberšikany. Je smutné, že vzdelávacie inštitúcie na Slovensku v tejto veci nerobia prakticky vôbec nič. No iba poukazovať na nástrahy internetu nestačí. Je nevyhnutné šíriť aj informácie o tom ako predísť takýmto závažným problémom, resp. ako sa s nimi vysporiadať v prípade, ak nastanú,“ uviedol Peter Bíro, riaditeľ spoločnosti SK-NIC, a.s.

Práve takéto návody nájdu deti, rodičia, ale aj odborníci na stránke stalosato.sk, ako aj informácie o témach ako grooming či násilie a vydieranie detí a mladých ľudí na internete. Heslo portálu je „Nikto v tom nemusí byť osamote. Pomoc existuje!“

S filmom V sieti je spojená silná osveta, do ktorej sa zapojila aj naša spoločnosť SK-NIC. V spolupráci s organizáciou IPčko a jej linkou pomoci stalosato.sk chceme prispieť k poukázaniu na tento celospoločenský problém.

Preto Vám zasielame túto výzvu – nezostaňte chladní – ak poznáte obete internetových predátorov, informačné letáky pre nich môžete nájsť tu. Ak ste sa s obťažovaním či kyberšikanou cez internet stretli osobne a neviete kam sa obrátiť, obráťte sa priamo na internetovú linku pomoci IPčka. Ak budú príliš vyťažení, skúste to znova.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.