Vlajková loď CAT S50 je nádherným kúskom medzi super odolnými telefónmi. Je rýchly, má LTE dátové spojenie, použiteľný fotoaparát a technologické vychytávky, ktoré inde nenájdete.

Je vhodný nielen na stavbu ale aj pre vysokohorských záchranárov a vojakov. Má totiž aj MIL certifikáciu, ktoré vyžadujú obranné zložky.

Na výstave touchIT live prebehne ostrý crash test tohto telefónu. Kus, ktorý práve testujeme sa podujme zvládnuť nástrahy nášho náročného testovania. Zájdeme ale určite ďalej ako testovacie linky výrobcu. Bude sa na čo tešiť.

Dizajn a vyhotovenie

Aktuálne je model S50 prezentovaný ako vlajková loď. Zároveň je to vlastne aj nástupca modelu B15Q, ktorý patril už do segmentu drahších telefónov strednej triedy.

CAT S50 vyzerá skutočne reprezentatívne. Je to odolný telefón, ktorý si vieme predstaviť aj rukách človeka v obleku. Dizajnové prvky sú uhladenejšie, no svoj veľký podiel má na tom užšie telo. V tomto segmente ho pokojne môžeme nazvať super úzkym. Telefón, ktorý zvládne prevádzkové teploty -25 ÷ 55 °C a pád z výšky 1,2 m sa len tak nevidí. Výrobca pridal Gorilla Glass 3 a navyše IPS displej funguje nielen v rukaviciach ale aj keď je mokrý.

Boky sú zosilnené prinitovanými hliníkovými plátmi a akumulátor sa v tomto prípade nedá používateľsky vymeniť. Aj to je daň za unibody telo. Je to však jedna z „daní“, ktorú človek rád zaplatí. Micro SIM a microSDHC karta sa vkladajú z boku. Netreba na to žiadny nástroj, stačí vyklopiť vode odolný kryt. Na pravej hrane pod slotom na karty sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a prostredné tlačidlo na používanie fotoaparátu. Mimo aplikácie na fotenie však slúži ako rýchle tlačidlo na zapnutie LED blesku. Ľahko si tak s telefónom posvietite v nehostinných podmienkach. Do nich je určený a certifikácia IP67 a MIL SPEC 810G ho predurčuje na najnáročnejšie používanie. Konektor na nabíjanie je na boku a audio konektor je na hornej hrane, oba za krytkami.

Nebýva to zvykom, no výrobca pridal na prednú stranu dva reproduktory so zosilneným zvukom od Waves MaxxAudio.

Technológie a používanie

Smartfón tohto typu sa veľmi dobre používa. Je to výnimočne elegantný kúsok a nejde o žiadne „poleno“, ktoré veľa znesie, no používanie je menej príjemné. Vďaka veľkému 4,7“ displeju a tomu, že je zapustený len o 1 mm do výšky rámu, sa dobre ovláda aj po okrajoch.

Telefón má 4-jadrový procesor Snapdragon, ktorý zabezpečí plynulé používanie systému aj aplikácií. K tomu nadštandardných 2 GB RAM pocítite najmä pri práci s browserom a prepínaní programov. Z pohľadu svižnosti sa technologické spojenie komponentov podarilo.

Telefón má aj NFC a podporuje mobilné platby, tiež umožňuje nastaviť zvukový ekvalizér na počúvanie hudby a hovory. Aj tu je vidno, že toto vlajková loď v kategórii super odolných smartfónov.

Výrobca ponechal základný systém Android 4.4. Nie je to výčitka, je to fakt. Kto potrebuje, nainštaluje si vlastné rozhranie. Špecialitou je doplnok k obchodu Google Play je aplikácia Cat Phones App Store na kúpu programov využiteľných práve s týmto telefónom.

Na fotenie sa dá využiť 8 MPix fotoaparát. Robí mierne prepálené a sivasté fotky, no je to podstatne lepšie, než pri iných odolných telefónoch. Tam je fotoaparát len ako doplnok, aby sa nepovedalo. Tu dáva zmysel a nakrútite s ním aj Full HD videá pri 30 snímkach za sekundu.

Technické parametre a benchmarky

Model telefónuCAT S50
Operačný systémAndroid 4.4.2
Formát SIM kartyMicro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]2 000 / 8 000 / –
Procesor1,2 GHz, 4-jadrový, 32-bitový, Snapdragon 400
Displej, počet fariebLCD IPS, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]4,7 / 720 × 1280
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na kartumicroSDHC do 64 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.0, BGN, áno, áno, áno
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA+, LTE
Fotoaparát / video8 Mpix, autofocus / 1920 × 1080, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 2630 mAh, Li-Ion
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]16 / 792
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]144,5 × 77 × 12,6 / 185
ZapožičalCaterplillar
Cena [EUR s DPH]449
Benchmarky
Smartbench 2012 – Productivity / Gaming index4920 / 3072
Quadrant Standard – Total score8380
AnTuTu Benchmark – Total score17627
A2 Benchmark HQ test – Total score99150
PCMark for Android – Work performance2624
3DMark Extreme – Total score2866
Graphic2493
Physics7403

Výhody

 • Odolné telo
 • Prežije pády aj ponorenie do vody
 • Pútavý dizajn
 • Vojenská špecifikácia odolnosti MIL
 • Ovládanie aj na mokrom displeji

Nevýhody

 • Len základný systém bez nadstavby
 • Horšie fotografie

Verdikt touchIT.sk

CAT S50 je špičkový telefón. Okrem toho, že veľa vydrží, aj veľmi dobre vyzerá. K obleku, montérkami, reflexnému overalu záchranárov alebo maskovanému oblečeniu vojakov, pristane tento telefón ako uliaty.

Cena: 449 EUR

Zapožičal: Caterpillar

6.5 Super odolný smartfón

CAT S50 je špičkový telefón. Okrem toho, že veľa vydrží, aj veľmi dobre vyzerá. K obleku, montérkami, reflexnému overalu záchranárov alebo maskovanému oblečeniu vojakov, pristane tento telefón ako uliaty.

 • Dizajn a konštrukcia 8
 • Výbava / cena 7
 • Dodatočné funkcie 5
 • Výdrž 6
Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.