Spoločnosť OPPO nás pozvala do svojej centrály v meste Shenzhen. Je to čínske Silicon Valley, sídli tu viacero spoločností zameraných na IT.
V Shenzene sme videli napr. Lenovo, Vivo, stredisko tu má Huawei či Honor. V tomto článku popíšeme náš prvý deň, kedy sme boli vo vývojových laboratóriách OPPO priamo v Shenzene. Je to trochu mimo centra mesta, v priemyselnej časti.
Vývoj inteligentných hodiniek
OPPO je za prvý polrok jednotkou na obrovskom čínskom trhu, v rámci sveta ide o hráča číslo 5 za minulý rok. Rozhodne je to veľmi dôležitý hráč a má čo ponúknuť aj na slovenskom trhu.
Naše prvé laboratórium bolo zamerané na výskum inteligentných hodiniek. OPPO robí výskum v tejto oblasti tak, že naozaj testuje ľudí, ktorí behajú a pomocou medicínskych prístrojov zisťuje napr. tep, dýchanie a porovnáva tieto údaje s tým, čo poskytujú inteligentné hodinky.
Podľa toho, čo sme zistili z prednášky, rozdiel v nameraných údajoch by nemal byť väčší ako 5 % – hovoríme pritom o priemerných hodnotách.
Ďalšie pracovisko bolo zamerané na meranie oscilácie tela bežca systémom 9 kamier. Bežkyňa bežala pomerne rýchlo a evidentne bolo vidieť aj oscilácie pri behu, ktoré takisto zisťovali inteligentné hodinky od OPPO.
Všetky výsledky sú dostupné na počítači u človeka, ktorý potom posudzuje, čo vykazujú inteligentné hodinky a čo medicínske prístroje.
Tiež sme si sami vyskúšali test na bicykli a treba povedať, že namerané údaje dosť odpovedali tomu, čo zobrazovali inteligentné hodinky.
Na chvíľu sme boli aj v spánkovom štúdiu, kde zamestnanci OPPO skutočne spia v práci. Opäť sú na to používané aj profesionálne medicínske zariadenia, aby dokázali zmerať kvalitu a hĺbku spánku. Inak, v Číne nie je žiadnou výnimkou, že zamestnanci po práci ostávajú v kancelárii a aj tam prespia. Pri tunajšej doprave je to jednoduchšie riešenie ako sa prebíjať mestom domov, aby ste zase ráno šli do práce. Pracujú viac hodín počas prvých štyroch dní v týždni a potom majú napr. v piatok voľno. Závisí to ale veľmi od zamestnávateľa.
Komunikačné laboratórium
Presunuli sme sa na ďalšie pracovisko – Communication lab, čo bolo testovanie 5G pripojenia na rôznych sieťach operátorov po celom svete. Údajne tu testujú aj nastavenia siete operátorov zo Slovenska.
Po pripojení na 5G sieť sa pomocou robota realizujú úlohy načítavania stránok a zasielania dát cez internet. Zaistená má byť stabilita spojenia a rýchlosť nadviazania spojenia.
Rovnako sa tu sleduje aj kvalita pripojenia k 4G sieti.
Virtuálna a rozšírená realita
Naša návšteva vo vývojových laboratóriách pokračovala do časti, ktorá bola venovaná virtuálnej realite. OPPO má okuliare nielen pre virtuálnu, ale aj rozšírenú realitu. Boli sme v laboratóriu, ktoré sa venovalo simulovaniu pohybu hlavy používateľa, aby sa následne spracovávali informácie z týchto okuliarov.
Samotné okuliare pre virtuálnu realitu sme skúšali v osobitnom laboratóriu. Podľa našich skúseností sú veľmi ľahké na na nosenie na hlave, čo je veľmi dôležité.
Obsahujú aj ovládacie prvky, ktoré sa ovládajú intuitívne. My sme ich vyskúšali v súvislosti s hrami vo virtuálnej realite, v Číne sa dajú využiť napr. aj na virtuálne cestovanie po krajine.
Zaujímavé sú aj možnosti vytvorenia virtuálnej reality vo fotografiách. Z európskeho pohľadu to nie je až také zaujímavé, ale v Číne to ľudia milujú. Priznávame, že je to celkom dobrá zábava nechať sa odfotiť a potom okolo seba vyčarovať ďalšie objekty.
Mimochodom, všetky virtuálne kúzla boli realizované na novom skladacom telefóne OPPO Find N3 s procesorom Snapdragon 8 Gen. 2 a fungovalo to veľmi rýchlo.
Pokračovanie
V pokračovaní tohto článku sa vydáme trochu severnejšie smerom na mesto Donguang. Práve tu má OPPO svoj priemyselný park a v rámci neho aj obrovskú fabriku. Pozrieme sa aj na ďalšie laboratóriá a odhadneme nasledujúci vývoj v tejto oblasti.
Zdroje: vlastné
Prečítajte si tiež