Vyberáte si nový tablet? Inšpirujte sa mojim zoznamom.

V redakcii TOUCHIT dlhodobo testujem tablety so všetkými operačnými systémami. Zároveň trh s týmito zariadeniami podrobne sledujem a aj preto som pripravil zoznam tabletov, ktoré podľa mňa stoja za pozornosť. Zoznam budem pravidelne aktualizovať a to v 3 až 6-mesačných intervaloch. Dátum poslednej aktualizácie si môžete skontrolovať v nadpise článku.

V rámci zoznamu dávam do pozornosti aj niektoré tablety, ktoré som priamo netestoval, avšak vzhľadom k mojim skúsenostiam s danou značkou by som ich zobral do užšieho výberu. Takisto uvádzam cenu jednotlivých tabletov k dátumu publikovania článku.

Tablety do 250 eur

Pri tabletoch v cene do 250 eur treba počítať s kompromismi. Používateľský zážitok nie je úplne optimálny, pretože výrobca udržal nízku cenu vďaka menej kvalitnému displeju či nižšiemu výkonu. Nenáročným používateľom to vadiť pravdepodobne nebude, avšak osobne odporúčam ako štartovací bod kategóriu 350 eur.

TIP REDAKCIE: Realme Pad (od 219 eur)

Realme Pad bol pre mňa príjemným prekvapením a považujem ho za kráľa 200-eurových tabletov. V cene na úrovni 200 eur prináša všetky kľúčové vlastnosti a funkcie. Má dostatočný výkon na bežné používanie, kvalitný displej vzhľadom k cene a ponúka aj štyri reproduktory a podporu pre Dolby Atmos. K tomu si pripočítajte kvalitnú konštrukciu a podporu sledovania Netflixu v HD.

Potešiteľné je, že na Slovensku už kúpite aj LTE verziu tohto tabletu. Tá vo verzii 6 GB RAM/128 GB stojí približne 260 až 280 eur, čo je síce už mierne nad hranicou 250 eur, avšak osobne by som si tých pár eur navyše priplatil.

 • Tento tablet si kúpte, ak máte rozpočet okolo 200 eur a hľadáte ten najlepší tablet na multimediálnu zábavu a bežné používanie v tejto cenovej kategórii
 • Tento tablet si nekúpte, ak potrebujete tablet využívať na výkonnejšie aplikácie / multitasking. V takom prípade si však budete musieť priplatiť, pretože v tejto cene nič citeľne výkonnejšie nenájdete

Nokia T20 LTE (od 240 eur)

Pokiaľ je 250 eur váš strop, dobrou voľbou môže byť Nokia T20. Tento tablet ma počas testovania potešil kvalitným a prémiovo pôsobiacim dizajnom a konštrukciou. Plusové body dávam za pomerne tenké rámiky okolo displeja, výbornú výdrž (aj v standby režime) a prísľub dvoch veľkých aktualizácií systému Android a troch rokov bezpečnostných aktualizácií.

Nokiu T20 však odporúčam zakúpiť iba v LTE verzii. Wi-Fi model má iba 3 GB RAM a 32 GB úložisko. LTE verzia má konfiguráciu 4/64. Dostupnosť LTE verzie je však obmedzená – ponúka ju Orange a Mall.sk.

 • Tento tablet si kúpte, ak máte rozpočet okolo 200 eur a hľadáte tablet s hliníkovým telom, veľkým displejom a prísľubom nadštandardnej softvérovej podpory
 • Tento tablet si nekúpte, ak potrebujete tablet využívať na výkonnejšie aplikácie / multitasking, alebo ak vyžadujete najlepší displej v segmente 200 eur, resp. chcete prémiový zážitok zo sledovania Netflixu. Ten si pozriete iba v SD rozlíšení

TIP REDAKCIE: TCL NXTPAPER 10s (od 220 eur)

TCL NXTPAPER 10s je unikátny tablet, ktorý po dlhej dobe prináša zmysluplné inovácie do tohto segmentu zariadení. Dôvodom je jeho displej, ktorý pripomína papier – a to nie je iba marketingová fráza, naozaj je to tak. Takzvaný NCVM IPS displej obsahuje až 10 vrstiev, ktorých úlohou je filtrovať škodlivé modré svetlo o viac ako 50 % a zároveň zachovať maximálnu možnú vernosť zobrazenia farieb.

V praxi to znamená, že tento tablet sa spracovaním displeja výrazne približuje k čítačkám elektronických kníh. Je šetrnejší k vašim očiam a pokiaľ vás pri používaní bežných tabletov bolia oči alebo hlava, v prípade TCL NXTPAPER 10s by tomu tak nemalo byť.

 • Tento tablet si kúpte, ak hľadáte tablet, z ktorého vás nebudú bolieť oči alebo hlava, resp. ak hľadáte tablet, ktorý môžete využiť aj ako čítačku elektronických kníh
 • Tento tablet si nekúpte, ak potrebujete vyšší výkon kvôli hrám, alebo, ak chcete tablet najmä na sledovanie videí vo vysokej kvalite a multimediálnu zábavu

Alternatívy, ktoré dávam do pozornosti: Stávkou na istotu bude Samsung Galaxy Tab A8, ktorý sa na Slovensku predáva za cenu okolo 210 až 229 eur.

Tablety za cca 350 eur

Cena 350 eur predstavuje ideálnu kategóriu tabletov pre bežné a multimediálne používanie. V tejto cene vás nebude obmedzovať nižšia kvalita displeja alebo slabší procesor a dostanete optimálny používateľský zážitok. Aj preto odporúčam, aby ste zvážili navýšenie vášho rozpočtu, pokiaľ si chcete kupovať o pár desiatok eur lacnejší tablet.

Samozrejme, v segmente drahších tabletov je zážitok ešte lepší, avšak tam už hovoríme skôr o prémiovosti jednotlivých funkcií, resp. komponentov. V kategórii 350 eur však nájdete všestranne a výborne vybavené tablety

TIP REDAKCIE: Xiaomi Pad 5 (349 eur)

Xiaomi Pad 5 je hit roka 2021 a ideálna voľba v tejto kategórii aj v roku 2022, pokiaľ vyslovene nevyžadujete iPadOS. Ponúka moderný dizajn s tenkými rámikmi a 11-palcový displej s frekvenciou 120 Hz a podporou Dolby Vision. V kombinácii so štyrmi reproduktormi s Dolby Atmos tak Xiaomi Pad 5 predstavuje výborné zariadenie na cesty na sledovanie Netflixu či počúvanie hudby. Náročnejší používatelia si môžu dokúpiť dotykové pero.

 • Tento tablet si kúpte, ak chcete všestranne zameraný Android tablet so špičkovou multimediálnou výbavou za rozumnú cenu
 • Tento tablet si nekúpte, ak chcete iPadOS alebo potrebujete GPS v tablete

TIP REDAKCIE: iPad (2021) (379 eur)

Základný model iPadu je mierne nad hranicou 350 eur, avšak oplatí sa zaň priplatiť, ak chcete zariadenie s iPadOS. A už niekoľko rokov platí, že základný model iPadu je synonymom pre kvalitný a všestranný tablet, ktorý je vhodný na všetky spôsoby používania – možnože s výnimkou profesionálneho digitálneho kreslenia.

 • Tento tablet si kúpte, ak chcete všestranne zameraný tablet s dobrou multimediálnou výbavou za rozumnú cenu, resp. ak chcete tablet od Applu
 • Tento tablet si nekúpte, ak vám prekáža pomer displeja 4:3

Tablety do 600 eur

Segment na úrovni 550 až 600 eur je pomerne špecifický a nájdete v ňom tablety, ktoré vyčnievajú na trhu a to najmä z hľadiska atypickej veľkosti displeja.

iPad mini (2021) (od 559 eur)

iPad mini sa tento rok dočkal poriadneho redizajnu. Výsledkom je tablet, ktorý je pomerne drahý, avšak špičkovo vybavený. A popravde, ak hľadáte kompaktný a výkonný tablet, inú možnosť nemáte.

iPad mini (2021) má 8,3 palca, rozlíšenie 2266 × 1488 pixelov a maximálny jas 500 nitov. Tablet podporuje dotykové pero Apple Pencil 2. generácie a poháňa ho procesor Apple A15, ktorý nájdete aj vo výbave iPhonov 13. Treba však priznať, že tablet má o niečo nižší výkon. Poteší tiež USB-C port a výdrž až 10 hodín.

 • Tento tablet si kúpte, ak sa vám zdajú 10-palcové tablety veľké a hľadáte niečo medzi
 • Tento tablet si nekúpte, ak chcete tablet primárne na sledovanie videí

Samsung Galaxy Tab S7 FE (od 579 eur)

Galaxy Tab S7 FE je odľahčenou verziou vlajkovej lode za rok 2020 – tabletu Galaxy Tab S7+. Má rovnako veľký displej s uhlopriečkou 12,4 palca a v prípade mobilnej verzie láka aj 5G konektivitou. Tablet je však vybavený procesorom strednej triedy, takže z tohto hľadiska nemusí každému vyhovovať. Takisto nečakajte AMOLED displej.

 • Tento tablet si kúpte, ak chcete skutočne veľký displej v tablete
 • Tento tablet si nekúpte, ak vyžadujete AMOLED displej alebo vysoký výkon

Alternatívy, ktoré dávam do pozornosti: iPad Air (2020) už kúpite za cenu do 600 eur a ide o ideálnu voľbu pre každého, komu nestačí základný iPad a iPad Pro je mimo jeho rozpočtu alebo využiteľnosti.

Tablety od 800 eur

Cena od 800 eur je špecifická tým, že v nej nájdete tablety na profesionálne používanie. Pridaná hodnota pre bežného používateľa je z hľadiska prémiových funkcií a technológií, avšak úplný potenciál týchto tabletov takýmto spôsobom asi nevyužijete.

iPad Pro (2021) (od 879 eur)

Tablet na prácu možno definovať dvoma spôsobmi. Buď potrebujete náhradu za notebook, alebo ste umelec a chcete digitálne kresliť a tvoriť umenie. A práve pre druhý segment používateľov je iPad Pro dlhodobo najlepšou voľbou na trhu. Tohtoročný model dostal do výbavy procesor Apple M1, nový USB-C port s podporu Thunderboltu a takisto Mini-LED displej v prípade 12,9-palcovej verzie.

Nové iPady Pro podporujú v mobilnej verzii aj 5G konektivitu a naplno využívajú potenciál systému iPadOS z hľadiska multitaskingu a kancelárskej práce. My zatiaľ ostávame vo svete Windows, resp. macOS, avšak iPad Pro môže byť pre niekoho tým ideálnym nástrojom na prácu.

 • Tento tablet si kúpte, ak hľadáte tablet na profesionálne kreslenie alebo chcete ten najlepšie vybavený iPad na trhu
 • Tento tablet si nekúpte, ak na tablete iba surfujete internetom a sociálnymi sieťami

Alternatívy, ktoré dávam do pozornosti: Tablety radu Samsung Galaxy Tab S8 predstavujú to najlepšie so systémom Android.

Windows tablety

Tieto tablety nahradia aj váš Windows notebook. Ich ponuka je však pomerne obmedzená.

TIP REDAKCIE: Surface Pro 8 (od 1149 eur)

Surface Pro 8 je špičkový Windows 11 tablet, ktorý nahradí aj notebook. Ponúka úplne nový dizajn s tenkými rámikmi a 13-palcovým displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a podporou pre Dolby Vision. Tablet poháňa procesor Intel Core 11. generácie v kombinácii s až 32 GB RAM. K dispozícii je až 1 TB úložisko, dva USB-C Thunderbolt 4 porty a 3,5 mm jack.

Samozrejmosťou je Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Výdrž dosahuje až 16 hodín. Jednoducho, toto je riešenie pre každého, kto chce mať možnosť odobrať klávesnicu, keď ju nepotrebuje a zároveň chce využiť plný výkon a možnosti počítača so systémom Windows 11.

 • Tento tablet si kúpte, ak chcete zariadenie, ktoré môžete používať aj ako Windows notebook s plnohodnotným výkonom a funkcionalitou a aj samostatne ako tablet
 • Tento tablet si nekúpte, ak chcete tablet iba na zábavu či sociálne siete

Prečítajte si aj:

Značky: