Ak v opitosti spôsobíte škodu za volantom, poisťovňa má právo vymáhať zaplatenú škodu od vás.
- Každá desiata regresovaná škoda z PZP je za alkohol v krvi
- Ak po požití alkoholu utrpíte úraz, môžete prísť o časť, aj o celé poistné plnenie
December je bezpochyby mesiacom s najväčším množstvom príležitosti „na pohárik“. Vianočné večierky, predvianočné posedenia s kolegami, vianočné trhy, zimné lyžovačky či oslava nového roka sa nezaobídu bez pohára vína, vareného punču či sektu. Po jeho požití zvýšte opatrnosť. Alkohol v krvi je totiž hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť.
Ak si pod vplyvom alkoholu sadnete za volant a spôsobíte nehodu, poisťovňa škodu z vášho povinného zmluvného poistenia poškodenému uhradí, no jej čiastočnú či plnú náhradu bude od vás vymáhať, resp. regresovať späť. „V roku 2017 sme v rámci PZP vymáhali čiastočnú alebo úplnú náhradu škody až v 981 prípadoch. Každý desiaty prípad z dôvodu prítomnosti alkoholu v krvi,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. Priemerná výška regresu za alkohol v krvi bola 4200 eur, tá najvyššia presiahla 54-tisíc eur.
Strážte si promile
Rovnako, ak po konzumácii alkoholu utrpíte úraz a v krvi vám namerajú do 1,5 promile, poisťovňa vám môže poistné plnenie znížiť. Ak ale máte v krvi viac ako 1,5 promile, škodu vám poisťovňa zamietne. „V oboch prípadoch sa skúma, či bol požitý alkohol priamou príčinou úrazu. Ak napríklad autobusom cestujete z vianočných trhov, kde ste si dali niekoľko pohárov vína a autobus mal haváriu, pri ktorej utrpíte zranenie, alkohol nie je priamou príčinou úrazu a škodu vám poisťovňa uhradí.
Ak ale cestou domov v opitosti padnete do jarku a utrpíte zranenie, v takomto prípade je už dôvod na krátenie či zamietnutie poistného plnenia v závislosti od výšky alkoholu v krvi,“ vysvetľuje L. Muthová. Potúžiť sa alkoholom sa nevyplatí ani na svahu. Ak pri lyžovačke utrpíte úraz, poisťovňa vám môže rovnako znížiť či zamietnuť poistné plnenie, v závislosti od množstva požitého alkoholu. Rovnako ak spôsobíte škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť.
Majte tester poruke
Preto platí, alkohol s mierou a nepodceňujte riziko zostatkového alkoholu, ktorý sa v tele môže udržať aj na druhý deň. Ľudské telo je totiž schopné odbúrať len 0,1 promile alkoholu za hodinu. Skôr než sa rozhodneme šoférovať či ísť na svah, je rozumné použiť napríklad jednorazový tester na alkohol.