Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Menej je niekedy viac alebo Ako program Galaxy for the Planet pomáha životnému prostrediu

Spoločnosť Samsung Electronics dnes oznámila, že jej mobilná divízia je na najlepšej ceste splniť stanovené udržateľné ciele do roku 2025. Medzi najdôležitejšie súčasti ekologického programu patrí využívanie recyklovaných materiálov priamo v produktoch, ekologickejšie balenie a upcyklácia alebo ďalšie využitie vyslúžilých prístrojov Samsung Galaxy.

Od vyhlásenia programu Galaxy for the Planet na akcii Unpacked v auguste 2021 Samsung usilovne pracuje na vytváraní nových možností recyklácie a opätovného využitia produktov a materiálov, z ktorých by sa inak stal škodlivý odpad. Tým spoločnosť minimalizuje svoju ekologickú stopu a predstavuje svetu inovácie, ktoré pomáhajú chrániť životné prostredie.

„Samsung podniká konzistentné a účinné akcie na ochranu ľudí i planéty. Udržateľnosť a inovácie nájdete vo všetkom, čo robíme,“ vyhlásil TM Roh, prezident a riaditeľ mobilnej divízie Samsung Electronics. „Na náš doterajší pokrok som vážne hrdý. Zároveň vieme, že je nutné k ekologickým otázkam pristupovať s pokorou – len tak môžeme na ceste k stále vyššej udržateľnosti pokračovať s ešte väčším úsilím a odhodlanosťou ako doteraz.“

Viac recyklovaných materiálov v telefónoch Galaxy Z Fold4 a Galaxy Z Flip4

Jedným z hlavných aspektov programu Galaxy for the Planet je častejšie využívanie recyklovaných materiálov. Čím viac Samsung recykluje, tým lepšie chráni prírodné zdroje. Použitie recyklovaných materiálov v telefónoch Galaxy je veľká technologická výzva, ale podľa Samsungu ekologický prospech za to úsilie rozhodne stojí.

Pri výrobe nových telefónov radu Galaxy Z a slúchadiel Galaxy Buds2 Pro využil Samsung vyradené rybárske siete, ktoré by inak skončili v oceáne.

Vyradené rybárske siete Samsung prvýkrát použil pri výrobe Galaxy S22 tento rok vo februári, teraz ich zvyšky nájdeme v jedenástich zariadeniach (patria k nim aj notebooky radu Galaxy Book2 Pro a tablety Galaxy Tab S8). Recykláciou sietí Samsung výrazne prispieva k zmierneniu škodlivých dopadov plastového odpadu – vo svetových oceánoch končí týchto sietí každoročne 640 000 ton[1].  

Opätovné využitie vyradených rybárskych sietí je len jedným z príkladov, ako Samsung pracuje pri svojich produktoch s recyklovanými materiálmi.

V uplynulom roku Samsung využil ekologické materiály (vyradené rybárske siete, materiály po skončení životnosti alebo bio živicu) v 90 % zariadení Galaxy[2]. Slúchadlá Galaxy Buds2 Pro sa skladajú z recyklovaných materiálov z viac ako 90 %[3].

Tento proces vyžaduje rozsiahle technologické i technické zručnosti – len tak je možné zaručiť zodpovedajúcu kvalitu, bezpečnosť a spoľahlivosť nových materiálov. Spoločnosť Samsung samozrejme chce do výskumu a vývoja investovať aj naďalej, vyvíjať nové materiály pre zariadenia Galaxy a zároveň zvyšovať podiel recyklovaných materiálov v každom zariadení.

Veľká zmena v balení produktov Galaxy

Do roku 2025 chce Samsung odstrániť všetky jednorazové plasty v obaloch mobilných zariadení. Už dnes sa podarilo množstvo týchto plastov v obaloch smartfónov výrazne znížiť, samozrejme to platí aj pre skladacie novinky v rade Galaxy Z. Kľúčom k trvalej redukcii jednorazových plastov je starostlivá analýza možností obalovej techniky do najmenších detailov.

Už od predstavenia radu Galaxy S22 využíva Samsung na balenie produktov najvyššieho radu iba a jedine recyklovaný papier.

Vďaka tomu Samsung len za tento rok s radami Galaxy S22 a Galaxy Z ušetrí ekvivalent takmer 51 000 stromov4.


[1] FAO a UNEP

[2] Percento z celkového počtu modelov, do ktorého patria smartfóny Galaxy, tablety, notebooky a nositeľná technológia, to všetko bolo predstavené od septembra 2021 do augusta 2022. V tomto období Samsung po celom svete predstavil 37 modelov a z toho 34 zariadení obsahuje minimálne jednu súčiastku vyrobenú z recyklovaných materiálov alebo bio živice.

[3] Viac ako 90 % všetkých plastových súčastí slúchadiel Galaxy Buds2 Pro sa vyrába z recyklovaných materiálov. Celkom je v slúchadlách Galaxy Buds2 Pro použitých 29 gramov plastov, z toho viac ako 27 g je recyklovaných. Každá z týchto súčastí obsahuje najmenej 20 % vyradených rybárskych sietí (plasty z oceánu) alebo materiálov po skončení životnosti. Recyklované rybárske siete sa použili v troch vnútorných súčastiach. V ôsmich vonkajších súčastiach sme použili recyklované materiály po skončení životnosti.

4 Z 30 rokov starej borovice je možné vyrobiť 59 kg papiera.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.