Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenské mestá a obce majú opäť možnosť získať pre svojich obyvateľov bezplatný internet. Zapojiť sa môžu už do tretej fázy výzvy Európskej komisie (EK), ktorá je autorom iniciatívy WiFi4EU. Na výzvu môžu zareagovať oddnes do piatku 20. septembra do 17:00, musia byť tak mimoriadne rýchle.

EK rozdelí medzi európske mestá a obce 1 780 poukážok v celkovej sume 26,7 milióna eur. Každá jedna krajina môže získať minimálne 15 dotácií vo forme poukážok, pričom hodnota jednej je 15-tisíc eur, záleží na pohotovosti a rýchlosti žiadateľov. Európska komisia totiž granty odovzdáva na princípe „kto prv príde, ten prv berie“. Geografickú rovnováhu medzi krajinami chce však zachovať.

Vďaka výzvam WiFi4EU mohli mestá a obce už v minulosti požiadať o dotáciu na zakúpenie zariadení a vybudovanie verejnej WiFi siete, a to všetko v súlade s cieľom európskej dotačnej schémy WiFi4EU. Vytvoria sa tak zóny bezplatného internetu na námestiach, v parkoch, v knižniciach či múzeách.

Cieľom iniciatívy je podporiť víziu Európskej komisie, aby mala každá jedna európska dedina a mesto bezplatný bezdrôtový prístup na internet do roku 2020. Dosiahnuť to treba jednoduchými a nebyrokratickými postupmi, akými sú online žiadosti, platby prostredníctvom poukážok a nezaťažujúce monitorovanie.

Vo výzve EK bolo v jej druhom kole úspešných 108 slovenských obcí, miest a mestských častí. Medzi tie, ktorým sa podarilo získať finančné poukážky, patria napríklad Barca, Bytča, Hviezdoslavov, Močenok, Oravský Podzámok, Oščadnica, Párnica, Pezinok či Zohor.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vlani po vzore EK spustil vlastnú výzvu WiFi pre Teba, ktorá má rovnaký cieľ. Aktuálne je pre žiadateľov otvorené piate kolo výzvy, prihlasovať sa doň môžu do 19. novembra 2019. Výzva je zverejnená na stránke https://www.itms2014.sk/vyzva?id=e866b765-d7e8-449f-9291-613938905d5b). Pre obce a mestá je na bezplatné WiFi pripojenie k dispozícii ešte 5,3 milióna eur.

O zriadenie bezplatných WiFi zón v obciach je veľký záujem. Na výzvu ÚPVII v predchádzajúcich štyroch kolách zareagovalo 408 žiadateľov. Schválených je 249 žiadostí a zmluvy už ÚPVII podpísal s viac ako 200 zmlúv s úspešnými mestami a obcami.

Prvý úspešný žiadateľ, s ktorým ÚPVII začiatkom roka podpísal zmluvu, je podtatranská obec Lendak. WiFi pripojenie pre obyvateľov už funguje napríklad aj v obci Stankovany v okrese Ružomberok, a to pri obecnom úrade, pri obchode aj na stanici.

Značky: