Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

E-shop Alza.sk sa púšťa do zatiaľ najväčšieho rozšírenia vlastných výdajných schránok, tzv. AlzaBoxov. Ich počet sa má do roku 2021 až späťnásobiť. Praktické úložné boxy dostupné 24/7 sa firme veľmi osvedčili ako bezpečné a bezkontaktné miesto pri vyzdvihnutí objednávok aj počas koronakrízy. Nové odberné miesta Alza vybuduje okrem Slovenska tiež v Česku a v Maďarsku a v budúcnosti chce do ich chodu zapojiť tiež mestá, obce, firmy aj verejné inštitúcie.

E-shop v súčasnosti prevádzkuje v troch krajinách celkovo 205 AlzaBoxov a jeho ambíciou je pridať ďalšie stovky nových – v pláne je mať po celej ČR dohromady vyše 600 boxov, približne 300 na Slovensku a 100 v Maďarsku. Rad miest bol vytipovaný v spolupráci so zákazníkmi.

Bezpečné a nonstop dostupné boxy sa firme osvedčili aj počas núdzového stavu – záujem o tento spôsob vyzdvihnutia tovaru bol porovnateľný s vianočnou sezónou. „Od marca do júna 2020 sa vyťaženosť schránok zdvihla v priemere o viac ako 130 % v porovnaní s minulým rokom a za celé obdobie takto firma doručila stovky tisíc zásielok. AlzaBoxy sú ideálnym riešením pre bezkontaktný, a tým pádom bezpečný výdaj objednávok, vyzdvihnutie zásielky trvá spravidla len niekoľko sekúnd a s každým závozom navyše boxy dezinfikujeme. Práve možnosť bezkontaktného výdaja nás utvrdila v rozhodnutí inštalovať nové schránky a priblížiť sa zákazníkom v ďalších mestách. Chceme byť pripravení ako na hlavnú sezónu, tak na prípadnú druhú vlnu pandémie,“ uvádza riaditeľ expanzie a facility Alza.cz Jan Moudřík, ktorý zároveň dodáva, že na displej AlzaBoxov sa budú pridávať tiež antibakteriálne fólie, ktoré slúžia ako prevencia proti šíreniu nákazy.

Inštaláciu viac ako 800 nových schránok chce firma zvládnuť v priebehu iba niekoľkých mesiacov, v pláne je sprevádzkovať 120 – 150 AlzaBoxov každý mesiac. K ďalšiemu rozširovaniu svojej siete by Alza rada prizvala aj mestá, obce, verejné inštitúcie a firmy, ktoré môžu prostredníctvom formulára požiadať o umiestnenie AlzaBoxu na miesto podľa ich potrieb. Týmto by však pre nich spolupráca s e-shopom neskončila. Alza teraz pripravuje obchodný model na báze franchisingu, ktorý by partnerom umožnil za prevádzkovanie AlzaBoxov čerpanie ďalších výhod. Tento model by mala firma spustiť ešte v druhej polovici tohto roka.

Do AlzaBoxov si zákazníci najčastejšie nechávajú doručiť tovar menších rozmerov, ale zmestí sa do nich napríklad aj šijací stroj alebo motorová píla. Najvyťaženejšie miesta pre výdaj tovaru sa nachádzajú v Prahe, stredných Čechách, Žiline a Bratislave, ktoré denne vydajú priemerne 50 zásielok. Tovar sa do boxov zaváža 7 dní v týždni, vo veľkých mestách ako je Praha, Ostrava či Bratislava aj niekoľkokrát denne.

Značky: