Windows 11 príde v októbri 2021. Pre kompatibilné počítače s Windows 10 bude k dispozícii zadarmo.

Microsoft dňa 24. júna 2021 oficiálne oznámil ďalšiu generáciu svojho operačného systému. Windows 11 bude k dispozícii od 5. októbra 2021 a to vo forme bezplatnej aktualizácie pre kompatibilné počítače so systémom Windows 10.

Téme Windows 11 sa budeme na portáli TOUCHIT venovať dlhodobo a v tomto článku nájdete aktualizované odpovede na najdôležitejšie otázky a takisto informácie a odkazy na naše ďalšie články s užitočnými informáciami, o ktorých by ste mali vedieť.

Kedy príde Windows 11 na trh?

Microsoft oznámil, že Windows 11 bude k dispozícii od 5. októbra 2021. Od tohto dátumu sa spustí proces bezplatnej aktualizácie kompatibilných Windows 10 počítačov na Windows 11 a v obchodoch sa začnú objavovať prvé zariadenia s predinštalovaným systémom Windows 11 priamo od výroby.

Proces bezplatnej aktualizácie počítačov s Windows 10 bude prebiehať vo viacerých vlnách. Všetky kompatibilné Windows 10 počítače by mali dostať aktualizáciu na Windows 11 do polovice roka 2022.

Windows 11 notebookyZdroj: Microsoft
Windows 11 notebooky. Zdroj: Microsoft

Za akých podmienok ho získate bezplatne?

Windows 11 bude k dispozícii vo forme bezplatnej aktualizácie pre počítače s legálnou verziou systému Windows 10, ktoré spĺňajú minimálne hardvérové požiadavky.

Stručné hardvérové požiadavky uvádzame nižšie, avšak Microsoft ich neustále mení. Odporúčame preto skontrolovať aj oficiálny web Microsoftu, TU.

Môžem si vyskúšať Windows 11 v predstihu?

Áno, Windows 11 je dostupný v rámci programu Windows Insider – aktuálne v Beta a Dev kanáli. Bežným používateľom odporúčame využiť Beta kanál. Vo Windows 10 stačí otvoriť Nastavenia – Aktualizácia a zabezpečenie – Windows Insider Program. Následne sa prihlásite do vášho Microsoft účtu a zvolíte si testovací kanál.

Windows 11 v beta verzii však odporúčame nainštalovať na druhý počítač, ktorý nepoužívate ako vaše primárne zariadenie na prácu.

Microsoft takisto zverejnil oficiálny ISO súbor testovacej verzie systému Windows 11. Ten môžete využiť v prípade čistej inštalácie. Ďalšie detaily nájdete TU.

Aké vylepšenia ponúkne Windows 11?

Windows 11 ponúkne viacero noviniek a vylepšení. Detailne si o nich môžete prečítať v samostatnom článku, TU. V skratke:

  • nový dizajn panela úloh a vynovenú ponuku Štart
  • novú obrazovku s widgetmi s podporou widgetov tretích strán
  • vylepšený multitasking a efektívnejšiu prácu na viacerých monitoroch
  • optimalizáciu výkonu a výdrže batérie
  • herné vylepšenia, integráciu služby Xbox Game Pass a cloudového hrania Xbox hier
  • nový dizajn a vylepšenia obchodu Microsoft Store
  • natívnu podporu pre inštalovanie a používanie Android aplikácií (táto funkcia bude dostupná vo forme aktualizácie v priebehu roka 2022)
Windows 11
Windows 11. Zdroj: Microsoft

Funkcie z Windows 10, ktoré nebudú vo Windows 11, resp. sa zmenia

Windows 11 prinesie viacero noviniek, avšak niektoré (menej) známe funkcie odstráni, resp. zmení.

Do pozornosti dávame, že Internet Explorer bude vypnutý, informačný kanál Novinky a záujmy bude z panela úloh odstránený a z Windows 11 zmizne aj tabletový režim. Absencia tabletového režimu neznamená, že nebude podporované dotykové ovládanie – práve naopak, Microsoft v tomto smere pripravuje viacero zlepšení.

Zmeny si všimnete aj na paneli úloh a tiež v ponuke Štart. Detaily si môžete prečítať v samostatnom článku, TU.

Aké sú minimálne hardvérové požiadavky?

Veľkej skupine používateľov bude stačiť informácia, že Windows 11 vyžaduje procesor Intel 8. generácie a novší, resp. AMD Ryzen 2000 a novší. Podmienkou je tiež 4 GB RAM a 64 GB úložisko.

Aktuálne hardvérové požiadavky si môžete kedykoľvek skontrolovať na webe Microsoftu, TU.

Windows 11
Aplikácia Kontrola stavu počítača vám povie, či bude Windows 11 fungovať na vašom počítači. Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT

Články o Windows 11 na TOUCHIT, ktoré odporúčame. Uvádzame ich v časovom poradí. Doplnené k 1. 9.:

September 2021

August 2021

Júl 2021

Jún 2021

Prečítajte si aj: