Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2021 sa vďaka rekordnému počtu prihlásených technologických spoločností môže pýšiť najväčšou konkurenciou medzi jednotlivými uchádzačmi vo svojej 22-ročnej histórii. V prestížnej súťaži bolo ocenených 11 z 28 prihlásených slovenských technologických firiem.

Tento ročník sa niesol v znamení viacerých rekordov. V rámci regiónu strednej Európy sa do súťaže prihlásil dosiaľ najväčší počet spoločností (takmer 450), bol dosiahnutý najvyšší priemerný rast tržieb (2 278 %) a celkový víťaz súťaže Deloitte Technology Fast 50 CE 2021, ktorým sa stala firma FTMO, prekvapil enormným rastom svojich tržieb (39 432 %). Česká fintech spoločnosť vyvinula jedinečnú vzdelávaciu platformu pre obchodníkov na finančných trhoch, ktorá vzdeláva klientov o technikách riadenia rizík a motivuje ich k disciplinovanosti pri obchodovaní poskytovaním pracovných príležitostí tým najlepším uchádzačom.

Slovensko sa tiež môže tešiť z veľkého počtu prihlásených aj ocenených spoločností. Do rebríčka Fast 50 sa dostalo päť slovenských firiem. Najúspešnejšou z nich je Kontentino, ktorá si vybojovala 13. miesto. Spoločnosť ponúka softvér zlepšujúci tímovú prácu pri tvorbe obsahu a reklám na sociálnych sieťach a už druhý rok po sebe je najrýchlejšie rastúcou slovenskou firmou. Softvérová spoločnosť Sudo Labs, ktorá ponúka digitálne produkty pre startupy a firmy, sa umiestnila na 23. mieste. Na 25. mieste je softvérová spoločnosť ADUS Technologies, zameriavajúca sa najmä na automatizáciu firemných procesov a integráciu existujúcich systémov. Na 26. mieste skončili Gentlemen’s, ktorí pomáhajú talentovaným vývojárom z celého sveta s tvorbou stratégie a riadením marketingových aktivít mobilných hier. Firma Expandeco, poskytujúca služby lokálnej zákazníckej podpory pre expandujúce firmy, obsadila 38. miesto. V súťaži Technology Fast 50 bola ocenená tretí rok za sebou.

Spoločnostiam s veľkým rastovým potenciálom, ktoré sú príliš mladé a zatiaľ nespĺňajú kritériá pre hlavnú kategóriu, je určená kategória Growth Stars. V nej sa do prvej dvadsiatky dostali hneď tri spoločnosti zo Slovenska. Na 7. mieste sa umiestnila firma Techband.io, spoločnosť Simplicity obsadila 15. miesto a na 19. mieste skončila firma Wilio.

„Fast 50 nie je len o raste. Tento unikátny rebríček sa všeobecne považuje za najprestížnejší a najdôležitejší ukazovateľ podnikateľskej kreativity a inovácie v krajinách strednej Európy vrátane Slovenska. Vzhľadom na výzvy, ktorým v súčasnosti čelíme a ktoré znásobila pandémia COVID-19, a problémy, ktorým sa venoval nedávny Klimatický summit OSN COP26, je práve schopnosť nových technológií pomôcť nám vytvoriť lepšiu a udržateľnejšiu budúcnosť dôležitejšia ako kedykoľvek predtým,“ skonštatoval Jarek Škvrna, CEO, Deloitte Central Europe.

Od roku 2020 je súčasťou Deloitte Technology Fast 50 CE špeciálna kategória Impact Stars. V rámci nej sa oceňujú firmy, ktoré vyvinuli unikátnu a inovatívnu technológiu alebo produkt s revolučným vplyvom na trh, podporujú diverzitu, respektíve úspešne prepájajú svoj produkt alebo službu s pozitívnym vplyvom na spoločnosť, biznis či životné prostredie. V kategórii Impact Stars boli ocenené tri slovenské spoločnosti – Sensoneo, Nexineo a Ambitas.

„Keď sa pozeráme vpred a snažíme sa zhodnotiť vývoj inovácií a podnikania v našom regióne, je jasné, že práve nové technológie patria medzi kľúčové prvky úspechu v budúcnosti, pretože zvyšujú efektivitu a kvalitu, prinášajú jednoduchosť a podporujú udržateľnosť. Je úžasné byť svedkom toho, koľko výnimočných mladých firiem zo Slovenska je priekopníkmi v toľkých oblastiach,“ uviedla Ivana Lorencovičová, vedúca partnerka Deloitte na Slovensku.

V tomto ročníku boli partnermi programu Deloitte Technology Fast 50 na Slovensku spoločnosti Citibank, vedúca globálna banka so silnou pozíciou v korporátnom bankovníctve, a HubHub, ktorý spája ľudí v rámci medzinárodnej siete coworkingov. Regionálnym partnerom bol Google Cloud.

„Toto desaťročie bolo pre firmy v strednej Európe výnimočné. Len pred 11 rokmi v roku 2010 bola celková hodnota firiem v strednej Európe na úrovni 10 miliárd USD. V súčasnosti je to 186 miliárd USD, čo je skoro 20-krát viac. Z môjho pohľadu je to jasný signál nového sebavedomia a odhodlania, ktoré prinášajú úspech a rast spoločností v našom regióne. Mnohé z nich sú už na ceste za globálnym rastom. Tento trend sa zrýchľuje, z čoho usudzujem, že trh v strednej Európe v súčasnosti priťahuje kapitál z celého sveta, nielen od lokálnych poskytovateľov rizikového kapitálu. To znamená, že stredná Európa má potenciál stať sa kolískou najhodnotnejších spoločností v Európe. A to je jeden z dôvodov, prečo je spoločnosť Google Cloud hrdým partnerom tohtoročného rebríčka Deloitte Technology Fast 50 CE. Je to nesmierne dôležitá iniciatíva, ktorá pomáha mladým firmám dostať sa na vyššiu úroveň úspechu,“ povedal Nir Chinsky, riaditeľ spoločnosti Google Cloud CEE & Africa.

Deloitte Technology Fast 50 CE predstavuje rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností na základe percentuálneho rastu tržieb. Oceňujú sa firmy z regiónu strednej Európy, ktoré sa venujú informačným, finančným či environmentálnym technológiám, komunikačnému, mediálnemu alebo zábavného priemyslu, prípadne oblasti zdravotníctva. Tento rok sa v rebríčku umiestnili spoločnosti z deviatich krajín, konkrétne z Albánska, Bulharska, Česka, Estónska, Chorvátska, Litvy, Poľska, Slovenska a Slovinska. Najviac ocenení získala Česká republika (19), nasleduje Poľsko (16) a na treťom mieste sa umiestnilo Slovensko s piatimi ocenenými spoločnosťami. Viac informácií nájdete tu.

Prehľad slovenských spoločností ocenených v rámci Deloitte Technology Fast 50 CE 2021

Kategória Fast 50

MiestoSpoločnosťRast
13. miestoKontentino1 453 %
23. miestoSudo Labs839 %
25. miestoADUS Technologies813 %
26. miestoGentlemen’s793 %
38. miestoExpandeco662 %

Kategória Growth Stars

MiestoSpoločnosťRast
7. miestoTechband.io1 374 %
15. miestoSimplicity762 %
19. miestoWilio511 %

Kategória Impact Stars

Spoločnosť
Sensoneo
Nexineo
Ambitas

Značky: