Windows 11: Všetky informácie pokope (DOPLNENÉ k 9. 7.)

0

Windows 11 príde koncom roka. Pre kompatibilné počítače s Windows 10 bude k dispozícii zadarmo.

Microsoft dňa 24. júna 2021 oficiálne oznámil ďalšiu generáciu svojho operačného systému. Windows 11 bude k dispozícii koncom roka 2021 a to vo forme bezplatnej aktualizácie pre počítače so systémom Windows 10.

Téme Windows 11 sa budeme na portáli TOUCHIT venovať dlhodobo a v tomto článku nájdete aktualizované odpovede na najdôležitejšie otázky a takisto informácie a odkazy na naše ďalšie články s užitočnými informáciami, o ktorých by ste mali vedieť.

Kedy príde Windows 11 na trh?

Microsoft neoznámil oficiálny dátum vydania. Potvrdil iba to, že Windows 11 bude k dispozícii do konca roka 2021. Špekuluje sa však, že dátumom vydania by mohol byť 20. október 2021.

Proces bezplatnej aktualizácie existujúcich počítačov s Windows 10 by mal prebiehať od konca roka 2021 a v priebehu roka 2022.

Windows 11 notebooky

Windows 11 notebooky. Zdroj: Microsoft

Za akých podmienok ho získate bezplatne?

Windows 11 bude k dispozícii vo forme bezplatnej aktualizácie pre počítače s legálnou verziou systému Windows 10, ktoré spĺňajú minimálne hardvérové požiadavky.

Detailné informácie o hardvérových požiadavkách a zoznam kompatibilných procesorov nájdete v samostatnom článku, TU. Stručné hardvérové požiadavky uvádzame nižšie.

Aké vylepšenia ponúkne Windows 11?

Windows 11 ponúkne viacero noviniek a vylepšení. Detailne si o nich môžete prečítať v samostatnom článku, TU. V skratke:

  • nový dizajn panela úloh a vynovenú ponuku Štart
  • novú obrazovku s widgetmi s podporou widgetov tretích strán
  • vylepšený multitasking a efektívnejšiu prácu na viacerých monitoroch
  • optimalizáciu výkonu a výdrže batérie
  • herné vylepšenia, integráciu služby Xbox Game Pass a cloudového hrania Xbox hier
  • nový dizajn a vylepšenia obchodu Microsoft Store
  • natívnu podporu pre inštalovanie a používanie Android aplikácií
Windows 11

Windows 11. Zdroj: Microsoft

Funkcie z Windows 10, ktoré nebudú vo Windows 11, resp. sa zmenia

Windows 11 prinesie viacero noviniek, avšak niektoré (menej) známe funkcie odstráni, resp. zmení. Do pozornosti dávame, že Internet Explorer bude vypnutý, informačný kanál Novinky a záujmy bude z panela úloh odstránený a z Windows 11 zmizne aj tabletový režim.

Zmeny si všimnete na paneli úloh a tiež aj v ponuke Štart. Detaily si môžete prečítať v samostatnom článku, TU.

Aké sú minimálne hardvérové požiadavky?

Veľkej skupine používateľov bude stačiť informácia, že Windows 11 vyžaduje procesor Intel 8. generácie a novší, resp. AMD Ryzen 2000 a novší. Podmienkou je tiež 4 GB RAM a 64 GB úložisko.

Detailné informácie o požiadavkách a kompletný zoznam podporovaných procesorov si môžete prečítať v samostatnom článku, TU. Na overenie kompatibility vášho počítača s Windows 11 môžete použiť aj oficiálny nástroj od Microsoftu – aplikáciu Kontrola stavu počítača si môžete stiahnuť z oficiálneho webu, TU.

Windows 11

Aplikácia Kontrola stavu počítača vám povie, či bude Windows 11 fungovať na vašom počítači. Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT

Články o Windows 11 na TOUCHIT, ktoré odporúčame. Uvádzame ich v časovom poradí. Doplnené k 9. 7.:

Júl 2021

Jún 2021

Prečítajte si aj:

Windows 11 oficiálne: Vieme, kedy príde, či bude zadarmo a aké vylepšenia prinesie (DOPLNENÉ)

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

Pridaj komentár