Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Korona ovplyvňuje tento rok naše správanie a zvyky. Ani lockdown však nezabránil, aby si Slováci uctili svojich zosnulých. Urobili tak ale poväčšine skôr, aby dodržali aj opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu. Poštová banka sa pozrela ako míňali klienti v kvetinárstvach a na čerpacích staniciach v období sviatku všetkých svätých.

Dušičky patria medzi udalosti, ktoré Slováci neignorujú. Ak nemôžu hroby navštíviť presne v prvý novembrový deň, spravia tak inokedy. Poštová banka sa pozrela na dáta, ako ľudia platili v kvetinárstvach kartou či za tankovanie tento rok počas sviatku všetkých svätých a sviatku zosnulých.

„Mnohé kvety prišli tento rok navnivoč, najmä tie, ktoré mali obchodníci objednané na dni tesne pred dušičkami. V kvetinárstvach bol najsilnejší nákupný deň 23. október, teda jeden deň pred lockdownom. Viac kvetov nakupovali ľudia aj pred týmto dátumom. Korešponduje to so všeobecnými očakávaniami o ohlásení zatvárania ekonomiky a sprísňovaní pohybu obyvateľstva,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Zmenu nákupného správania možno vidieť aj na tom, že kým po minulé roky sa najviac kvetov kupovalo v týždni pred sviatkami, teraz sa tak dialo ešte o týždeň skôr.

Vlani aj predvlani nakupovali Slováci kvety či vence v dňoch blízkych k dátumu Dušičiek. Na porovnanie, vlani v týždni od 25.10 do 1.11. minuli klienti v kvetinárstvach o vyše 350 percent viac ako v rovnaký týždeň v tomto roku. Celkovo našinci zaplatili tento rok menej ako vlani. A to až o takmer 16 percent.

V týždni pred Dušičkami, teda v čase, keď už platil zákaz vychádzania, badať aj obmedzenie presunu medzi cintorínmi či návštevami rodín. Vyplýva to z dát platieb kartou klientov na čerpacích staniciach. Výrazný nárast vidno 23. októbra, teda v piatok pred lockdownom. Platila totiž výnimka, že ľudia sa majú do miesta svojho bydliska vrátiť do polnoci nedele 25. októbra. „Z našich dát vyplýva, že mnohí túto výnimku využili. Z nákupov v kvetinárstvach a platbách na čerpacích staniciach je zrejmé, že okrem návštevy príbuzných zašli Slováci aj na hroby svojich zosnulých blízkych,“ konštatuje Lýdia Žáčková.

Celkovo za celé dva týždne pred Dušičkami (vrátane nich) prejazdili Slováci menej benzínu a nafty než vlani. Z dát platieb kartou vyplýva, že za palivá zaplatili o približne štvrtinu menej ako pred rokom.

Značky: