Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

 Je dlho očakávaným nástupcom ikonickej Toyoty GT86 a tretím modelom, ktorý vytvorili inžinieri tímu Toyota Gazoo Racing. Čo všetko už vieme o novom kupé japonskej značky?

Toyotu GR 86 predstavili svetu v apríli, v júli mali fanúšikovia motorizmu možnosť vidieť auto jazdiť na festivale Goodwood Festival of Speed. Po modeloch GR Supra a GR Yaris je to tretí globálny model, na ktorom pracovali inžinieri  z Toyota Gazoo Racing, športového tímu spoločnosti. Vylepšili konštrukciu vozidla, najmä pruženie, ktoré navrhli tak, aby umožnilo agresívnejšiu jazdu. Má tiež silnejší motor ako predchodca – 2,4 l.

Čo sa nezmenilo? Štvormiestne dvojdverové auto s motorom uloženým vpredu a pohonom na zadnú nápravu je športiakom v najrýdzejšej podobe. Niektoré prvky potvrdzujú, že Toyota GR 86 je ďalším prevtelením plnokrvného kupé GT86. Auto má dlhú kapotu sklonenú nadol, predné sklo je šikmé a línia strechy s kombinovaným zadným oknom sa zvažuje dozadu. To, čím sa už na prvý pohľad odlišuje od predchádzajúceho modelu, je svalnatejší dizajn.

Pôsobí športovejšie a agresívnejšie

Poďme sa však pozrieť na detaily. Predná časť umocňuje agresívny vzhľad, pretože auto je nízke a široké. Zvýrazňujú ho zakrivené svetlomety, nízko umiestnená čierna maska so športovým výpletom a prieduchy na predných blatníkoch, ktoré vzbudzujú dojem, že auto je prilepené k zemi.

K svalnatému vzhľadu prispievajú aj silné oblúky predných kolies s prelismi, ktoré prechádzajú až do bočnej časti.  Športové bočné prahy a s nimi spojené prieduchy za predným kolesom tvoria celok a zároveň auto opticky znižujú. To je dodatočné potvrdenie nízkeho ťažiska, potrebného aj kvôli použitiu motora typu boxer.

V zadnej časti vozidla vidíme omnoho ostrejšie línie blatníkov, ktoré akoby zdôrazňovali, že výkon je prenášaný na zadnú os. Podobné je to so zadným spojlerom, ktorý je ponorený do veka batožinového priestoru, odkiaľ smeruje prudko nahor. Keď sa pozeráme na auto zozadu, vidíme, že je zdola zreteľne označený lištou spájajúcou trojrozmerné svetlá. Čierny difúzor, dve koncovky výfuku a výrazné línie nárazníka – celá koncepcia auta je veľmi konzistentná.

Môžete ho vyskúšať online

Dizajn modelu GR 86 jasne hovorí, že auto je silnejšie a nabáda k športovej jazde. Inžinieri dbali aj na to, aby jazdné vlastnosti zodpovedali dizajnu. Má takmer rovnaké rozmery ako GT86  a v porovnaní s predchodcom sa jeho torzná tuhosť zvýšila o 50 percent. Pritom si zachoval nízku hmotnosť 1 270 kg.

Presný dátum uvedenia modelu GR 86 na trh zatiaľ nie je známy. Auto však možno vyskúšať online. Od júla je totiž k dispozícii v hre Gran Turismo Sport pre PlayStation. Ide o tretí model z radu GR, ktorého predstavenie sprevádza virtuálny náprotivok. GR Supra a GR Yaris sa stále tešia veľkej obľube u hráčov na celom svete, čo potvrdzujú aj čísla – v hre si ich kúpili viac ako dva milióny používateľov.

Značky: