Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Tohtoročný rebríček Coface CEE TOP 500 potvrdil dobré hospodárenie automobiliek. V top desiatke sú až tri z regiónu vrátane našej vlajkovej lode Volkswagen Slovakia.

  • TOP 500 hráčov v regióne zvýšilo za vlaňajšok tržby spolu o 5,5 % na 740 miliárd eur
  • Poľské firmy zostávajú vďaka svojmu nárastu tržieb najväčšími v regióne
  • Top 500 firiem SVE využilo výhody vlaňajšieho priaznivého ekonomického prostredia
  • Najpočetnejšie zastúpené sektory sú automobilový priemysel a doprava, ďalej ropa a plyn a nešpecializovaný obchod

TOP 500 najväčších firiem v regióne strednej a východnej Európy dokázalo za vlaňajšok zvýšiť kumulatívne tržby medziročne o 5,5 % na 740 miliárd eur. Ako vyplýva z najnovšieho rebríčka spoločnosti Coface CEE TOP 500, na svoj trón sa opäť vrátil automobilový sektor, kde sú zastúpené aj tri naše najväčšie automobilky. Priaznivé ekonomické podmienky priali aj ďalším firmám. „V roku 2019 väčšina spoločností v regióne strednej a východnej Európy využila výhody pretrvávajúceho priaznivého ekonomického prostredia, čo platilo najmä pre menšie ekonomiky orientované na export,“ konštatuje k výsledkom generálny riaditeľ spoločnosti Coface pre strednú a východnú Európu Declan Daly. Nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček už po 12 raz. Rebríček porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2019 z 12 krajín regiónu – Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore, ako bankovníctvo, poisťovníctvo, lízing a pod., a zverejňovali svoje údaje. Rebríček Coface CEE TOP 500 zároveň prináša aj prehľad o čistom zisku najväčších firiem, počte zamestnancov a medziročné zmeny, sektory a trhy, ako aj ratingy spoločností Coface. Kým vlani boli potrebné na umiestnenie v rebríčku tržby vo výške aspoň 479 miliónov eur, na vstup do tohtoročného rebríčka bolo potrebné dosiahnuť tržby za rok 2019 vo výške aspoň 509 miliónov eur.

Slovensko aj v TOP 10

Slovensko má aj tento rok v rebríčku svojich zástupcov. „Celkovo máme v rebríčku 35 firiem zo Slovenska. Svoje zastúpenie máme aj v TOP 10. Pozíciu našej najväčšej firmy podľa tržieb si obhájila spoločnosť Volkswagen Slovakia, ktorá si udržala v regióne 5. priečku,“ podotýka generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú republiku Ján Čarný. Ako dodáva, automobilky nechýbajú ani v TOP desiatke najväčších slovenských firiem podľa tržieb za rok 2019. „V top slovenskej desiatke máme tri automobilky, popri Volkswagen Slovakia aj Kia Motors Slovakia a PCA Slovakia, no aj firmy z automotive sektora, ako napríklad Mobis Slovakia. Predaj nových automobilov sa síce už vlani začal v regióne spomaľovať, no stále bol vývoj priaznivý. Volkswagen Slovakia okrem toho dokázal zareagovať na vývoj aj produktovou ponukou, čo sa odzrkadlilo na výsledkoch. Tento rok napriek pandémii opäť prichádza s novou investíciou,“ konštatuje Ján Čarný.

Rok 2019 sa zapísal do takmer 30-ročnej histórie našej spoločnosti ako úspešný a plný výziev. Vďaka lepšiemu mixu produktov sme dosiahli rovnaké tržby s nižším počtom vyrobených vozidiel a vďaka vynikajúcemu riadeniu nákladov vyšší zisk. Za úspechom podniku stálo zvyšovanie efektivity, ktoré je jedným z hlavných pilierov stratégie zameranej na zvyšovanie našej konkurencieschopnosti. Usilovne sme pracovali na štandardizácii výrobných procesov a vďaka nasadeným opatreniam sme sa dobre pripravili na náročné obdobie s jasným cieľom dlhodobo zabezpečiť budúcnosť spoločnosti a pracovných miest,“ podotýka predseda predstavenstva Volkwagen Slovakia Oliver Grünberg.

V rebríčku máme aj najväčšieho skokana

Post najväčšej firmy podľa tržieb v regióne si v TOP 500 udržala poľská rafinérska a ťažobná spoločnosť PKN Orlen. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa jej tržby zvýšili o 1,4  percenta na 26,124 mld. eur. Druhé miesto patrí českej automobilke Škoda Auto s tržbami 18,07 miliardy eur, čo je medziročne zlepšenie o 10,2 %, a trojku uzatvára maďarská nadnárodná ropná a plynárenská spoločnosť MOL s tržbami 15,9 mld. eur, matka našej rafinérie Slovnaft.

Pokiaľ ide o geografické zastúpenie firiem v rebríčku, akoby kopírovalo lídrov. Prím hrajú aj tento rok poľské firmy. Ich celkové tržby vzrástli o 6,6 % a dosiahli spolu 283,7 miliardy eur, no počet zástupcov sa znížil o 12 (163 namiesto 175). Druhé miesto patrí Českej republike s celkovým počtom 78 zástupcov, čo zodpovedá kumulovaným tržbám 115,4 miliardy eur (nárast o 2,3 %). Maďarsko kleslo na tretie miesto. Kumulatívne tržby jeho firiem však stúpli viac ako regionálny priemer, a to o 6,3 %. Slovensko má v rebríčku 35 firiem s kumulovanými tržbami 51,6 mld. eur.

Za zmienku však stoja aj skokani. Tým najväčším bol slovenský prepravca plynu Eustream, ktorý sa vďaka zvýšeniu tržieb o 76 % vyšvihol o 255. miest až na 286. priečku. Medzi ďalšími skokanmi sú poľský Strabag (197. miesto), ktorý vygeneroval medziročne o 40 % vyššie tržby, čo ho vynieslo o 86 miest vyššie. Obdobne poľský Totalizator Sportowy sa posunul o 114 miest na 53. miesto, keď jeho tržby medziročne vzrástli o 80 %. Naopak z našich firiem najviac v rebríčku klesli Samsung Electronics Slovakia (-51 miest) a U.S. Steel Košice (-34 miest).

„Celkovo sa TOP 500 firmám z regiónu zvýšili tržby spolu o 5,5 % na 740 miliárd eur. Až 373 spoločnostiam kótovaných na burze, čo je 74,6 % z celkového počtu firiem v rebríčku, sa tržby zvýšili, kým 25,4 % firiem v rebríčku pocítilo pokles. Priemerný obrat najväčších firiem sa zvýšil na 1, 48 miliardy eur, čo je nárast v porovnaní s 1, 396 miliardami eur v roku 2018,“ spresňuje Ján Čarný.

Pole position pre automotive a dopravu

Firmy z automotive si po ročnej pauze vydobyli opäť „pole position“. Sektor je spolu s dopravou v rebríčku zastúpený najpočetnejšie, za ním nasledujú firmy z ropného a plynárenského priemyslu a top trojku uzatvára sektor nešpecifikovaného obchodu. Až 60 % tržieb je alokovaných práve u najväčších spoločnosti v týchto troch kľúčových odvetviach.

Pokiaľ ide o spomínaný vlaňajší slabší predaj vozidiel, Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu, ho vysvetľuje zmenou spotrebiteľských preferencií, spomalenia ekonomiky a oneskorenia niektorých európskych značiek  automobiliek pri prispôsobovaní sa novým emisným normám, čo sa vlani podpísalo len pod mierny nárast predaja nových osobných automobilov v Európskej únii o 1,2 %.

Druhou najpočetnejšou skupinou v CEE Top 500 s 89 spoločnosťami (17,8 %) sú firmy z odvetvia spracovania ropy, plynu chemikálií. Tržby sektora sú pritom za rok 2019 najvyššie, spolu predstavujú 172,1 mld. eur. Nešpecializovaný obchod zastupuje v súčasnom rebríčku 73 spoločností (+2), čím sa tento sektor dostal na tretie miesto s obratom 113 mld. eur (+ 9,8%).

Zaujímavosťou však tiež je, že najväčší rast tržieb zaznamenal textilno-odevný priemysel (+23,2 %) a stavebníctvo (+13,6%). Podľa Declana Dalyho však bol pozitívny rast dosiahnutý iba v stavebníctve, elektronike, IKT a nešpecializovaných obchodných odvetviach. „Kovovýroba, sektor jemnej mechaniky, ako aj drevársky a nábytkársky priemysel dosiahli v porovnaní s predchádzajúcim rokom nižšie tržby. Čistý zisk však klesol s výnimkou 4 vo všetkých 13 sektoroch,“ upozorňuje Declan Daly.

 

Značky: