Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenskí cestujúci si v súčasnosti rezervujú lety do európskych destinácií, najmä do Veľkej Británie, Talianska, Írska či Španielska.

Na letné prázdniny sa zvyšuje aj počet rezervácií do Grécka, konkrétne do Solúne, Burgasu a na Korfu. Slováci tak reagujú na čoraz výhodnejšie ponuky európskych nízkonákladových dopravcov a pomaly sa približujú k číslam z minulého roka. Aktuálny počet rezervácií zo Slovenska na tento rok už predstavuje vyše polovicu všetkých rezervácií na rok 2021, ale ceny leteniek stále nedosahujú úroveň spred pandémie. Podľa globálnych dát spoločnosti Kiwi.com sú letenky stále o viac ako 17 % lacnejšie a v Európe je rozdiel ešte výraznejší (24 %).

„Lety v rámci Európy patria v súčasnosti k najlacnejším na trhu, a to aj napriek tomu, že ceny letov zo Slovenska sa od konca februára zvýšili v priemere o 38 %. Ešte rýchlejší nárast (52 %) zaznamenalo Poľsko. Naopak, ceny leteniek napríklad z Česka stúpli len o 5 % a zo Španielska len o 6 %. Vo všeobecnosti pozorujeme trend zvyšovania cien letov z destinácií susediacich s Ukrajinou a bližšie k vojnovému konfliktu,“ hovorí Mario Gavira, viceprezident pre rast v Kiwi.com a dodáva, že pred 24. februárom bola najvyťaženejšia európska linka z Kyjeva do Varšavy.

Medzikontinentálne lety zdražujú, záujem o ne pretrváva

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa najviac zvýšili ceny letov na linkách medzi kontinentami. Práve tieto diaľkové lety sú tvrdo zasiahnuté nielen rastúcimi cenami paliva, ale aj uzavretím vzdušného leteckého priestoru nad Ruskom, čo pre mnohé lety znamená predĺženie cesty o niekoľko hodín, alternatívne trasy a súvisiace dodatočné náklady. Najviac sú postihnuté lety z Európy do Ázie s priemerným nárastom cien o 30 %, nasledujú lety do Južnej Ameriky (20,5 %), Severnej Ameriky (13,5 %) a Afriky (10 %).

Tieto regióny sú však medzi cestovateľmi stále žiadané. Z Európy do Afriky je najobľúbenejšou destináciou Maroko. V Severnej Amerike dominujú rezervácie do Montrealu, New Yorku a Los Angeles, zatiaľ čo v Južnej Amerike do São Paula, Buenos Aires a Limy. V Oceánii si cestujúci v súčasnosti najviac rezervujú lety do Sydney, Perthu a Melbourne v Austrálii. V Ázii sú najčastejšie rezervované lety do Tel Avivu, Istanbulu, Ammánu a Dubaja.

Kiwi.com je popredná travel-tech spoločnosť so sídlom v Českej republike, ktorá celosvetovo zamestnáva viac než tisíc ľudí. Jej unikátny algoritmus – virtuálne prepájanie – umožňuje užívateľom kombinovať lety tradičných aerolínií a nízkonákladových leteckých spoločností v rámci jedného itinerára. Spoločnosť Kiwi.com každý deň uskutoční cez 20 miliárd cenových kontrol, a pokryte tak 95 percent globálnej ponuky letov. Zákazníci majú vďaka Kiwi.com prístup k lepším cenám a trasám, ktoré iné vyhľadávače nemôžu ponúknuť. Na Kiwi.com denne prebehne cez 50 miliónov vyhľadávaní a predá sa cez 25-tisíc leteniek.

Značky: