Arsenal – inteligentný asistent pre fotoaparáty

1

Toto zariadenie by malo pomôcť najmä začínajúcim fotografom, ktorí majú problém podrobne nastaviť parametre fotoaparátu

Ak ste niekedy držali v rukách lepšiu zrkadlovku, tak viete, že má obsiahle možnosti obrazových nastavení, ktoré vám dopomôžu k tomu, aby ste v akejkoľvek scéne spravili tú najlepšiu fotografiu. Samozrejme iba vtedy, ak viete tieto nastavenia správne použiť. Ak nie, výsledná fotografia nemusí zodpovedať vašim predstavám o fotení so zrkadlovkou. Tá za vás nespraví všetko a aj ten automatický režim je pomerne obmedzený, pričom reguluje iba niektoré parametre. Jediné čo vám pomôže je prax a získavanie nových vedomostí.

Takto si to predstavil aj Ryan Stout (tvorca produktu) a chcel si to všetko zjednodušiť, pričom začal pracovať na vývoji zariadenia, ktoré všetky, aj tie najpokročilejšie parametre fotoaparátu nastaví za vás. Vy budete len stláčať spúšť a výsledok by mal byť vždy výborný. To je všetko pekné, ale reálne to vyhodnotia až prví používatelia, ktorý budú Arsenal aktívne používať. Otázkou však zostáva, že ako sa amatéri, ktorým takéto zariadenie všetko nastaví, naučia fotografovať samostatne? Ak to bude fungovať dobre, viacero amatérskych fotografov sa vykašle na sebavzdelávanie (subjektívny názor).

Čo Arsenal používateľovi ponúkne

Je to pomerne malé zariadenie, ktoré sa inštaluje na vrchnú koľajnicu fotoaparátu a následne sa k nemu pripojí cez micro-B USB 3.0 konektor. K správnej funkčnosti je potrebný aj smartfón s príslušnou aplikáciou, ktorá je pre Android a iOS zariadenia zdarma. Bezdrôtová komunikácia so smartfónom prebieha prostredníctvom Bluetooth 4.0 alebo Wi-Fi.

Výnimočnosť spočíva v tom, že Arsenal využíva neurónové siete a sleduje viac ako 18 rôznych faktorov, aby presne vyhodnotil sledovanú scénu, pričom ju porovnáva aj s databázou vysokokvalitných profesionálnych fotografií z Flickru. Následne sa použijú také nastavenia, ktoré sú pre danú scénu optimálne, pričom sa automaticky prenesú do fotoaparátu a používateľ stlačí iba spúšť. Ak by sa vám vygenerované parametre nepozdávali, dajú sa zmeniť podľa vlastných preferencií.

Ryan Stout „vycvičil“ niekoľko konvolučných neurónových sietí (CNN) na presnú analýzu scenérie a fotografií. CNN sa používajú aj v moderných automobiloch na rozpoznávanie dopravných značiek alebo na sledovanie objektov pred automobilom, napr. chodcov. Ryan Stout však algoritmy pozmenil a Arsenal sleduje scenérie, tváre, objekty a pod.

Všetky analýzy sú kombinované s viacerými integrovanými snímačmi, vrátane akcelerometra s vibračným snímačom, ktorý dokáže zistiť, či je fotoaparát na statíve alebo fotografujete z ruky. Tomu prispôsobí aj stabilizáciu. Pomocou tohoto zariadenia je možné vytvárať aj efektné časozberné videá alebo zábery s dlhým expozičným časom.

„Arsenal je kompatibilný s viacerými  fotoaparátmi značiek – Canon, Nikon, fuji a Sony. Presný zoznam nájdete TU .“

Jedinou otázkou zostáva, ako bude Arsenal fungovať v praxi. Ak bude prax rovnaká ako teória, tak to bude úspešné zariadenie. Na ten moment si však ešte musíme počkať. Dodajme, že zariadenie disponuje integrovanou batériou, ktorá má deklarovanú výdrž 6 hodín a je možné ju nabíjať aj počas používania. Celková hmotnosť je iba 57 gramov.

Arsenal bojuje o svoju priazeň na www.kickstarter.com, kde sa mu darí veľmi dobre. Pôvodný finančný plán bol „vyzbierať“ 50 000 USD. Ten sa naplnil veľmi rýchlo a dnešným dňom je vyzbieraná suma od záujemcov a investorov cez 2 milióny USD, presne 2 615 314 USD. Toto je skutočne veľkolepý úspech a je vidieť, že na „fotografickom trhu“ podobné zariadenie chýba.

Tento projekt na kickstarteri dnes končí a začína ďalšia etapa dokončovania, testovania, výroby a následne odosielania. Prvým záujemcom by mal byť doručený začiatkom roka 2018. Prémiová cena, za ktorú si môžete Arsenal predobjednať (iba dnes) je 150 USD (135 eur).

Zdroj: www.kickstarter.com / www.theverge.com

O autorovi

Svet technológií a automobilov je to, čo ma baví a napĺňa. Z oblasti technológií ma to najviac ťahá k ovociu , dronom, fotoaparátom a inteligentným zariadeniam (IoT). Svet automobilov, ale aj motoriek ma zaujíma od detstva. Priťahuje ma úplne všetko, čo má kolesá. Vo voľnom, ale i pracovnom čase rád fotografujem, cestujem, testujem a píšem.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>