Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Už len do štvrtka 20. februára si môžu žiaci podať prihlášky na stredné školy. Reč je o tých, ktorí sa chystajú na odbory vyžadujúce talentovú skúšku. Tí ostatní majú na svoje veľké rozhodnutie ešte necelé dva mesiace. Kľúčovou býva pri výbere školy najmä možnosť uplatnenia. Dvere na trh práce otvára duálne vzdelávanie, ktoré študentom dáva záruku úspešnej kariéry a dobrého zárobku. Do tohto programu sa opäť zapojili aj pivovarníci.

Program duálneho vzdelávania je charakteristický tým, že prepája teóriu a vzdelávanie na strednej škole s praxou u konkrétneho zamestnávateľa. Už počas štúdia tak žiaci na vlastnej koži zažívajú, čo ich čaká v budúcom zamestnaní. Okrem automobiliek či bánk spustil tento program v spolupráci s prešovskou SOŠ gastronómie a služieb aj Pivovar Šariš. Od roku 2018 sa môžu študenti hlásiť na odbor Biochemik – výroba piva a sladu.

„Ide o výnimočný 3-ročný študijný odbor, v rámci ktorého žiaci naberajú bohaté skúsenosti priamo za bránami pivovaru. Prax z oblasti výroby sladu, rmutovania, scedzovania, varenia mladiny, kvasných procesov, ležania piva, filtrácie či stáčania produktu získavajú od desiatky zamestnancov, ktorí prešli certifikáciou na inštruktorov duálneho vzdelávania,“ vysvetľuje Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš. Pivovar tak dbá na udržanie tradícií a znalostí týkajúcich sa výroby piva a sladu pre ďalšie generácie pivovarníkov a potvrdzuje pozíciu lídra v oblasti zvyšovania pivnej kultúry a starostlivosti o pivo.

Práca atraktívna pre chlapcov aj dievčatá

Pre aktuálnych aj budúcich študentov je priamo v priestoroch pivovaru pripravená učebňa s potrebným vybavením, pracovné oblečenie aj strava. Chlapci aj dievčatá získavajú priamo v Pivovare Šariš zručnosti a skúsenosti, vďaka ktorým sa hneď po skončení štúdia môžu naplno zapojiť do výrobného procesu. Pre žiakov druhého a tretieho ročníka je samozrejmosťou aj tzv. odmena za produktívnu prácu.

Prvý polrok duálneho vzdelávania má za sebou Daniela Spišáková. „Veľmi sa mi páči, že sa aktívne pod dozorom inštruktora môžeme zapájať do výroby. Prax ma veľmi baví, učíme sa veľa nových vecí a nie je to len o knihách,“ hovorí mladá študentka. Jej slová potvrdzuje aj spolužiak Jakub Eliáš. „Rozhodnutie ísť do školy s praxou som neoľutoval. V Pivovare Šariš ma to baví, naučil som sa veľa nových vecí o výrobe piva. Nikdy by som neveril, koľko je okolo toho práce. Prax je super, určite odporúčam,“ tvrdí Jakub. Možnosť duálneho vzdelávania oceňujú aj učitelia SOŠ gastronómie a služieb, ktorí takisto prešli interným vzdelávacím programom a Brewing akadémiou. „Prepojenie teórie s praxou priamo u zamestnávateľa je krokom vpred nielen pre školu, ale najmä študentov. Praktická výučba je pre nich zárukou rozvoja zručností a zároveň sa zvyšujú šance absolventov uspieť v konkurenčnom boji na pracovnom trhu. Skúsenosti priamo z výroby sú v dnešnej dobe na nezaplatenie,“ hodnotí Andrea Klačeková, zástupkyňa riaditeľa.

Otvorená brána k zamestnaniu aj za hranicami

Absolventi odboru Biochemik – výroba piva a sladu získajú možnosť zamestnať sa nielen v Pivovare Šariš, ale aj v niektorom z iných pivovarov skupiny Plzeňský Prazdroj, prípadne ďalších pivovaroch. Svoje budúce zamestnanie tak môžu nájsť napríklad v českej Plzni či maďarskej Budapešti. Uplatniť sa pritom budú môcť hneď v niekoľkých pozíciách. Kvalitu surovín, hygienu či výsledky rozborov majú vo svojej kompetencii laboranti a zamestnanci na pozícii špecialista kvalitár. Okrem toho svoje uplatnenie nájdu ako operátori varne, operátori stáčania či technológovia, ktorí zodpovedajú za dodržiavanie procesu výroby a riešia systémové technologické problémy.

„Študijný odbor trvá 3 roky, absolventi však môžu využiť aj možnosť nadstavby, kde k výučnému listu získajú aj maturitu,“ dodáva Andrea Klačeková. Prihlášku na strednú školu, ktorá nevyžaduje talentovú skúšku, môžu žiaci podať do 10. apríla 2020.

Značky: