3-hodinová prezentácia priniesla množstvo zaujímavých informácií aj pre bežných spotrebiteľov a používateľov.

Microsoft včera odštartoval ďalší ročník vývojárskej konferencie Build. Začal ju, ako inak, dlhou prezentáciou dôležitých noviniek v segmente cloudovej platformy Microsoft Azure, kancelárskeho balíka Office a operačného systému Windows 10. Nezabudol pritom ani na svoje revolučné okuliare HoloLens.

Hoci je konferencia v prvom rade určená vývojárom, tento ročník bol zaujímavý pre bežného používateľa najmä z toho hľadiska, že operačný systém Windows 10 sa o pár mesiacov dostane na trh. Microsoft teda mohol predstaviť niektoré z ďalších vlastností operačného systému. Nebavíme sa o konkrétnych funkciách, ale skôr o detailoch, ako sú nástroje pre jednoduchšiu tvorbu Windows aplikácií z už existujúcich aplikácií pre iné platformy (Android, iOS) a bežných programov (Win32).

Bežný používateľ, ktorý softvér nevyvíja, túto novinku priamo nepocíti. Avšak bude z nej profitovať z toho hľadiska, že ponuka Windows Obchodu by vďaka novým nástrojom mohla rýchlejšie dobehnúť konkurenciu. Microsoft predstavil 4 nástroje pre jednoduchšiu tvorbu aplikácií a viac si o nich môžete prečítať v našom samostatnom článku.

4 spôsoby, ktoré majú uľahčiť tvorbu univerzálnych Windows aplikácií

4 spôsoby, ktoré majú uľahčiť tvorbu univerzálnych Windows aplikácií

Dodajme, že Microsoft očakáva, že Windows 10 bude v priebehu dvoch – troch rokov využívať až 1 miliarda zariadení. Ak sa tak stane, bude tento systém najpoužívanejším na svete. Android KitKat momentálne poháňa 500 miliónov prístrojov. Dátum vydania systému Windows 10 však stále nepoznáme. Microsoft sa k tejto otázke vôbec nevyjadril, takže stále platí, že nová verzia príde na trh niekedy v lete.

Microsoft umožní vo Windows 10 nákup aplikácií aj bez nutnosti zadávania platobnej karty. Budete môcť platiť pomocou operátora – túto funkciu už dnes podporuje napr. O2 v obchode Google Play. Microsoft sa dohodol s 90 operátormi (konkrétny zoznam zatiaľ nie je známy), ktorí budú fungovať ako platobná metóda vo Windows Obchode. Novinkou bude aj podpora predplatného a „referalov„.

Logo nového prehliadača Microsoft Edge nezaprie podobnosť s Internetom Explorer

Logo nového prehliadača Microsoft Edge nezaprie podobnosť s Internetom Explorer

V súvislosti s operačným systémom Windows 10 sme spoznali oficiálny názov nového internetového prehliadača. Doteraz bol známy pod menom Project Spartan, avšak vo Windows 10 ho nájdete ako Microsoft Edge.

Prehliadač bude predinštalovaný a predvolený, takže postupne môžete začať oplakávať Internet Explorer. Nový a starý prehliadač od Microsoftu však čiastočne spája logo. Aj Edge nájdete na pracovnej ploche ako malé modré „e„.

Drobných zmien sa v prezentovanej verzii systému dočkalo aj Štart menu. To je mierne prehľadné, efekt pripomína funkciu Aero Glass z Windows 7.

Nová ponuka Štart s efektom Aero Glass. Všimli sme si, že chýba tlačidlo na roztiahnutie ponuky na celú obrazovku

Nová ponuka Štart s efektom Aero Glass. Všimli sme si, že chýba tlačidlo na roztiahnutie ponuky na celú obrazovku

Microsoft taktiež prezentoval ďalšie funkcie virtuálnej asistentky Cortana. Používateľ môže hlasovým príkazom vykonať žiadanú akciu – napr. poslať správu konkrétnemu používateľovi použitím niektorej z komunikačných aplikácií. Veľmi zjednodušený príklad – stačí povedať „Cortana, použi Skype a napíš Ferovi Mrkvovi, že budem meškať„. Či a kedy bude Cortana rozumieť po slovensky stále nevieme.

Cortana sa však objaví aj na uzamknutej obrazovke. Ak virtuálnu asistentku nebudete používať, Microsoft vás takýmto spôsobom upozorní, že je súčasťou systému Windows. Podobne vám môže zobraziť odporúčanú aplikáciu a iné „reklamy„. Systém Windows totiž vie, akým spôsobom ho používate a môže vám pomocou uzamknutej obrazovky zobrazovať užitočné rady. Funkcia sa nazýva Spotlight a bude sa dať deaktivovať.

Windows 10 vás môže upozorniť na užitočné funkcie a aplikácie. Odporúčania sa zobrazia na uzamknutej obrazovke

Windows 10 vás môže upozorniť na užitočné funkcie a aplikácie. Odporúčania sa zobrazia na uzamknutej obrazovke

Dodajme, že rozšírenej funkcionality sa dočká aj kancelársky balík Office 365. Bude podporovať prepojenie s aplikáciami tretích strán. Do Excelu si tak budete môcť načítať dáta zo SAP databázy a pri tvorbe prezentácie použijete knižnicu fotografií viacerých služieb bez nutnosti opustiť rozhranie programu.

Výborné je, že toto prepojenie bude fungovať nielen v desktopovej verzii kancelárskych nástrojov, ale aj v mobilných aplikáciách. Praktické a užitočné. Viac o tejto funkcii nájdete vo včerajšej novinke.

Prepojenie nástrojov SAP s Excelom

Prepojenie nástrojov SAP s Excelom vo verzii kancelárskeho nástroja pre iPad

Microsoft počas svojej prezentácie ukázal, že sa nebojí ani budúcnosti. Funkcia Continuum vyzerá na pohľad geniálne. Predstavte si, že máte vo vrecku telefón, ktorý si môžete premeniť na bežný počítač. Stačí ho iba pripojiť k externému displeju, klávesnici a myši. Presne toto dokážu Windows 10 smartfóny, ktoré sa dostanú na trh v lete a neskôr. Koncept funkcie nám pripomína zrkadlenie obrazovky, ako to umožňujú iOS a Android zariadenia.

V ľavej časti vidíte štandardnú obrazovku Windows telefónu. Tá sa po pripojení k externému displeju zväčší podľa potreby

V ľavej časti vidíte štandardnú obrazovku Windows telefónu. Tá po pripojení k externému displeju funguje ako ponuka Štart. Zvyšok rozhrania sa zväčší podľa potreby

Avšak v porovnaní s konkurenčnými platformami ide Microsoft ešte ďalej. Continuum efektívnejšie prispôsobí rozhranie aplikácie rozmerom obrazovky, na ktorú sa obraz premieta. Videli sme príklad využitia kancelárskych nástrojov Excel a PowerPoint – tie sa z „portrétového“ rozhrania telefónu natiahli na širokouhlú obrazovku externého displeja a pripomínali rozhranie bežného počítača. Nakoľko sú Windows 10 aplikácie univerzálne, podobne by mali fungovať aj ostatné služby (vrátane tretích strán).

Nečakáme, že vďaka funkcii Continuum nahradia smartfóny počítače, avšak sme presvedčení, že výrazne uľahčia prácu počas cestovania. Stačí mať v hotelovej izbe televízor a razom môžete pohodlnejšie pracovať. Viac o funkcii Continuum píšeme v samostatnej novinke.

Microsoft ukazoval aj využitie okuliarov HoloLens. Tie vytvoria rozšírenú realitu – kombinujú reálne prostredie s virtuálnymi objektami a dokážu spustiť akúkoľvek Windows 10 aplikáciu. Vďaka tomu si v miestnosti vytvoríte virtuálne filmové plátno alebo virtuálnu pracovňu. Okuliare zároveň už dnes našli využitie vo výučbe medicíny a v architektúre.

Platforma HoloLens má budúcnosť a Microsoft verí, že eventuálne nahradí bežný spôsob ovládania počítačov. Ďalšie informácie z Build prezentácie, vrátane prezentačných videí, nájdete vo včerajšom článku.

Prečítajte si všetky články o konferencii Build 2015.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit