Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenská akadémia vied sa rozhodla využiť podcasty na predstavenie najzaujímavejších vedeckých osobností pôsobiacich na akadémii. Jeho moderátorkou je Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.  Od dnešného dňa je dostupný na podcastovej stránke PodBean, vypočuť si ho môžete v streamovacej službe Spotify, v podcastovej aplikácii Apple Podcasts a čoskoro bude dostupný aj v aplikácii Google Podcasts. Prvým hosťom bol predseda Slovenskej akadémie vied prof. Pavol Šajgalík.

„Ja počúvam podcasty zatiaľ veľmi zriedkavo. Kým som prešiel od papierových novín k elektronickým, tak ostatní ich už dávno čítali. Podobne je to aj s podcastami. Teraz som si nejaké dva, tri vypočul a začínam si zvykať na žáner, pri ktorom nemusím čítať, ale iba počúvam. Takže ešte to chvíľku potrvá a budem počúvať podcasty viac,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.

Prvé vydanie sa nieslo aj v duchu nekonečných otázok o tom, prečo je robiť kvalitnú vedu na Slovensku nesmierne dôležité pre našu budúcnosť.

„Aby ste pestovali kultúru v krajine, tak nestačí chodiť do divadla do Viedne. A presne tak isto je to aj s vedou. Potrebujeme ľudí poslať aj do zahraničia, ale o to viac teraz musíme akcelerovať ich návrat domov. Keď sa nám toto podarí, tak nebudem mať obavu o budúcnosť našej vedy a potom možno aj vedec na Slovensku získa raz Nobelovu cenu,“ povedal predseda SAV.

Práca s mladými talentovanými ľuďmi je výzvou v každom odvetví našej spoločnosti a inak to nie je ani pokiaľ ide o mladých vedeckých pracovníkov. Slovenská akadémia vied chystá pre tých najšikovnejších projekt Impulz. Pôjde o päťročné granty, z ktorých budú financované mzdy doktorandov ale aj infraštruktúra, ktorú budú pre svoj výskum potrebovať. Takto podporení vedci a nimi vytvorené tímy by mali priniesť nové výskumné témy v súlade s najnovšími trendmi vo svetovom výskume.

„Pôjde o mladých, ktorí majú svoju vlastnú ideu a mali by preukázať, že nerecyklujú tému svojho školiteľa. Sú schopní sa odtrhnúť a my hľadáme práve takéto nové talenty. Impulz je o hľadaní nových lídrov, ktorí preklenú problém nedostatočnej podpory mladých vedeckých pracovníkov na Slovensku,“ povedal Pavol Šajgalík.

V závere podcastu zazneli aj aktuálne krátkodobé a dlhodobé výzvy, ktoré čakajú Slovenskú akadémiu vied.

„Dôležitá a veľká výzva je posunúť sa v kvalite, a to sa za súčasného stavu dá napríklad výraznou internacionalizáciou. Keď sa pozrieme na západ od našich hraníc, dokonca už v Českej republike sú výskumné tímy medzinárodne zložené. Každý z tých ľudí má za sebou iný príbeh, pochádza z iného vedeckého prostredia, a to nesmierne obohacuje. Toto je dlhodobá výzva a tá krátkodobá je jasná. Potrebujeme sa už konečne stransformovať na verejnú výskumnú inštitúciu, aby sme boli kompatibilní s ostatným svetom,“ dodal profesor Šajgalík.

Podcasty SAV nájdete na:

PodBean https://akademiavied.podbean.com/

Spotify https://open.spotify.com/show/4gldLi45zzI1NSA1SQvOTV

Apple Podcasts https://podcasts.apple.com/sk/podcast/vedeck%C3%BD-podcast-sav/id1530725008

Značky: